HİBE & FONLAR

UNESCO Kültürel Çeşitlilik Uluslararası Fonu (IFCD) 12. Başvuru Çağrısı

Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Fonu (IFCD), UNESCO 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesinin 18. maddesi gereğince kurulmuş bir fondur. Fonun amacı 2005 Sözleşmesine taraf olan gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kültür politikaları geliştirme, araştırma ve uygulama yapan projelere destek olmaktır.

Türkiye, 2 Şubat 2018 itibariyle UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi (2005) Sözleşmesine resmen taraf olması sebebiyle, Kültürel Çeşitlilik Uluslararası Fonu’na (IFCD) bu yıl Türkiye’den dördüncü defa başvurular alınacaktır.
           
Son Başvuru Tarihi
2021 Dönemi için son başvuru tarihi 16 Haziran 2021’dir.
 
Kimler Başvurabilir?
2005 Sözleşmesine Taraf olan gelişmekteki ülkelerdeki kamu kurum ve kuruluşları
Sivil Toplum Kuruluşları
2005 Sözleşmesine Taraf olan gelişmekteki ülkelerdeki Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları
 
Başvuruya açık proje alanları
Görsel-işitsel/sinema, tasarım, medya sanatları, müzik, sahne sanatları, yayıncılık ve görsel sanatlar.
 
Proje Uygulama Dönemi
Proje uygulama dönemi 12 ila 24 ay arasıdır. Projelerin en erken Nisan 2022 tarihinde uygulanmaya başlaması gerekmektedir.
 
Fon Tutarı
Fondan yararlanmak için en fazla 100.000 Amerikan Doları talep edilebilmektedir.
 
Başvuru Dili
Başvuru dosyası ve diğer gerekli belgeler İngilizce veya Fransızca dilinde doldurulması gerekmektedir.
 
Sonuçlar
16 Haziran 2021 tarihine kadar yapılan başvurular, UNESCO Genel Merkezi tarafından Millî Komisyonumuza iletilecek ve Millî Komisyonumuzun ön değerlendirmesini müteakiben UNESCO Genel Merkezi tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Teknik incelemeler ve UNESCO Genel Merkezinin değerlendirmelerinin sonuçları Ocak 2022’de IFCD’nin internet sitesinden duyurulacak, nihai karar 2005 Sözleşmesi Hükûmetlerarası Komitesinin 8-12 Şubat 2022 tarihlerinde UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirilecek 15. Olağan  toplantısında paylaşılacaktır. Devamında fondan yararlanacak kurum ve kuruluşlarla UNESCO Genel Merkezi tarafından iletişime geçilecektir.

Detaylı bilgi: webmaster@unesco.org.tr veya convention2005.ifcd@unesco.org adresine e-posta gönderebilir veya https://en.unesco.org/creativity/ifcd adresini inceleyebilirsiniz.
Başvuru Rehberi: https://en.unesco.org/creativity/sites/creativity/files/annotated_guide_12_ifcd_call_2021_en.pdf
Başvuru adresi: https://en.unesco.org/creativity/ifcd/apply

Kaynak: UNESCO


19.03.2021 Cuma