HABERLER

DAKA, Diyabakır TÜYAP Fuarı'ndaydı

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, T.C. Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), Diyarbakır Mermerciler Derneği, Elazığ Mermerciler Deneği, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası-Diyarbakır Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi desteği ile düzenlenen İNŞAAT 2010- Ortadoğu Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma Hizmetleri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı 7-10 Ekim 2010 tarihleri arasında Tüyap Diyarbakır Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.


Fuara İran, Irak, Suriye ile Türkiye'den 160 firma katılıyor. Fuara toplam 184 firma ve firma temsilcisi katılmıştır. 90 İran, 92 Suriye ve 275 Irak olmak üzere yurtdışı ziyaretçi sayısı yaklaşık 500 kişilik heyet gelmiştir. Kapı girişi ziyaretçi sayısı ise 30 bin civarında olmuştur.

Fuara Muş ilinden Gümüşhanlar Çelik Kapı ve BİLTAŞ Beton firmaları katılmıştır. Muş ili için toplam 32 metrekarelik alan ayrılmış ve konaklama, stand ücreti, ulaşım maliyetleri DAKA tarafından karşılanmıştır.

Gümüşhanlar Çelik Kapı ve BİLTAŞ Beton firmalarımızın ilk fuar deneyimleri olması nedeniyle kendileri için hem tecrübe olmuştur hem de ürünlerini tanıtım imkanı bulmuşlardır.

Gümüşhanlar Çelik Kapı firmamız Irak’tan bir firmadan 1800 kapı siparişi aldığını ve firma ile bu konuda anlaşma sağladığını belirtmiştir. Firmamız İran’dan bir firma ile de Ocak 2011’de anlaşma imzalamak konusunda görüştükleri ve yurtiçinden 3 bayilik aldıkları yönünde bilgi vermiş ve fuarın kendisi için oldukça verimli geçtiğini ifade etmiştir.

Biltaş Beton ise yeni bir taş imalatçısı olmaları nedeniyle ilk kez katıldıkları fuarın kendileri için önemli bir fırsat ve deneyim olduğunu belirtmiş, kendilerinde olup da diğer firmalarda olmayan özellikle siyah ve kırmızı taşları diğer firmalara numune olarak bıraktıklarını ifade etmişlerdir. Firmamızın Çukurova Üniversitesi tarafından analiz edilen taş kalite raporu henüz sonuçlanmamıştır. Diyarbakır Belediyesi özellikle ilgilenmiş ve bu raporun sonucu ve taş numunesini değerlendirmek istediklerini belirtmişlerdir.

10.10.2010 Pazar