HABERLER

Ulusal Gazetecilerden Bitlis ve Muş Valilerine Ziyaret

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın davetlisi olarak bölgeye gelen ulusal gazete köşe yazarlarından Prof. Dr. Ayhan AKTAR (Taraf), Metin MÜNİR (Milliyet), Dr. Şahin ALPAY (Zaman) ve Yavuz BAYDAR (Sabah/Today's Zaman) 20 Eylül 2010 tarihinde Bitlis Valisi Sayın Nurettin YILMAZ ve Muş Valisi Sayın Erdoğan BEKTAŞ’ı makamlarında ziyaret ederek Bitlis ve Muş illeri hakkında bilgi aldılar.

Gezi hakkında soru soran gazetecilere Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Zaman Gazetesi Yazarı Dr. Şahin ALPAY, şunları söyledi: “Buraya DAKA’nın daveti üzerine geldik. Biz tabi hem bu ajansların Türkiye geneli 26 tane ajans olduğunu ve ne işe yaradıklarını merak ediyorduk. Bunlardan özellikle Doğu Anadolu Kalkınma Ajansını hepsinden daha çok merak ediyorduk. DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ ahbabım olmasına rağmen bu daveti almamıza rağmen memnuniyetle koşarak geldik. Yakın meslektaş ve arkadaşlarıma bu davetiyeyi duyurdum memnuniyetle geldiler.

Bölgenin bütün illerini gezeceğiz. Ziyaretimiz çok yoğun ve çok şey öğreniyoruz. Moralimiz çok düzeliyor. Çünkü Türkiye’nin zenginleşmede, özgürlüğün kıymetini öğrenmede, Türkiye’nin farklılıkta olduğunu görüyoruz. Bu üç vilayette vilayetlerine öncülük edecek ve açık görüşlü ve önderlik yeteneklerine sahip Valilerle karşılaştık. Biz her zaman devletimizi eleştirmiş kuşakların mensuplarıyız. Ama bu defa bu bölgede devletimizi temsil edenlerin takdirimizi kazanması ayrı bir olaydır. Bölge kalkınıyor, zenginleşmek, özgürleşmek, demokratikleşmek ve dünyaya açılmak istiyor. Bunun önüne geçmek isteyen güçler varsa bunlar emellerine ulaşamayacaklar diye düşünüyorum” dedi. Dr. ALPAY, gezdikleri doğu illerinde çok başarılı valilerle karşılaştıklarını söyleyerek konuşmasına son verdi.


07.10.2010 Perşembe