HABERLER

Ulusal Kırsal Ağ (UKA) Muş Bölge Toplantısı Gerçekleştirildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Muş Yatırım Destek Ofisi ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Ulusal Kırsal Ağ Muş Bölge Toplantısı yapıldı. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıya, Muş Vali Yardımcısı Muhammet Fatih Demirel, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Muş YDO Koordinatörü Muhammed Ali Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, STK’lar ve üretici birlikleri katılım sağladı.

Muş ilinde küçük aile işletmelerinin teşvik edilmesi faaliyetleri, kaşar peyniri üretimi ve iyi uygulama örnekleri, ortak işletme modeli, kırsal kalkınmada kooperatifçilik ve tıbbi aromatik bitki potansiyeli vb. temaların işlendiği, sunumların yapıldığı toplantı 2 gün süreyle devam etti.

Yapılan toplantı, 2008 yılından beri tüm AB üye ülkelerde uygulanmakta olan, ülkemizde 81 ili kapsayacak şekilde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü bünyesinde 28 Kasım 2017’de kurulan Ulusal Kırsal Ağ (UKA)  kapsamında gerçekleştirildi.

Amacı; ülkemizde kırsal kalkınma programlarının uygulanmasında kaliteyi geliştirmek, kaynakların daha etkin ve koordineli kullanımını sağlamak, paydaş katılımını arttırarak iş birliğini teşvik etmek ve yenilikçi yaklaşımları benimsemek olan UKA toplantısında Muş ili ele alındı. Kırsal kalkınma yolunda merkez ve yerel paydaş iş birliğini sağlayarak kırsal alanları harekete geçirmek ve güçlendirmek için yapılabilecek iş birlikleri görüşüldü.  

UKA ve bununla birlikte LEADER tedbirinin uygulanacağı iller arasına giren Muş ilinde, DAKA ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü iş birliğiyle pilot projeler, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması, farkındalık atölyeleri, çalıştaylar, tematik çalışma grupları, çevrim içi kırsal kalkınma ağı kongreleri vb. faaliyetler gerçekleştirileceği açıklandı.

29.03.2021 Pazartesi