HABERLER

Muş Ve Malazgirt’te Yaklaşık 1000 Kişilik İstihdam Sağlayacak Tekstil Yatırımları Hayata Geçiyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan; genç nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Muş ili ve Malazgirt ilçesinde emek yoğun sektörlerin geliştirilerek istihdamın arttırılmasının amaçlandığı “Muş Tekstilkent 1.Etap Yükseliyor” ve “1071 Malazgirt Tekstilkent Projesi Etap-1” projelerinin imza töreni gerçekleştirildi.

Muş Valiliği’nde gerçekleştirilen Muş ve Malazgirt’te sosyoekonomik gelişmeyi hızlandırmak ve tekstil alanında istihdam yaratmanın amaçlandığı projelerin imza törenine Muş Valisi İlker Gündüzöz, Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.
Muş Tekstilkent 1.Etap Yükseliyor projesinin toplam bütçesi 3.250.000 TL’dir. Proje ile Türkiye'de genç nüfus bakımından 5. sırada yer alan Muş ilinde hem işsizlik sorununun hem de göç olaylarının azaltılması amaçlanmıştır. Proje, Muş ilinin sonra yıllarda yakaladığı gelişime katkı sağlayacak, tekstil alanında istihdam sağlayarak, ilin ekonomisini canlandıracaktır. Proje kapsamında tekstil yatırımcılarına tahsis edilmek üzere 3.000 m2 kapalı alana sahip tekstil fabrikası  inşa edilecektir. İnşa edilecek fabrikada başlangıç olarak en az 300 kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır. Muş Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin yürütücüsü olduğu projenin 2.250.000,00 TL kısmı hibe olarak sağlanacaktır.

Toplam bütçesi 1.952.900 TL olan 1071 Malazgirt Tekstilkent Projesi Etap-1 ile Malazgirt’te 2000 m2 kapalı alan içinde yaklaşık doğrudan 125 kişinin dolaylı olarak da 500 kişinin istihdam edileceği tekstil fabrikası kurulacaktır. Malazgirt Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin yürütücüsü olduğu projenin 1.700.000 TL kısmı hibe olarak sağlanacaktır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan iki proje ile son yıllarda tekstil yatırımları konusunda önemli mesafe kat eden TRB2 Bölgesinde yer alan Muş ve Malazgirt’te büyük metropollerden tersine göç hareketi sağlanarak bilgi birikimi ve sermaye birikiminde de artış sağlanması hedeflenmektedir.

Tekstilkentlerin tam kapasiteyle faaliyete başlamasıyla istihdam sayısını 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Gündüzöz, şöyle konuştu:
"Genç nüfusun Türkiye genelinde 3'üncü sırada yer aldığı bir kentiz. Burası gençler için ekmek kapısı olacak. DAKA'nın desteğini aldık. Bu imkanları ve vizyonu bize veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. İşsizlik konusunda son derece önemli bir adım atıyoruz. Tekstilkentin lojistik konusunda bir sıkıntısı yok. Bu nedene hızla gelişeceğine inanıyorum. Ayrıca Muş'un tarihi ilçesi olan Malazgirt'te de bir tekstil kentin ilk tohumlarını atıyoruz. Burada da istihdam kapısı açılmış oluyor."

 

19.11.2020 Perşembe