HABERLER

Hakkari’ye 4.3 milyon liralık "Tekstilkent Projesi"
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan Hakkari ilinin son yıllarda yakaladığı gelişime katkı sağlamak, ildeki işsizliğin azaltılması ve dezavantajlı grupların yasam kalitesinin yükseltilmesinin amaçlandığı Hakkari Tekstilkent Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Hakkari Valiliği’nde gerçekleştirilen imza törenine Hakkari Valisi İdris Akbıyık Hakkari İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Hakkari Vali Yardımcısı Tevfik Kumbasar ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.

Toplam bütçesi 4.300.000,00 TL olan proje ile Hakkâri merkezde bulunan 4 bin metrekarelik alanda 2 katlı 2 adet bina yapılarak tekstil yatırımlarına altyapı oluşturulacaktır.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan, Hakkari İl Özel İdaresi’nin yürütücüsü olduğu projenin 2.500.000,00 TL kısmı hibe olarak sağlanacaktır.

Son yıllarda tekstil yatırımları konusunda önemli mesafe kat eden TRB2 Bölgesinde Van, Bitlis ve Muş illerinde kurulan yeni atölyelerde binlerce genç istihdam edilmeye başlanmıştır. Bu proje ile Hakkari ilinde de tekstil konusunda yeni bir adım atılarak işsizlik ve göç konusundaki olumsuz etkilerin giderilmesine önemli bir katkıda bulunulacaktır.

Proje kapsamında yapılacak yatırımlar sonucunda 18-35 yaş aralığındaki işsiz kadın, erkek ve dezavantajlı gruplar olmak üzere 800 kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

10.11.2020 Salı