HABERLER

Van son yıllarda yapılan yatırımlarla bölgenin cazibe merkezi oldu
Yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin 6. en büyük ili olan Van, son yıllarda devletin sağladığı imkanlarla yapılan yatırımlar sayesinde bölgenin cazibe merkezi haline geldi.

Eşsiz maviliğiyle insanları büyüleyen Van Gölü, tarihi kilise, cami ve kaleleri, yüzlerce kuş türünün görülebildiği sulak alanları ve doğal güzellikleriyle bölgenin en önemli doğa ve inanç turizm merkezi olan kadim kent, İran'a olan 300 kilometrelik sınır hattı, organize sanayi bölgesi, tekstil kent, çağrı merkezleriyle de ekonomik anlamdaki gelişimini sürdürüyor.
 
Milyarlarca liralık yatırımla kente kazandırılan projeler sayesinde binlerce gence iş imkanının sağlandığı, rüzgar ve güneş enerji santralleriyle yenilenebilir enerji üretiminin yapıldığı Van'da, sağlık ve ulaşım alanındaki çalışmalarla halkın refah düzeyinin yükseltilmesine yönelik adımlar atıldı.
 
Tekstilkent OSB ile 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

Türkiye'de en geç nüfusa sahip illerden Van'da ekonomik canlılığı artırmak ve işsizlik sorununu çözmek amacıyla Van-Hakkari kara yolunda 300 dönüm alana kurulan Tekstilkent'te doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.
 
Kentte yeni fabrikalar kurmak için yer talebinde bulunan firmaların ihtiyacına cevap verilmesi amacıyla "Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi" hayata geçirildi.
 
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) yeni yatırımcıların taleplerinin karşılanması amacıyla hazırladığı projeyi onaylayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, gerekli olan kaynağı da gönderdi.
 
Yeni Tekstilkent'in alt yapı ihalesini yapan DAKA ve Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), kısa sürede çalışmaları tamamlayarak ilk aşamada 42 parseli yatırım yapmak isteyen firmalara tahsis edecek. Bu sayede Van'da 15 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

04.11.2020 Çarşamba