HABERLER

Ahlat’ta meyveciliğin geliştirilmesi için 4 milyon TL’lik proje
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından TRB2 Bölgesinde tarımsal üretimde üretkenlik ve verimliliğin sağlanması, bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi amacıyla hazırlanan Ahlat’ta Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Meyve bahçesinde gerçekleştirilen imza töreninde, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Ahlat  Kaymakamı Fikret  Dağ, Meyve bahçesinde gerçekleştirilen imza töreninde, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Ahlat  Kaymakamı Fikret  Dağ, Doğu Anadolu Bölgesi Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP BKİ) Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın katılımıyla imzalar atıldı.

DAP BKİ ve DAKA tarafından finanse edilen proje kapsamında bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi sağlanacaktır. 

Bitlis Valiliği, Ahlat Kaymakamlığı, Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Van Gölü Havzası içinde yer alan meyveciliğe elverişli Bitlis’in Ahlat ilçesinde kapama tek çeşit meyve üretimi yapılan elma bahçe tesislerinin kurulmasının desteklenmesi amacıyla DAP BKİ ve DAKA’nın ortak yürüttüğü projeye toplamda 4 milyon liralık bütçe ayrılmış olup bütçenin 2 milyon liralık kısmı hibe olarak verilecektir.

150 kişiye ek istihdam imkanı
İmza töreni gerçekleştirilen proje ile Ahlat ilçe kırsalında kurulacak olan Kapama Elma bahçelerinin kurulum ve bakım aşamalarında mevsimlik olarak 150 kişiye ek istihdam sağlanacaktır.

Proje kapsamında asgari 20 azami 30 dekar büyüklüğünde 50 adet kapama elma bahçesinin kurulması hedeflenmektedir. Ayrıca proje kapsamında uygulamalı eğitimler ve teknik geziler yapılacaktır.

Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü projenin yürütücüsü, Ahlat Ziraat Odası da projenin iştirakçi kuruluşudur.

28.10.2020 Çarşamba