HABERLER

Akdamar Adası Solar PV Açılış Töreni Yapıldı

DAKA tarafından hazırlanan “Akdamar Adası Solar PV Projesi”, 28 Ağustos Cumartesi akşamı Akdamar Adası’nda düzenlenen açılış töreni ile hayata geçirildi. Açılış törenine Van Valisi Münir Karaloğlu, Hakkari Valisi Muammer Türker, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Ak Parti Van Milletvekili Kerem Altun, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ, Proje Enerji Firması Genel Müdürü Şenol TUNÇ, Agos Gazetesi yazarı Aris NALCI, Taraf Gazetesi yazarları Süleyman YAŞAR ve Yıldıray OĞUR Vatan Gazetesi yazarı Seyfettin GÜRSEL, Haber Türk Gazetesi yazarı Serkan AKKOÇ, Zaman Gazetesi yazarı Ayhan HÜLAGÜ, Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hamdi EKİNCİ, yüklenici firma yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış törenine yerel ve ulusal basının ilgisi ise son derece yüksekti. Açılış töreninde bir çok ilk yaşandı. Açılış töreni öncesinde Akdamar Adası iskelesine yanaşan tekneler ile iskelede davetlilere iftar yemeği verildi. İlk defa böyle bir organizasyon Akdamar Adası’nda gerçekleştirilmiş oldu. Açılış töreni hava karardıktan sonra protokol sırasına göre EZİNÇ METAL SAN. VE TİC. A.Ş. yüklenici firmasının yetkilisi Utku UTAŞ’ın proje hakkındaki bilgileri içeren konuşması ile başladı.

 

Proje Enerji firması Genel Müdürü Şenol TUNÇ “Van İli’nin güneş enerjisi potansiyeli ve yatırımları” konulu bir konuşma yaptı. TUNÇ konuşmasında; Van İli’nin Türkiye’de en yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip il olduğunu ve 7.000MW’lık güneş enerjisi potansiyelinin bulunduğunu , söz konusu yatırım potansiyelinin ise günümüzde yaklaşık 14 milyar Euro’ya denk geldiğini söyledi.
Açılış töreninde konuşan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci ise, Akdamar Kilisesi'nin ışıklandırılmasını, Neil Armstrong'un aya ilk kez ayak basmasına benzetti. Armstrong'un aya ilk ayak bastığında, "Bu adım benim için küçük ama dünya için büyük" sözlerini hatırlatan Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu adım da bizim için çok önemli. 1,5 yıllık bir ajansız. Bir teklif çağrısını tamamladık. İkinci teklif çağrıları içinde çalışmalarımız devam ediyor. Akdamar Adası'nın ışıklandırılması çalışmasında 3 temel amaç var. Bunlardan biri adanın enerji ihtiyacını karşılamak. Bunun yanında Van'ın güneş enerjisi konusundaki önemini ortaya çıkarmak. Ama projenin en önemli hedeflerinden biri de Van'ın güneş enerjisi konusunda yatırımcıların rahatlıkla yatırım yapabilecekleri bir il olduğunu göstermekti."
Törende konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Akdamar Kilisesi'nde 19 Eylül 2010'da yapılacak ayinin çok büyük önem taşıdığını, Ermeniler'in sorunsuz ayin yapmaları için gerekli bütün tedbirleri aldıklarını söyledi. Van'ın güneş enerjisi verimliliği konusunda Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, şöyle dedi:
“Bunu en kısa yoldan Türkiye ve dünyaya nasıl anlatabiliriz, onun peşindeydik. Bu aydınlatma ile Van'ın güneş enerjisi noktasındaki potansiyeline dikkat çekmek istedik. Güneş ışınlarının verimliliği, arazi kullanımı noktasında Türkiye'nin en verimli ili Van'dır. Yerli ve yabancı yatırımcıları bu konuda Van'a bekliyoruz. Van yıllardır beklediği çıkışını güneş enerjisi konusundaki yatırımlarla sağlayacaktır.”
Söz konusu proje ile Akdamar Adası’nın elektrik enerjisi ihtiyacı yaklaşık 25 yıl boyunca karşılanacak. Hayata geçirilen proje Türkiye’deki en büyük güneş enerjisi PV istasyonlarından birisi olma ünvanına da sahip oldu. PV projesi yaz aylarında Akdamar Adası’nın elektrik enerjisi ihtiyacının iki katını, kış aylarında ise tamamını üretecek. Adanın elektrik enerjisi ihtiyacı 15.000KWh olmasına karşın, PV sistemi yıllık 25.000 KWh elektrik enerjisi üretecek. Sistem genişlemeye uygun olarak projelendirildi.
DAKA tarafından hazırlanan PV pilot projesi ile VAN İli’nin hem güneş enerjisi potansiyeli hemde Akdamar Adası’nın uluslarası arenada bilinen önemli bir kültürel varlık olması sebebiyle turizm potansiyelinin tanıtılması amaçlandı. Aynı zamanda PV projesinin uygulamalı güneş enerjisi ölçüm istasyonu olarak kullanılması da planlandı.

Akdamar Adası Solar PV Projesi toplamda 167.370 TL’ye ihale edildi. Proje öncesi adada mevcut bulunan jeneratörün günlük 3 saatlik çalışması sonucu yakıt giderinin devlete yıllık maliyeti yaklaşık 50.000 TL idi. Dolayısıyla proje, kendini 3 yılda amorti etmekte ve adanın günlük tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaktadır.
Güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi ile Akdamar Kilisesi’nin silüeti, adadaki yürüyüş yolları, bekçi kulubesi, satış büfesi , ziyaretçi karşılama kulubeleri ile kuzey ve güney iskelesinin aydınlatmaları yapıldı. Diğer elektrik enerjisi ihtiyaçları da karşılanabilir hale getirildi. Kilisenin dış aydınlatmasında kullanılan projektör sayısı 5’ten 8’e çıkarılarak kilisenin dış aydınlatması yüksek derecede güçlendirildi. Kilisenin dış aydıtmasında kullanılan projektörler ve yürüyüş yollarındaki tüm lambalar değiştirilerek yerlerine uzun ömürlü(ortalama 10 yıl), çok daha düşük enerji harcayan ve aydınlatma verimliliği daha yüksek olan LED teknolojili aydınlatma ürünleri kullanıldı. Mevcut durumda aydınlatması olmayan kuzey ve güney iskelerine 3 adet led projektör yerleştirildi. Ayrıca 19 Eylül’deki ayine yetiştirilmek üzere kilisenin iç aydınlatmasına yönelik 5 adet akülü ve taşınabilir, ayaklı, sarı renk LED aydınlatma sistemi siparişi verildi.
Tören kurdele kesimi ile sona erdi. Tören sonrasında davetliler Akdamar Kilisesi’ni gezdikten sonra adadan ayrıldılar.
Sonuç olarak yapılan açılış töreni son derece yararlı geçti. Tören ile özellikle Van İli’nin güneş enerjisi ve turizm potansiyelinin tanıtımı yapıldı.31.08.2010 Salı