HABERLER

Vali Bilmez'in Eşi Meral Bilmez'den “Tekstilde Nitelik İş Birliği İle Gelişiyor" Projesine Ziyaret
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) liderliğinde Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) ve Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası iş birliğinde hayata geçirilen “Tekstilde Nitelik İş Birliği ile Gelişiyor" projesi kapsamında eğitimlerin verildiği atölyeyi ziyaret etti.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş’ın da katıldığı ziyarette Meral Bilmez, eğitimci ve eğitimi alan kursiyerler ile bir araya gelerek kendilerine başarılar diledi. Burada konuşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, hazırlanan projenin il istihdamına katkı sağladığını söyleyerek Türkiye genelinde başarılı projeler arasında yerini aldığını ifade etti.

45 Kursiyer İş Sahibi Oldu

Başkan Takva, “Dört yıl önce başlayan bir hikayenin belki de en önemli anlarından birini yaşıyoruz. Özellikle hafta sonu Edremit Halk Eğitim Merkezi’nin, eğiticilerin eğitimine yönelik başlatmış olduğu kurs talebine karşılık gelen bu atölyemizin vermiş olduğu hizmetten gurur ve mutluluk duyuyorum. Hanımefendi Meral Bilmez’in himayelerinde yürütmüş olduğu ve 2 yıl takipçisi olduğu resmi bir faaliyetin çıktısını ortaya koyması ve şahitlik etmesinden büyük bir onur duyduk. Biz dört yıl önce Van Çaldıranlılar Derneği olarak büyük bir çalışmayla bir Avrupa Birliği projesi yürüttük. Bizim adımıza 12 projeyi vermek durumundaydılar,  biz sadece onlar için lojistik hazırladık, aynı zamanda Terzi ve Konfeksiyoncular Odası’nı da projenin yapısına uygun olması nedeniyle paydaş kıldık, o proje çok başarılı yürüdü. Elif hocamız yanımızdaydı, kendisi eğitim verdi. Kursiyerlerimizin şu an 45’i iş sahibi, işe gitmeyenlerin de kendi isteğiyle gitmediğini öğrendik. Kursumuzdan eğitim alan bütün kursiyerlerimizi istihdam edebilirdik.  Bu projeyi başlattığımız zaman paydaşlarımızdan biri de Vestel Kız Meslek Lisesiydi. Bize dersliği onlar verecekti, makinaları biz alacaktık, makinalarımızı aldık ama son anda Kız Meslek Lisesi Projenin orada yürütülmesini istemedi ve proje bu şekilde duraksadı.  Kız Meslek Lisesi paydaşlıktan geri adım atınca da Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir bölümü derslik yaptık.  Şu an çalışan arkadaşlarımız orada eğitim aldılar.” diye konuştu.

“Türkiye’de En Başarılı Projeler Arasında Yer Alıyor”

Projenin Türkiye’nin en başarılı projeleri arasında yer aldığını aktaran Başkan Takva konuşmasını şöyle tamamladı: “Projemiz başarıyla sonuçlandı, Türkiye’de en başarılı projeler arasında yerini aldı. Atölyemiz olmadığı için işin ardından makinalar elimizde kaldı, bu makinaları cezaevlerinde iş görmesi için vermeye çalıştık ama prosedür nedenleriyle yapamadık.  İŞGEM Müdürü Mahmut Bey’le görüştük, kendilerinden atölye vermelerini istedik, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan da binayı restore etmelerini istedik. 70 bin lira gibi bir bütçeye ihtiyacımız vardı, bunu bulamadık, oturduk proje yazdık. Bir buçuk sene sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sosyal değişim kapsamında Türkiye’nin en başarılı projelerinden biri oldu.”

Konuşmaların ardından program, plaket ve belge takdim töreni ile son buldu.

Kaynak: Van Ticaret ve Sanayi Odası

29.08.2020 Cumartesi