HABERLER

DAKA’nın webinar buluşmasında hem ekonomi hem tarım konuşuldu
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı katkılarıyla ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizatörlüğünde “COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar” programı kapsamında Ekonomist Prof. Dr. Mithat Melen’in katılımıyla ‘Bölgemizde Ekonominin Geleceği’ konulu zoom (webinar) toplantılarının ikincisi düzenlendi.

Melen, Bölge ve Van Ekonomisi için Tarımsal Hayvancılığa Dikkat Çekti  

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı katkıları ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizatörlüğünde “COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar” programı kapsamında Ekonomist Prof. Dr. Mithat Melen’in katılımıyla ‘Bölgemizde Ekonomi’nin Geleceği’ konulu zoom (webinar), DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay'ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katılım sağlarken pandemi sürecinde ve pandemi sürecinin ardından bölgenin ekonomik geleceği masaya yatırıldı. Toplantıya onur konuğu olarak katılan Ekonomist Prof. Dr. Mithat Melen bölge ve kentte ekonomik geleceğe yönelik yeni stratejilerin belirlenmesi gerektiğini dile getirirken markalaşma noktasında yeni adımların atılmasına dikkat çekti. Ekonomist Prof. Dr. Melen, bölgenin ekonomik geleceğinin tarımsal hayvancılıktan geçtiğini belirtti.

DAKA, Tarım Konusunda Önemli Projeleri Destekliyor!

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, toplantıya ilişkin bilgi verirken bölge ve kent nezdinde yapılan çalışmalarını anımsatarak kent ve bölge için önemli projeler için adım attıklarını kaydetti. DAKA Genel Sekreteri Güray, niteliksiz iş gücü noktasında ikinci Teksilkent yapılacağını ifade ederken, yeni bir çağrı merkezi kurulacağını belirtti. Ayrıca DAKA Genel Sekreteri Güray, tarımsal üretim noktasında 2020 Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2 önemli proje başvurusunu Bakanlığa sunduklarını, Jeotermal Seracılık Organize Sanayi Bölgesi ve Örnek Kapama Meyve Bahçeleri kuracaklarının müjdesini verdi.


Güray: Kent ve Bölgenin Yeni Stratejisi Belirlenecek  

Toplantının açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, toplantıya ilişkin bilgi vererek şunları kaydetti: “Koronavirüs hastalığından (COVİD-19) hemen sonra bölgemizdeki sektörlerde daralma ve duraklamadan sonra faaliyet alanımızda olan illerde nasıl bir çalışma yürütebiliriz diye arkadaşlarımızla kafa yorarak bölgenin fotoğrafını çektikten sonra eylem planı hazırlamak istedik. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta ilk toplantımızı turizm sektörü ile başlattık. Bu toplantılar kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile birlikte eş zamanlı olarak rapora dökülüyor. Bölgemizin fotoğrafını netleştirdikten sonra DAKA olarak strateji belirleyeceğiz veya mevcut stratejimizi değiştirmek zorunda kalacağız”.

İnnovan Kuluçka ve Geliştirme Merkezi Yapılacak

DAKA Genel Sekreteri Güray, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının TRB2 Bölgesinde gerçekleştirdikleri çalışmalara değinerek şunları kaydetti: “Bilişim sektörünün geliştirilmesine yönelik salgın sürecinden önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve KOSGEB ile birlikte çalışma başlattık. İnnovan Kuluçka ve Geliştirme Merkezi projemiz devam ediyor. Fiziki olarak binanın ihalesi yapıldı, hafta içi Rektör hocamızla görüştük, inşallah orada bina yapmakla bitmiyor, doğru ekibi kurarak doğru adımlar atmak istiyoruz. İnce eleyip sık dokuyoruz. Teknokent, KOSGEB ve kendi ekibimizle birlikte aynı türdeki arkadaşlarımız tespit ediyorlar. Bu anlamda bizim amacımız burada neden yeni bilişim markamız çıkmasın diye bu adımı başlattık. İlimizde ve bölgemizdeki gençlerde o potansiyel mevcut o gençleri bulup fikir aşamasında alıp ticari ürün aşamasına taşıyıncaya kadar her türlü maddi, manevi, bilgi ve akademik anlamda destek verebilecek bir yapı üzerinde çalışıyoruz. En büyük adımı attığımıza inanıyorum. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında kaynak desteği sağladık ve projeyi başlattık. İnşallah bu yıl sonuna kadar hayata geçirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Jeotermal Seracılık Organize Sanayi Bölgesi Kurulacak

Tarımsal üretim noktasında 2020 Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2 önemli proje başvurusunu Bakanlığa sunduklarını ifade eden DAKA Genel Sekreteri Güray: “Tendürek hattında çok ciddi bir jeotermal kaynağı yani sıcak su kaynağı bulunmaktadır, fakat atıl durumdadır. Sadece Çaldıran’da yere yakın 32 bin metrekarelik kapalı alanda seracılık faaliyeti yürütülmektedir. Şimdi nasip olursa Erciş tarafında jeofizik etütlerini gerçekleştirdik, noktaları tespit ettik, 10’a yakın mera arazisi taraması yaptık. Başarılı bir ön fizibilite çalışması yaptığımıza inanıyorum. Jeotermal Seracılık Organize Sanayi Bölgesi kurulumu yapmayı hedefliyoruz. DAKA olarak sıcak suyu çıkaracağız, gerekli sondaj çalışmasını yapacağız, sıcak suyu seracılıkta kullanılacak hale getirerek çok düşük maliyetle buradan Türkiye’ye, özellikle sebze ağırlıklı üretim katkısı sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca tekstilkentin ikinci etabını başlatıyoruz” diye belirtti.

Tuşba ve Ahlat'ta Örnek Kapama Meyve Bahçeleri Kurulacak  

Bitlis Ahlat ve Van Tuşba’da meyvecilik programı başlatacaklarını kaydeden DAKA Genel Sekreteri Güray, 2 ilçede ‘Örnek Kapama Meyve Bahçeleri’ kuracaklarını belirterek şunları söyledi: “Bahçe kurmakla kalmıyoruz, danışmanlık ve pazarlama noktasında da Ajans ve DAP İdaresi olarak sürekli katkı ve destek sağlayacağız. Hakkari’de vatandaşı tarımsal üretime katmak amacıyla Derecik’te seracılık noktasında güdümlü proje uygulayacağız. Bu projelerle noktasal önemli dokunuşlarla potansiyeli harekete geçireceğimize yürekten inanıyoruz. Bunlarla eş zamanlı olarak sanayi altyapısını iyileştirme yönelik Avrupa Birliği desteğiyle 9,3 milyon Avroluk ortak kullanım atölyesi projemiz devam ediyor. Erciş, Muş ve Bitlis’te faaliyet gösteren küçük sanayi sitelerindeki işletmelere yönelik olarak Avrupa Birliği'ne bir proje sunduk, kabul edildi. 3 ortak kullanım atölyesi kurulacak. Toplam danışmanlık desteğiyle beraber 9 milyon 300 bin Avroluk bir kaynak sessiz sedasız ilerliyor.”

Bölgede 'Süt Toplama Merkezi' Kuruluyor

Sözleşme imzaladıklarını ve Muş Bulanık’ta süt toplama merkezi kurulacağı müjdesi veren DAKA Genel Sekreteri Güray, şunları belirtti: “Muş'un Bulanık ilçesinde 40 ton kapasiteli süt toplama merkezi kuruluyor. SÜTAŞ, Bingöl’de entegre bir tesis kurdu. Bu tesis günlük 2 bin ton süt işleme kapasitesine sahip, yaklaşık olarak 250 ton kendi hayvanlarıyla günlük üretecek, 1.750 tonunu her gün piyasadan toplayacaklar. Şu an Bulanık’ta 40 tonluk süt toplama kapasiteli merkezi DAKA’nın güdümlü projesi olarak tamamlamak üzereyiz. Muş’ta da daha büyük kapasiteli bir süt toplama merkezinin projesinin yazımına destek verdik, fizibilite hazırladık. TKDK’dan kaynak sağlandı. Bu anlamda, Van Ticaret Borsası ile kentle ilgili fizibilite çalışması tamamladık. Belki ileriki süreçte o da hayata geçirilir. Bu tarz dokunuşlarda bulunuyoruz. Norduz’u, Norduz yaylasını ve Norduz koyununu nasıl tekrar marka haline getirebiliriz diye bir çalışmamız var. Çalışmalarımız devam ediyor, bölgemizde dokunuşlara devam edeceğiz” dedi.

Güray: Türk Telekom Firması Van'da Çağrı Merkezi Kuracak  

Kent ve bölge nezdinde niteliksiz iş gücü noktasında işsizlik oranının yüksek olduğuna dikkat çeken DAKA Genel Sekreteri Güray, niteliksiz iş gücü noktasında işsizliğin azaltılmasına yönelik ‘Tekstilkent’ projesinin maya tuttuğunu belirterek şunları ifade etti: “Tekstilkentlerin kurulması için cazip bir bölgeyiz. Bu anlamda niteliksiz iş gücünü oraya kanalize etmeye çalışıyoruz. İlk etapta ilimizde yaklaşık olarak Tekstilkent ve dışında 5-6 bine yakın genç çalışıyor. Bunun yüzde 55-60’ı kadınlardan oluşmaktadır. Muş ve Bitlis illerimiz de keza aynı şekilde, niteliksiz iş gücünü oralara kanalize ettik. Buradaki Tekstilkentten Decathlon ve İspanya’daki Zara markasına mal üretiliyor. Her ne kadar resmi ihracat rakamlarına yansımasa da. Çünkü firmaların çoğunluğu İstanbul ve İzmir merkezli olmasından kaynaklanmaktadır. Yine ilimizde çağrı merkezleri son zamanlarda yoğun, ilimizde ve bölgemizde talep görmeye başladı. Türk Telekom’a bağlı AssisTT firması geçtiğimiz hafta içerisinde ilimizde yer kiraladı, 600 kişiyle başlıyorlar. Kurumsal ve önemli bir firma, yine buna benzer kurumsal birkaç firma daha ilimizde mevcuttur.” 

Güray: Genç Fikirleri İleriye Taşımak İstiyoruz  

DAKA olarak ‘Ben Girişimciyim’ Yarışması başlattıklarını ifade eden DAKA Genel Sekreteri Güray, bilişim ağırlıklı fikirleri toparlamak istediklerini ve bu fikirleri ileriye taşımak istediklerini belirterek şunları ifade etti: “Yarışmamızda bilişim ağırlıklı fikirleri topladık, seçim yapıldı. Seçilen arkadaşlara 6 aylık bir çok-yönlü eğitim verilerek belli bir potaya koyulacak. Fikirler öteye taşınarak ve prototip desteği sağlamak amacıyla ilk 3'e giren projeleri KOSGEB İleri Teknoloji Girişimci Desteğinden faydalandıracağız. Böyle bir yapı kurguladık, İnnovan'da da bir fiziki mekân sağlanacak. Amaç, bu tarz projelerin, fikirlerin önünü açmak ve teşvik etmektir.” 

Melen: ‘Salgın Nedeniyle Yeni Stratejilere İhtiyaç Var’  

Ekonomist Prof. Dr. Mithat Melen, yaptığı konuşmada pandemi sürecinde insanlığın sağlığın önemini öğrendiğini ve sağlık yatırımları noktasında Türkiye’nin önemli bir sınavdan geçtiğini hatırlattı. Ekonomist Prof. Dr. Melen, ekonomi noktasına değinerek şunları kaydetti: “Türkiye’de elimizdeki bütün kaynaklardan kompleks duymadan yararlanmak zorundayız, bilgilerine başvurmak zorundayız. Bizim ülke olarak ekonomik bir krize girmeden bu pandemi sürecinden kurtulmamız lazım. İkinci periyotta hafif bir büyüme için kıpırdama olacağını öngörüyorum. Bu kıpırdamayı sağlayacak yeni stratejilere ihtiyaç var; yeni üretim stratejileri, şu anlık ilaç endüstrisi ve tarım sektörüdür. Sanayi en büyük problemlerimizden bir tanesi enerji, enerji maliyetidir. Bu süreci atlatabilmek adına yeni stratejidir. Dolayısıyla, bu süreçte ve ileriki süreçte tarım sektörü ön plandadır. İlimiz ve bölgemiz açısında baktığımızda neden bir marka üretmedik, ama üretecek bir markaya ihtiyacımız var. Kahvaltımız, kedimiz ve peynirimiz var ama markamız yok. Bir peynir markamız yok, bunların üzerinde durmamız ve çoğaltmamız lazım.”  

Melen: Bölge ve Van Ekonomisi için Tarımsal Hayvancılığa Dikkat Çekti  

Ekonomist Prof. Dr. Melen, kent ve bölge ekonomisine yönelik yeni adımların atılması gerektiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayvancılık noktasında markalaşma yolunda adımlar atılması gerekmektedir. Yediğim en lezzetli et ilimizde bulunmakta ama hayvancılık noktasında sorunlarımız var, hayvan sayımız gittikçe azalıyor. Bölgemizde hayvancılık ve tarım sektörünü nasıl ayağa kaldırmalıyız üzerine çalışmamız gerekmektedir. Hayvancılık ciddi bir eğitim meselesidir, bunu da baştan değiştirmemiz lazım. Bölge ve kent nezdinde insan kaynağı noktasında yeterli olduğuna inanıyorum. Her alanda girişimci ve bilgili insanlarımız var. Bu noktada yeni stratejilere ihtiyaç var. Neyi daha çok üretebiliriz, neyi daha çok devreye sokabiliriz, kimleri yardıma çağırabiliriz. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan salgının ardından ciddi yeni bir savaş, bu savaşın adı, dünyanın yeniden kurulmasıdır. Biz de il olarak ve bölge olarak bu yeniden kurulacak dünyada payımızı alalım, yerel üretelim ama dünyaya satalım. Dünya ile entegre olmalıyız. Bunun için bütün altyapıya sahip olduğumuza inanıyorum.”

Toplantı, katılımcıların değerlendirmelerinin ardından soru-cevap kısmıyla sona erdi.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

18.06.2020 Perşembe