HABERLER

Tamince, Van’ın turizm yol haritasını açıkladı
Kentin son 10-15 yılında en önemli yatırımların ve kalkınmaya yönelik adımların öncüsü olan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bir ilki daha gerçekleştirerek “COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar” programı kapsamında Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Vanlı işadamı Fettah Tamince’yi kentin önemli isimleriyle buluşturdu. ‘Bölgemizde Turizmin Geleceği’ konulu başlıklı toplantıda kentin turizmdeki geleceği konuşuldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren DAKA’nın hayata geçirdiği ‘COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar’ programının ilk konuğu olan Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı, Vanlı işadamı Fettah Tamince, kentin önemli isimlerinin de katıldığı toplantıda Van’ın turizmine dair önemli değerlendirmeler ve tespitler yaparak kentin uzun yıllardır konuştuğu turizm master planının da temellerini oluşturacak önemli söylemlere yer verdi. Kentin turizminin şekillendirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Tamince, ‘Bölgemizde Turizmin Geleceği’ konulu toplantıda Van’ın turizmde bir hikayeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bölgesel turizmin geleceğine yönelik önemli değerlendirmelerde bulunan Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, memleketiyle ilgili yıllardır bir pişmanlık duyduğunu ve yatırım yapmama, yapamama ukdesi var olduğunu kaydederek şunları belirtti: “Sözlerime başlamadan önce hep bir pişmanlık yaşadığımı buradan paylaşmak istiyorum. Dünyanın birçok noktasına da yatırım yapıyorum. Hep kendi memleketimde bir şeyler yapamama ve yapmamanın ukdesi var içimde. İşin açıkçası, yıllardır nasıl daha sürdürülebilir bir iş yaparız arayışı içerisinde oldum. Bunu hep kurguladım. Van’dan uzaklaşmış, Van’a gelmeyecek, Van’a bakmayan biri değil, tam tersine Van’a ciddi ilgim var. Ama doğruyu yaparak bakmak istedim. Bugünkü toplantı bu konuyu açmak için iyi bir vesile oldu. Birkaç yıl önce Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı bizi davet etmişti. Orada da belli fikirlerimizi anlattık, paylaştık” dedi.

“Son 2 Aydır Farklı Projelere Konsantre Olduk”

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii, dünya değişiyor. Her gün farklı gerçeklerle karşı karşıya kalıyoruz. Ben 3 ay öncesine kadar çok başarılı bir iş adamıyım, çünkü dünyanın birçok noktasında işleri olan, tabiri caizse yumurtaları aynı sepette bulundurmayan biri olarak kendimi rakiplerime göre daha talihli daha başarılı görüyordum. Ama bir anda dünyanın hepsi kapandı ve son Cumartesi ve Pazara kadar ülkemizin birçok şehrinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Dolayısıyla, çok farklı, beklemediğimiz, planlamadığımız ve hayal etmediğimiz gerçeklerle karşı karşıya kaldık. Ama bunların hepsi geçici ve bunların hepsi farklı bir fırsata da çevrilebilir. Pandemi başlayınca ilk 2-3 hafta çalışma arkadaşlarımla belki biraz moralsizdik, ne yaparızın endişesi içerisindeydik. Hemen üstümüzdeki o durgunluğu attık, son 2 aydır farklı projelere konsantre olduk, farklı işlere kilitlendik. Dünyada ve ülkemizde işlerimizi daha nasıl iyi yönetiriz, nasıl kurgularız, dünyanın yeni ihtiyaçları nelerdir, nasıl tespit eder, başarırızın gayreti içerisinde olduk. Bu süreçte önümüzdeki aylarda neleri tasarladığımızı, neleri planladığımızı, hem ülkemizdeki yatırımlarımızda hem de dünyadaki vizyonumuzla sizleri bilgilendirmiş olacağız” diye ifade etti.

"Van'ın Ciddi Bir Turizm Potansiyeli Var"

Türkiye’nin turizmde önemli bir oyuncu olduğunu ifade eden Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, dünyada önemli bir konumda yer aldığını ifade ederek şunları belirtti: “Türkiye artık turizm noktasında çok önemli bir oyuncu, dünyada birçok veriye göre ilk 10’a giren çok başarılı bir ülke, özellikle Avrupa kıtasında ilk 5 ila ilk 6’dayız. Türkiye’nin ilk 3’e, ilk 4’e girme potansiyeli var. Türkiye artık 60-70 milyon turist ziyaretçiyi kabul edebilen, hatta potansiyeli 100 milyar dolar turizm geliri olan çok önemli bir ülke konumunda yer almaktadır. Türkiye neyle başardı; müteşebbisiyle, devletiyle, altyapısıyla, çalışanıyla, tasarımcısıyla, aslında bir bütün olarak beraber başardığımız neticedir. İnanılmaz başarılı bir ekosistem oluşturduk. Bundan sonra Türkiye’nin çok önemli sektörlerinden biri olacaktır. Ülkemizde tesis yapmanın, tesis açmanın, tesis yönetmenin kolaylığında herhalde dünyada ilk 10’a gireriz. Bu anlamda ciddi manada mesafe kat ettik. Türkiye’de artık turizmi farklı bölgelere taşımamızın zamanı geldiğini düşünüyorum. Turizmi sadece Antalya veya İstanbul’da değil, Türkiye’nin farklı bölgeleriyle tanıştırmak, farklı destinasyonlar geliştirmekle aslında kendimizi sorumlu tutmamız lazım. Bu bakışla yıllardır hep şunu dile getiriyorum; Van, Türkiye’nin çok önemli noktalarından bir tanesi. Neden önemli diye bakarsak, coğrafi konumu ve yanı başında çok büyük nüfusa sahip ülkeler var. Başta İran, Irak ve biraz ileri gittiğinizde Orta Asya ve Orta Doğu çok ciddi bir potansiyel barındırıyor” dedi.

"Türkiye'nin Turizm Hedeflerine Ulaşması için Van'a Turizm Destinasyonu Şart"

Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşabilmesi adına bölgenin turizm destinasyonuna ihtiyaç duyduğunu ifade eden Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, şunları söyledi: “Türkiye’nin 100 milyar dolar gelire ulaşabilmesi ve genel anlamda Türkiye’nin kendi hedeflerine ulaşabilmesi için Van özelinde bölgede ciddi turizm destinasyonu zaten tasarlaması gerekiyor. Bunun ötesinde, birçok ülke bugün istihdam yaratmakla kendini mecbur hissediyor. Dünyada herkesin ortak sorunu yeni iş sahası açmak, istihdamı artırmak, işsizliği azaltmaktır. Bu, dünyanın şu anda karşılaştığı en büyük sorun. Sadece az gelirli ülkeler değil, gelişmiş ülkeler de bu sorunla karşı karşıya. Petrolü ve gazı olan, hatta kasasında çok fazla parası olan az gelişmiş ülkeler de bu sorunlar karşı karşıyadır. Rusya’da da buna şahidim, Suudi Arabistan’da ve Kazakistan’da da bunu çok net görüyorum. Dolayısıyla, herkes istihdamı artırmanın, işsizliği azaltmanın mücadelesini veriyor” diye belirtti.

"Turizm Merkezi Olmak İstiyorsak, 2-3 Otel ve 200-300 Odayla Mümkün Değil" 

Turizmin istihdam üzerindeki etkisine değinen Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, şunları belirtti: “Baktığınızda turizm, konaklama, servis sektörünün istihdam geliştirme ve yaratma anlamında en önemli sektör olduğunu görmekteyiz. Diğer sektörlerle kıyasladığınızda ilk 10 sektör arasında ilk 5-6 sektör, turizm ve turizme bağlı sektörlerdir. Doğu Anadolu Bölgesine baktığımızda, ilimiz özelinde baktığımızda sektörün daha da büyük olduğuna şahitlik ediyoruz. Çünkü coğrafi durumumuz, hava şartları, terörün getirdiği sıkıntılar, sanayileşmenin getirdiği sıkıntılar, bölgede genç nüfusun yüksek olması, işsizliğin ne kadar önemli ve ne kadar sıkıntılı olduğunu çok net görüyoruz. Memleketime bir şey yapamamanın üzüntüsü içerisindeyim, ama diğer taraftan hep şunu istedim. Bugün de aslında anlatmak istediğim, detayına sizlerle birlikte inmek istediğim konu şu: Neyi nasıl yapabiliriz, sürdürülebilir turizmi ilimize nasıl kazandırabiliriz? Aslında hepimiz neyin nasıl yapılması gerektiğini üç aşağı beş yukarı net bir şekilde biliyoruz. Van’ın bu iş için doğru bir il olduğunu da biliyoruz. Konu şu, aslında eğer biz Van’ı bölgenin turizm merkezi yapmak istiyorsak, başta komşularımızdan ve yakın ülkelerden ciddi ziyaretçi çekmek istiyorsak, biz hikayesi olan, sürdürülebilir ciddi altyapısı olan bir turizm merkezi tesis etmek zorundayız. Bunu oraya yapacağımız 2-3 otelle, 200-300 odayla sağlamamız mümkün değildir” dedi.

"Güçlü Bir Hikayeye İhtiyaç Var"

Kentin turizm noktasında güçlü bir hikayeyle yola çıkması gerektiğini ifade eden Rixos Hotels Yönetim Kurulu Tamince, şunları belirtti: “Güçlü bir hikayeyle yola çıkarak, bu hikayeyle dünyanın her tarafına çok rahat pazarlayabilmemiz ve satabilmemiz lazım. Takdir edersiniz ki, Türkiye’nin birçok noktası şehirleşme anlamında çok doğru büyümediler, gelişmediler. Avrupa’nın ve Batı Avrupa’nın şehirleri gibi olmadılar, bu şehirlerin içerisine birer otel koymak turizm cazibesini artırmaz. Tam tersine, istediğimiz hedefe ulaşmamıza belki de engel olur. Benim somut önerim şu: Van Gölünün kıyısında 3-4 bin dönümlük bir alanın turizm bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Ben içerisinde olayım, katkı sağlayayım. Ben de gerekirse maddi anlamda katkıda bulunayım, vizyon anlamında dünyada tanıdığımız ne kadar tecrübeli insan varsa onları katalım. Bir kere bu alanı bir planlayalım ve bu alana bir hikaye kazandıralım” dedi.

“Bu Hikayeyi Başta Ülkemize ve Dünyaya Pazarlamalıyız, Satmalıyız”

Tamince, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, Avusturya’daki göllere rakip bir alan mı olacak, İsviçre’de bütün Suudilerin, Katarlıların, Kuveytlilerin gidip çok büyük paralarla ev aldıkları göllere benzer bir göl kenarı mı olacak, açıkçası işin tevazu tarafını bırakmak lazım. Eğer biz Van Gölünün etrafına bir turizm merkezi planlayacaksak ve onu bir hikayeye indirgeyeceksek, Avrupa’daki, Amerika’dakileri iyi etüt etmeliyiz. Madem Van Gölü bu kadar önemli ve doğal zenginliğimiz var. Madem ortasında bütün dünyaya çok rahat satabileceğimiz zenginlikte Akdamar Adası ve Urartu medeniyeti var. Bu zenginlikleri çoğaltabiliriz. Biz bu hikayeyi çok iyi kurgulamalıyız, başarılı tasarlamalıyız. Bu hikayeyi başta ülkemizde ve dünyadaki herkese çok iyi bir şekilde pazarlamalıyız, satmalıyız. Burada hikayeyi tasarlarken 1 değil, belki 20 otel planlanmış olacak, ama bunlar doğa ile bütünleşmiş tesisler, mimarileriyle, sürdürülebilir yapılarıyla, organik tarımla entegre olması, sağlık üniteleriyle, spor üniteleriyle olması gerekmektedir” diye ifade etti.

“Bu Realiteyi Gerçekleştirmek için Milyar Dolarlara İhtiyaç Yok”

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, turizm noktasında insanların ihtiyaçlarını karşılayacak alanların tesis edilmesine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Orta Doğu’da insanlar yazın 50 derece değil, 20 derece yer arıyor. Bakın bugün gidip Orta Doğu'dan gelen insanların çoğu Yalova’nın kenarına gidip nefes almak istiyorlar. Trabzon’daki Uzungöl’e nefes almak için gidiyorlar. Antalya, Bodrum ve İzmir var, sıcaklık aramıyorlar. İnsanlar evlerinden çıkıp rahat yürümek istiyorlar, rahat nefes almak istiyorlar. Dolayısıyla, hem kendi ülkelerine yakın hem kendi bölgelerine yakın hem de bütün ihtiyaçlarını giderebilecek, onları Cenevre’ye, Zürih’e, Avusturya’ya götürmeyecek şekliyle bir yer tasarlarsak, biz hem ülkemizin büyük anlamda turizm vizyonuna katkı sağlamış oluruz hem de Van Gölünü dünyanın en önemli turizm merkezi haline getirmiş olacağız. Bu realiteyi gerçekleştirmek için milyar dolarlara ihtiyaç yok, yüzlerce yatırımcıyı sıraya koymaya da gerek yok. Bu çok basit bir başlangıçla planlanabilir” dedi.

Tamince, Atılacak Adımları Tek Tek Sıraladı 

Tamince, sözlerinin devamında şunları belirtti: “Önce Sayın Valimizin başkanlığında ve Ajansımızın desteğiyle eğer bulabiliyorsak bu bölgede var mı bilmiyorum, yoksa bir alanı turizm bölgesine ayırarak tasarımını yapmalıyız, altyapıyı tamamladıktan sonra bunu söyleyeyim her anlamda her alanda pazarlama elemanınız gibi çalışırım. Bunu Türkiye’deki ve dünyadaki bütün ortaklarıma kendim sunarım. İlk tesisin kazmasını da, buradan o sözü de vereyim, kendim vururum. İlk Rixos’u oraya yaparız. Ama bu hikayeyi beraber oluşturalım ve dünyada ses getirecek güçte, büyüklükte ve özellikte bir hikaye olsun. Sonra nasıl çalışacak, çalışması çok kolay. Bu tasarımı yaptıktan sonra devletimizin desteğiyle belli havayolu şirketlerine belki de milli havayolumuza 1-2 yıl teşvik vereceğiz, destek olacağız. 1-2 yıldan fazla olmaz. Biz doğru destinasyonu kurgulayalım, iyi yönetelim, en fazla 2 yıllık bir havayoluna vereceğimiz destekle ilimizi çok önemli bir turizm hattı haline getirebiliriz. Onlarca şehirden Van’a uçuş koordine edilebilir, planlanabilir ve bütçelenebilir. Tabii, bir büyük şansımız daha var. Türkiye’nin neredeyse her şehrinde ilimize direkt seferler var. Yani biz ne kadar ürünü iyi tasarlarsak, bütün buralardan ulaşma şansımız o derece rahat olur” dedi.

"Üzerime Düşen Ne Olursa da Yapmaya Hazırım" 

Tamince son olarak şunları kaydetti: “Özellikle üniversitenin buraya yeterince insan kaynağı yetiştirmesi, yönetici yetiştirmesi, servis elemanı yetiştirmesi, gastronomide çalışacak insanları yetiştirmesi de bu işin hızlanması sağlayacaktır. Aslında olabilecek neredeyse bütün disiplinler mevcut. Bunu bir şekilde harekete geçirmemiz lazım. Bir şekilde bununla ilgili ilk adımları atmamız gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek, başarabilirsek ben neticenin çok iyi olacağını düşünüyorum. Bizim şunu anlatmamız lazım. Türkiye turizminin beklentisine ulaşabilmesi, büyük anlamda ve vizyonda makro hedefte gerçekleştirebilmesi için Van’ın turizm merkezi olması şarttır. Bu, olmazsa olmazların başında geliyor. Yani bölgeyi tespit, hikaye oluşturmak, tasarlamak, devlet tarafından altyapı karşılaması ve bizim de bütün bu materyalleri hazırlayarak Türkiye'de ve dünyada ortaya koymamız ve sunmamız olacaktır. Ben güçlü vizyon taraftarıyım. Doğrudur, Van’ın Çaldıran ilçesinden çıktım, küçük esnaftım, farklı işletmelerim oldu, ama bugünden sonra sadece "Fettah memleketini seviyor, onun için geldi, bir tane otel yaptı" konusunu işin açıkçası kendi markama da kendi şahsıma da çok yakın olarak görmüyorum. Tam tersine, güçlü bir vizyonla parçası olabileceğimiz, dünyaya kazandırabileceğimiz önemli, büyük bir destinasyon yapalım diyorum. Bu konuda üzerime düşen ne olursa da yapmaya hazırım” diye ifade etti.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

 

11.06.2020 Perşembe