HABERLER

Van’ın turizmdeki geleceği webinarda masaya yatırıldı
Kentin son 10-15 yılında en önemli yatırımların ve kalkınmaya yönelik adımların öncüsü olan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bir ilki daha gerçekleştirerek “COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar” programı kapsamında Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Vanlı işadamı Fettah Tamince’yi kentin önemli isimleriyle buluşturdu.

‘Bölgemizde Turizm’in Geleceği’ konulu toplantıda kentin turizmdeki geleceği konuşuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı katkıları ve DAKA organizatörlüğünde “COVİD-19 Sürecinde Sektörel Konferanslar” programının ilki, turizm başlığı ile gerçekleştirdi. Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin konuk olduğu ‘Bölgemizde Turizm’in Geleceği’ konulu toplantı, Zoom üzerinden web semineri (webinar) şeklinde gerçekleştirildi. DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay’ın moderatörlüğünü yaptığı, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva gibi birçok isim ve kurum-kuruluş temsilcisinin de katıldığı toplantıda birbirinden önemli konular ele alındı.

Toplantıda son dönemde turizmde atılan adımların daha ileriye taşınması ve turizm geleceğine yönelik atılacak adımlar masaya yatırıldı. Toplantının konuğu olan Vanlı işadamı Tamince, turizm noktasında atılacak adımlar açıklarken, destek noktasında kentin yanında olacağını ifade etti. Ayrıca Tamince, turizmde belirlenecek yol haritasına da değinerek atılacak adımları da sıraladı.

Vali Bilmez: Hep Birlikte Bu Kente Sahip Çıkacağız
 
Açılış konuşmasında Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentin ve bölgenin turizm noktasında ciddi potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Vali Bilmez, şunları belirtti: “Kentimizin ciddi potansiyeli ve imkanları var. Ama ciddi yaşanmışlıkları ve dezavantajları da var. İnşallah hep birlikte kentimize sahip çıkacağız. Kısa vadede sosyo-ekonomik hayatına yansıyabilecek şekilde yol alacağız. Turizm noktasında kent olarak iyi bir ivme yakalamıştık, fakat yaşanan salgınla birlikte kesilmek zorunda kaldı. İl olarak geçtiğimiz yıl bunu gördük. Yatak ve tesis alanında ihtiyacı karşılamaktan uzağız. Toplam 6 bin yatak kapasitemiz var, fakat günlük İran’dan gelen turist ve iş adamı 4-5 bin arasında değişiyor. O yüzden turist ilimizde daha modern tesisler ve birkaç otelimiz hariç sadece yatak dışında dinlenebileceği ve kentin doğasını görmek istiyor.”

Bilmez: Sorunları Konuşan Çok, Çözüm Önerisi Beyan Eden Yok

“Hep birlikte bu kente sahip çıkacağız. Kamunun altyapıyla öncülük etmesiyle tesis bazında özel sektörün bu alana eğilmesi gerekmektedir. Bütün dünyada önce sorunlar konuşulur, sonra çözüm önerileri konuşulur, daha sonra diğer evreye gidilir. Maalesef ilimizde sadece eksiklikleri sayar, fakat çözüm önerileri konusunda çok fikir beyan eden olmaz. Veyahut elini taşın altına koy dediğimiz de maalesef çok az kişi olur” dedi.

“Kim Bu Kente Katkı Sunuyorsa Bizim Ona Destek Olmamız Lazım”

Kentin birbirine destek olması gerektiğini vurgulayan Van Valisi Bilmez, şunları kaydetti: “Genelde ‘Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki insanlar için birbirlerini desteklerler, tutarlar ve lobileri çok güçlüdür’ derler, ama Van’da bu destek ve birlikteliği çok göremiyoruz. Birbirimizi karalama da çok fazla, o yüzden bizim bir sinerji yaratmamız lazım. Kent olarak politik duruşlarımızı, yaşam biçimleri ve aşiretlerimizi kentin menfaati ve geleceği adına kenara koymamız gerekiyor. Kim bu kente katkı sunuyorsa bizim ona destek olmamız lazım. Hem kentin turizme açılmasını sağlayacağız hem de İranlılar neden burada içki içiyor diye tartışacaksak biz hiçbir zaman turizm kenti olmayız. Akdamar Adasını ve Kilisesini restore edip turizme açacağız hem de neden burada ayin yapılıyor diye tartışma yapan çelişkili duruşlarımız var. Bizim bunu aşmamız lazım. Çok basit şeylere takılıyoruz.”

Rektör Şevli: Tamince'nin Fikirlerine Önem Veriyoruz 

Kent turizmi açısında çok yararlı bir program olduğunu ifade eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, üniversitenin turizm noktasında gerekli adımları attığını ve atacağını ifade ederek şunları söyledi. Üniversitedeki yeni yatırımlardan söz eden Şevli, “DAKA desteğiyle İskeleden başlayarak devam eden rekreasyon projesi kentimiz adına önemli, özellikle projenin üniversiteye kadar uzanarak yeşil alan kuşağıyla devam etmesi ve üniversite sahilinin şehre açılması ve Çarpanak Adasına kadar turizm bandı haline getirilmesini istiyoruz.” Kentin turizm geleceği için her mevsim turist çekebilecek konseptler üzerine çalışmak gerektiğini vurgulayan Şevli, “Bunun yanında üniversite olarak gastronomi bölümünü hızlı bir şekilde açmak istiyoruz. DAKA ile birlikte ‘Yemek Akademisi’ kurmayı hedefliyoruz. Gaziantep bunu başardı, fakat ilimizin kahvaltı ve yemek kültürünün daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu minvalde kentteki turizmin gelişmesi noktasında Fettah Tamince’nin fikirlerine önem veriyoruz, umarım kent ve bölgemiz adına hayırlı olur” dedi.

Takva: Programı Çok Değerli Buldum 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise şunları belirtti: “Kentsel kimlik arayışlarının yoğun olduğu ve dünyada da bunun yükselen bir trend olduğu gerçeğinden yola çıkarak salgını fırsata çevirme gayretimizin de olduğu bir dönemde böylesi bir programın yapılmasını çok değerli bulduğumu öncellikle ifade etmek isterim. Bu anlamda DAKA Genel Sekteri, Van Valisi, onur konuğu Tamince’ye ve değerli katılımcılara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Güray, Turizmin Bölgedeki Önemine Değindi 

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, açılış konuşmasında turizmin öneminin altını çizerek, Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan COVİD-19 salgını sürecinde bölge turizminin geleceğini değerlendirme amacıyla webinar etkinliği düzenlediklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada dün de olduğu gibi bugün de ekonomik, sosyal, kültürel ve birçok bileşen açısından değişim yaşanıyor. Maalesef COVİD-19 salgın sürecinde neredeyse bütün sektörler ciddi bir ekonomik durgunlukla karşı karşıya kaldı. Bu durağandan etkilenen sektörlerin başında da turizm yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti salgın sürecinde tüm dünyaya örnek olacak başarılı bir süreç yönetimi sergiledi. Hükümetimiz ekonomik durağanlıktan kurtarmak, sektörleri ayakta tutmak ve eski haline getirmek adına çok farklı destek mekanizması hayata geçirdi, geçirmeye devam ediyor. Bu noktada ilgili Bakanlıklarla birlikte birçok kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri bu işe kafa yormakta, yoğun mesai harcamaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren DAKA olarak salgının bölgemizdeki sektörlere etkisini araştırmak üzere COVİD-19 sürecinde sektörel konferanslar, webinar etkinlikleri planladık” dedi.

Güray: Hedefimiz Van Gölü Havzasını Marka Haline Getirmek 

Turizm noktasında DAKA olarak Van Gölü Havzasını bir marka haline getirmek istediklerini ifade eden DAKA Genel Sekreteri Güray, bu tür etkinliklere önem verdikleri ifade ederek şunları söyledi: “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak bugünkü etkinliği özellikle iki açıdan önemsiyoruz. İlk olarak Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin tecrübeleri ışığında sektördeki karar vericilerimiz, iş insanlarımız ve akademisyenlerimizle bölgemizdeki turizmin geleceğini değerlendirme fırsatı bulacağız. Diğer bir nokta ise Tamince’nin özelde Van Gölü Havzasının değerli bir turizm markası haline getirilebilmesi hususunda önerileri ve destekleri çalışmalarımıza ilham kaynağı olacaktır. Çünkü Ajans olarak önümüzdeki ilk 3 yıllık süreçte ana çalışma konusu olarak belirlediğimiz 3 temel alandan bir tanesi ‘Van Gölü Havzasının ulusal ve uluslararası arenada ön plana çıkarılarak bir marka haline getirilmesi'dir. Van Gölü Havzası destinasyonu bilindiği üzere endüstrileşme tarafından bozulmamış, büyük oranda bir doğa harikasına sahip ve birçok medeniyetin izlerini taşıyan eserleri ile insanlara bu zenginlikleri görme fırsatı, farklı kültürleri tanıma imkanı sunmaktadır” diye belirtti.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

11.06.2020 Perşembe