HABERLER

Bulanık İlçesi Süt Soğuk Zinciri Projesi sözleşmesi imzalandı
Muş Valiliği ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında Bulanık İlçesi Süt Soğuk Zinciri Projesi sözleşmesi imzalandı.

Muş Valiliği toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ile Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Dr. Muhammed Ali Yıldırım, Bulanık Malazgirt Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bedrettin Ziyalı ve Bulanık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cem Canol katıldı.

İmza töreninde konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray; “DAKA olarak son 1,5 yıldır üzerinde çalıştığımız Bulanık İlçesi Süt Soğuk Zinciri Projesi kurgulanırken özellikle kadın istihdamı, eko-sosyal gelişme, gıda güvencesi ve güvenirliği, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farkının azaltılması, kırsal kalkınma ve tarımda örgütlenme bilinci gibi hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bulanık ilçesi geniş mera ve tarım alanları, yüksek hayvancılık potansiyeli, nüfusunun çoğunun otuz yaş altında olmasıyla genç işgücü dinamizmi gibi faktörlerle tarımsal kalkınmaya katkı sağlayabilecek potansiyele ve motivasyona sahiptir.” dedi. 

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın konuşmasının ardından proje için konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz; “Türkiye´nin üçüncü büyük ovasına sahip Muş, topraklarının % 90´ından fazlasının tarıma elverişli olması ve yüksek rakımı ile büyük bir potansiyele sahiptir. Bunun yanı sıra, Bulanık Ovası, Malazgirt Ovası ve Liz Ovası´nın il sınırları içinde bulunması, Muş’u tarım ve hayvancılığa dayalı sektörler açısından öne çıkarmaktadır. Muş’ta tarım ve hayvancılık potansiyelinin geliştirilmesi ve bu konudaki projelerin geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2020 çalışma programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Güdümlü Proje Desteği ile toplam 1.334.816,46 TL bütçeli “Bulanık İlçesi Süt Soğuk Zinciri Projesi” onaylanmış bulunmaktadır. Proje bütçesinin % 90’ına tekabül eden 1.200.000 TL’lik kısmı DAKA tarafından desteklenecektir.” dedi.

Vali Gündüzöz konuşmasını “Proje kapsamında Bulanık ilçe merkezi, 4 belde ve 2 köy olmak üzere 7 ayrı noktada toplam 28 ton kapasiteli süt toplama ünitelerinin kurulması planlanmaktadır. Projeden 1997 üretici çiftçi doğrudan faydalanacak olup yaklaşık 10 bin kişiye ise dolaylı yoldan katkısı olacak model bir “kırsal kalkınma” projesi olarak Muş’ta hayata geçirilecektir. Projenin ayrıca 7 kişiye doğrudan istihdam sağlanması, süt alım fiyatları Ulusal Süt Konseyinin belirlemiş olduğu fiyatlara çekilerek hane halkı gelirlerinde % 100 artış sağlanması, üretilen sütün kayıt altına alınmasının sağlanması, tarıma dayalı sanayi ve kümelenme altyapısının geliştirilmesine zemin hazırlanması gibi olumlu sonuçları olacaktır. Projenin Muş ilinin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sunacağı aşikardır. Projeye desteklerinden dolayı DAKA’ya Bulanıklı vatandaşlarımız adına teşekkür ederim. Projenin  ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim.” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından “Bulanık İlçesi Süt Soğuk Zinciri Projesi” sözleşmesi imzalandı. İmza töreni fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: Muş Valiliği

18.05.2020 Pazartesi