HABERLER

Hakkari Maden Zenginleştirilmesine Yönelik Teknoloji Kullanım Altyapısının İncelenmesi Fizibilite Raporu Projesi kapanış toplantısı gerçekleştirildi
Hakkari’de uygulanan Maden Zenginleştirilmesine Yönelik Teknoloji Kullanım Altyapısının İncelenmesi Fizibilite Raporu Projesi kapanış toplantısı Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık başkanlığında gerçekleştirildi.

Hakkari Valiliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali İdris Akbıyık’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, ilgili kurum müdürleri ve madenciler katıldı.
 
Hakkari Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Fizibilite Desteği Programı çerçevesinde desteklenen proje kapsamında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinin de yer aldığı teknik heyet, kentteki kurşun-çinko potansiyelinin ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi amacıyla Hakkari, Çukurca ilçesi ile Şırnak'taki bazı bölgelerde çalışmalar yürüttü.

Çalışmaya ilişkin hazırlanan rapor kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya gelen Vali İdris Akbıyık, ilin kalkınmasını sağlayacak projeler hakkında bilgi verdi. Projelerin hayata geçirilmesinde ilgili Bakanlıkların ve DAKA'nın büyük desteğinin olduğunu belirten Vali Akbıyık, göreve başladıktan sonra Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı başkanlığında proje birimi oluşturduklarını ve kurumların iş birliğiyle projeler hazırlandığını söyledi.

Bunlardan birinin de "Hakkari ilinde maden zenginleştirilmesine yönelik teknoloji kullanım altyapısının incelenmesi fizibilite projesi" olduğunu aktaran Akbıyık, şöyle konuştu:

"Projeyi gerçekleştirdik bitti. Bizlere her konuda vermiş oldukları desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve DAKA’ya teşekkür ediyoruz. Proje çerçevesinde ilimiz özellikle kurşun ve çinko yatakları açısından ülkenin en potansiyeli yüksek yerlerinden birisi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ile birlikte bu projeyi gerçekleştirdik. Bu çerçevede geçtiğimiz yaz Hakkari Üniversitesi ve çeşitli sektörlerin katılımlarıyla bir çalıştay gerçekleştirdik. Yerinde incelemeler yapıldı ve bir fizibilite raporu hazırlanarak kitaplaştırıldı. Valilik olarak bizim amacımız madem ilimizde bu kadar zengin rezervler var, bu rezervlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bilimsel olarak ilimizde bir izabe tesisi metalürji fabrikasının kurulması gerekiyor. Buna kanaat getirmiş arkadaşlar. 330 dolara satıyoruz, 1950 dolara cevher alıyoruz. Bir izabe tesisinin kurulmasının hem ilimize hem de ülkemize ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu fizibilite raporunun temel amacı da bu çerçevede hem özel sektöre hem de ilgili devlet kurum ve kuruluşlarına yol gösterici olmasıdır. İlimizdeki madenler tam olarak ekonomiye kazandırılacak. İlimizin ve ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde lokomotif olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun projemiz."

Teknik heyetin yaptığı incelemeler sonucunda hazırlanan raporda bölgedeki madenlerin analizlerinin, maden şirketine ait flotasyon tesisi ile İran'ın Zencan bölgesindeki kurşun-çinko metalürji tesislerinde inceleme yapıldığı belirtildi.

Hakkari’de "Kurşun-Çinko Çalıştayı" düzenlendiği belirtilen raporda şunlar kaydedildi:

"Hakkari-Şırnak bölgesi, Türkiye'nin en büyük çinko-kurşun provensi (aynı türden birden fazla yatak) ve 100 milyon ton düzeyinde kurşun-çinko potansiyeli içermektedir. Bölgedeki yataklardan üretilecek cevher yılda 1 milyon tona kadar çıkabilecek ve bu en az 2 fabrikayı besleyebilecektir. Hakkari-Van arasında kurulacak kurşun-çinko izabe tesisiyle bölgede binlerce kişiye istihdam ve ülkeye yılda en az 500 milyon dolar döviz girdisi sağlanacaktır."

Açıklamaların ardından Hakkari Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Koca, rapora ilişkin detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: Hakkari Valiliği

10.03.2020 Salı