HABERLER

İpekyolu'nda ilk maker atölyesinin açılışı yapıldı
Van İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) destekli Kodlavan Pojesi kapsamında kurulan ilk ‘maker atölyesi’ açılışına katıldı. Açılışa Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tekve, ilçe milli eğitim müdürleri, DAKA proje uzmanı, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım sağladı.

Proje koordinatörleri Betül Duran İnci ve Mehmet Aziz Şahin açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Van’ın İpekyolu ilçesindeki nüfusun çoğunluğu göçle gelen ailelerden oluşmaktadır. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları dezavantajlıdır. Bu dezavantajlı öğrenciler maddi imkansızlıklar nedeni ile yeteneklerini ortaya çıkarma ve geliştirme imkanı da bulamamaktadır. İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu proje ile dezavantajlı öğrencileri geleceğe hazırlamayı hedeflemektedir. Çünkü dünya Dördüncü Sanayi Devrimine geçti. Bu gelişme, eğitimde de çağa uygun, yenilik yapma zorunluluğunu getirmektedir. 21. yüzyılda yeni nesil teknolojileri kullanabilen, teknoloji üreten, ürettiklerine inovasyon yapabilen ve rekabet edebilen toplumlar ayakta durabilmektedir. Dünyada en değerli yatırım insana yapılan yatırım olarak görülmektedir. Üreten bir toplumun temeli eğitim ile atılır. Endüstri 4.0 Devrimine geleceğin nitelikli ve donanımlı insan kaynağını yetiştirmek önem arz etmektedir. Bu nedenle TRB2 Bölgesinde eğitim-öğretim hizmeti veren Müdürlüğümüz çağımızın gerekliliği olan Endüstri 4.0 Devrimine öğrencileri ve öğretmenleri hazırlamak amacı ile temel yazılım, robotik ve kodlama, 3D yazıcı programlama ve STEM eğitimi vermeyi ve gerekli materyali sağlamayı hedeflemiştir. Dezavantajlı bölgelerde bulunan, Makbule Küçük Çallık Ortaokulu, İMKB Fen Lisesi, Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi, Sempaş Ortaokulu, Kavuncu Ortaokulu, Hacı Ali Akın Ortaokulu, Konya Beyhekim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, Atatürk Anadolu Lisesi, Vangölü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesinden oluşan 10 okula maker atölyesi kurulacaktır. Destekten doğrudan yararlanacak gruplar, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı dezavantajlı bölgelerde bulunan ortaokul ve lise öğrencileridir. Proje ile 500 lise ve ortaokul öğretmenine temel yazılım, robotik ve kodlama, 3D yazıcı programlama ve STEM eğitimi verilecektir. Öğretmenler 60 ortaokulda 27.138 öğrenciye, 23 lisede 20.135 öğrenciye eğitim verecektir” dedi.

Konuşmaların ardından İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Kodlavan Pojesine katkılarından dolayı İpekyolu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Demir, Proje Koordinatörleri Mehmet Aziz Şahin, Betül Duran ve DAKA Proje Uzmanı İsmail Budanur’a teşekkür plaketi verdi. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

27.02.2020 Perşembe