HABERLER

TRB2 Bölgesi Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi Düzenleme İş Birliği Protokolü imzalandı
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli'nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda "TRB2 Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi Düzenleme İş Birliği Protokolü" imzalandı. Vali Mehmet Emin Bilmez, imzalanan protokolün hayırlara vesile olmasını dileyerek "Bu tarz protokollerin hayata geçirilmesi, eğitime katkı sunacaktır. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, İpekyolu Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Çelik'in katıldığı toplantıda Van YYÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Fuat Tanhan, 11-13 Eylül 2020 tarihlerinde düzenlenecek kongreyle ilgili katılımcılara bilgi verdi.
 
“BÖLGE İÇİN OLDUKÇA DEĞERLİ BİR GİRİŞİM”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Hamdullah Şevli, Van Valiliğinin himayelerinde gerçekleştirilecek kongrenin temel amacının bölgesel kalkınma noktasında söz sahibi paydaşların bir araya getirilerek eğitim, kalkınma ve istihdam konularının uluslararası düzeyde tartışılması olduğunu ifade etti. Rektör Şevli, TRB2 Bölgesi adı altında uluslararası bir etkinliğin düzenlenmesi ve bu etkinlik yoluyla bölgenin eğitim sorunlarının konuşulması, çözüm yollarının gündeme getirilmesi ve uygulama projelerinin geliştirilmesinin bölge açısından oldukça değerli bir girişim olduğunu kaydetti. Rektör Şevli, bu yönüyle söz konusu kongreyi dönüşümlü olarak her yıl TRB2 Bölgesinde yer alan Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinin birinde gerçekleştirmeyi düşündüklerini ve her kongrenin bölgenin gündemdeki farklı bir eğitim sorununa odaklanacağını söyledi. TRB2 Bölgesinde ortaya konan bu iş birliği protokolünün farklı kaynakların verimli kullanılması, güçlü işbirliklerinin kullanılması açısından bir model olma özelliğini de taşıdığını belirten Şevli, "Kongrenin her yıl bir ilimiz tarafından gerçekleştirilmesi, bölgedeki beşeri sermayenin güçlendirilmesi ve bölgedeki eğitim çabalarının kurumsallaşması ayrıca büyük önem arz etmektedir. Eğitim alanında ortaya konan bu iş birliğinin hayat bulmasında destek olan Van Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Muhammet Fuat Türkman, Tuşba Belediye Başkanı Sayın Salih Akman, Edremit Belediye Başkanı Sayın İsmail Say, DAKA Genel Sekreteri Sayın Halil İbrahim Güray, İpekyolu Belediye Başkan Vekili Sayın Sinan Aslan'a, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İsmail Çelik'e, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Fuat Tanhan'a ve Doç. Dr. Ahmet Yayla'ya teşekkür ediyorum" dedi.
 
“BÖLGE EĞİTİMİNE DİNAMİZM KAZANDIRACAKTIR”

Doç. Dr. Fuat Tanhan ise TRB2 Bölgesinin Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerini kapsadığını ifade ederek "Bölgede bilgi ve kaynakların etkin ve verimli kullanılması, bölgesel kalkınma açısından önem arz etmektedir. Bölgedeki eğitim dinamikleri ve göstergeleri örgütsel bir iş birliğini gerekli kılmaktadır. Bu iş birliğinin bir yansıması olarak TRB2 Bölgesinde Van Valiliği himayelerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin bilimsel organizasyonunda gerçekleştirilecek olan TRB2 Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi, insan, istihdam ve kalkınma temasına odaklı olarak 11-13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. TRB2 Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresinin gerçekleştirilmesinde Van Valiliğinin liderliği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dekanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Edremit Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesinin finansal desteği ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliği söz konusudur. Söz konusu bu iş birliği ülkemizde kalkınma ajanslarının temel amaçları dikkate alındığında bir ilk niteliğindedir. Kongrenin bilimsel planlaması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünün sorumluluğundadır. Bu yönüyle TRB2 Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresinin düzenlenmesi, Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 Eğitim Vizyonunun gösterdiği doğrultuda bölge eğitimine bir dinamizm ve ivme kazandıracaktır." diye konuştu. 

Kaynak: Prestij Gazetesi

21.02.2020 Cuma