HABERLER

Muş'ta 2 SOGEP projesi için imzalar atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) başvuru sonuçları Bakanlık tarafından 30 Aralık 2019 tarihinde ilan edildi. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinden Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan ve Bakanlık tarafından desteklenmeye hak kazanan 6 projenin toplam bütçesi 8.288.521,40 TL olup toplam hibe tutarı ise 6.630.000 TL'dir. Bu kapsamda, Muş ilinden başvurusu yapılan 2 proje desteklenmeye hak kazanmıştır.

Destek sözleşmeleri Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından imzalanan, Muş için Bakanlık tarafından onaylanan projelerinden birincisi olan 1071’den 2071’e Zaman Tüneli - Malazgirt Müzesi Projesinin yürütücüsü, Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliğidir. Projenin toplam bütçesi 1.680.150 TL, destek miktarı ise 1.000.000 TL’dir. Proje kapsamında başta yöre halkı olmak üzere bütün milletimizin tarih ve kültür bilincini perçinleyen, özellikle çocuklar ve gençlerin bu önemli zaferi anlamalarına katkı sağlayacak 1071 Malazgirt Zaferinden günümüze kadar Türk-İslam tarihini görsellerle ve çeşitli temalarla ifade edecek, içerisinde sinevizyon gösterilerinin de olacağı Malazgirt Müzesinin tefrişat ve tadilatı yapılacaktır. Projenin en önemli çıktısı, ziyarete gelen öğrencilere yaşayarak öğrenme olanağı sunmasıdır.

Muş adına destek almaya hak kazanan diğer proje olan Hünerli Eller, Gülen Yüzler Projesinin yürütücüsü Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüdür. Projenin toplam bütçesi 1.222.510 TL, destek miktarı ise 1.000.000 TL’dir. Proje kapsamında, Muş ilinde ikamet eden ve sosyal destek alan kadınlardan oluşan 30 kişilik hedef grup ile özellikle Montessori okullarında kullanılan ahşap eğitim materyallerinin üretileceği bir sağlıklı ahşap oyuncak atölyesi faaliyete geçirilecektir. Ahşap atölyesinde eğitim materyalleri, zeka oyunları malzemeleri, yerli ve milli ögelerimizin tanıtımının yapılacağı oyuncaklar üretilecektir. Ayrıca kadınların sosyal ve ekonomik hayatta güçlenmesine yönelik eğitim, seminer ve toplantılar düzenlenecektir. Proje ile başta dezavantajlı grupta yer alan ve sosyal yardım alan kadınlar olmak üzere Muş ilinde ikamet eden kadınların psikolojik ve ekonomik olarak güçlü hale getirilmesi sağlanacaktır.

Kaynak: Muş Valiliği


28.01.2020 Salı