HABERLER

Bitlis’te 3 boyutlu tasarım atölyeleri için imzalar atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) başvuru sonuçları Bakanlık tarafından 30 Aralık 2019 tarihinde ilan edildi. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinden Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan ve Bakanlık tarafından desteklenmeye hak kazanan 6 projenin toplam bütçesi 8.288.521,40 TL olup toplam hibe tutarı ise 6.630.000 TL'dir. 

Bu çerçevede, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan 3 Boyutlu Tasarım Atölyeleri Projesinin hayata geçirilmesine ilişkin olarak Bitlis Valiliği, Bitlis Belediye Başkanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında protokol imzalandı.

Bitlis Valiliğinde gerçekleşen törende proje tutarı 1 milyon 222 bin TL olan 3 Boyutlu Tasarım Atölyeleri Projesinin protokolünü Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay ve DAKA Genel Sekteri Halil İbrahim Güray imzaladı.

Bitlis’te uygulanacak olan ve yereldeki genç nüfus dinamiklerini harekete geçirip toplumdaki dezavantajlı kesimlerin istihdama katılımını sağlayarak genç işsizliğinin azalmasını amaçlayan projenin imza töreninde konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bu projenin Bitlis’in tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Bitlis’in artık terörden kurtulmuş durumda olduğunu vurgulayan Vali Çağatay, konuşmasında şunları söyledi:

“Şu an DAKA ile imzalamış olduğumuz protokol, proje ortaklığı bakımından Bitlis, Tatvan ve Ahlat Belediyeleri, İl Kültür Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) ile beraber yürüteceğimiz bir projedir.  Bu proje ile Bitlis’e 3 boyutlu tasarım atölyeleri kuracağız. Artık Bitlisimiz terörden kurtulmuş durumdadır. Çok fazla ziyaretçi ilimize gelerek Bitlis’i görüp tanımak istiyor. Ülkenin tamamı Bitlis’e gelmek istiyor. Biz ilimizi gezip görmeye gelen turistlerin Bitlis’ten hatıralarla dönmesini istiyoruz. Bu proje ile ilimize kurulacak 3 boyutlu tasarım atölyelerinde hazırlanacak olan tasarımları Bitlis, Ahlat ve Tatvan Belediyelerinin desteği ile turistik yerlerde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz.  Bu proje hem Bitlis’in tanıtımına katkı sağlayacak hem de kursiyerler sayesinde bir öncülük etmiş olacağız. O insanlarımız da inşallah kendi üretim atölyelerini kuracaklar. Bu proje sayesinde ilimizdeki genç işsizliğinin azalmasını hedefliyoruz. Bu proje ile ilgili başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Projelenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) başvuru sonuçları, Bakanlık tarafından 30 Aralık 2019 tarihinde ilan edildi. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinden DAKA koordinasyonunda hazırlanan ve Bakanlık tarafından desteklenmeye hak kazanan 6 projenin toplam bütçesi 8.288.521,40 TL olup toplam hibe tutarı ise 6.630.000 TL'dir.

Destek almaya hak kazanan projelerden biri olan Bitlis’in 3 Boyutlu Tasarım Atölyeleri Projesinin yürütücüsü Bitlis Valiliği’dir. Projenin toplam bütçesi 1.222.200 TL, destek miktarı ise 1.100.000 TL’dir. Bitlis Belediyesi özellikle yer tahsisi konusunda katkı sağlamak üzere projeye ortak olmuştur. Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV), Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bitlis Eren Üniversitesi, Aile Destek Merkezleri, İŞKUR, Ahlat Belediyesi, Tatvan Belediyesi, Bitlis Halk Eğitim Merkezi, Bitlis ve Tatvan Ticaret ve Sanayi Odaları, Bitlis Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı gibi kurum ve kuruluşlar da projeye iştirakçi olarak destek sağlayacaktır.

Projenin hedef grubunda meslek lisesi öğrencileri ve mezunları, engelli bireyler, kadınlar ve gençler yer almaktadır. Projenin genel hedefi, yereldeki genç nüfus dinamiklerini harekete geçirerek toplumdaki dezavantajlı kesimlerin istihdama katılımını sağlamak, genç işsizliğinin azalmasını sağlamak, mesleki bilgi ve becerilerin gelişimine katkıda bulunmak ve ildeki ihtiyaçlara uygun alanlarda üretim yaparak beşeri sermayenin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca, şehirdeki kurum, kuruluş ve işletmelerin ulusal platformlarda şehrin tanıtımı için ihtiyaç duyduğu ürünlerin tasarım ve üretiminin sağlanarak dışa duyulan bağımlılığı azaltmaktır.

Proje kapsamında 3 alanda mesleki eğitim kursları (yazılım ve programlama, bilişim ve tasarım, tanıtım ve pazarlama) düzenlenecek ve 2 alanda atölyeler (3 boyutlu baskı ve tasarım ile ahşap ) kurulacaktır. İlgili paydaşların destekleriyle dezavantajlı ve mesleki eğitim kurslarına ilgisi olan kursiyer adayları belirlenerek bu kişilerin ilgili alanlarda uzman kişiler tarafından donanımlı bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında düzenlenecek olan mesleki eğitim kurslarında atölyeler için ürün tasarımları yapılacaktır. Kursiyerlerin hayal gücü teknoloji ile birleştirilecek ve 3 boyutlu yazıcılarda gerçeğe dönüştürülecektir. Programlama ve yazılım kursunda, üzerinde çalışılan tarihi değerler ve tasarımlar ahşap atölyesinde işlenecek ve Bitlis’in kültürel yapısına uygun ürün üretimi yapılacaktır. 3 boyutlu yazıcılarda ürün sınırlaması olmadığından hayal edilen her şeyi gerçeğe dönüştürebilme imkanı doğacaktır. Kurulacak atölyelerde yereldeki küçük çaplı plastik, ahşap ve metal gibi tüm ürün ihtiyaçları giderilecektir. Ürün çeşidinin ilk aşamada ilin, daha sonra da bölgenin ihtiyaçları göz önünde bulundurarak belirlenmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında ürünlerin satışının yapılabilmesi için Bitlis, Ahlat ve Tatvan Belediyelerinin desteği ile turistik bölgelerde satış ofisleri kurulacaktır. Bu satış ofislerinde Aile Destek Merkezlerindeki dezavantajlı kursiyerlerin ürünleri de satılacaktır.

Bu proje ile 3 alanda nitelikli eleman yetiştirilecek ve ilin tarihi yapısına uygun ürün tasarımı ve üretimi ile ilde turizm için duyulan ürün ihtiyacının giderilmesine katkı sağlanacaktır. Aynı zamanda, pazar alanı genişletilirse bölgede daha fazla sayıda istihdam olanağı yaratılacak ve beşeri sermayeye katkı sağlanacaktır. 

Kaynak: Bitlis Valiliği 

28.01.2020 Salı