HABERLER

DAP İdaresi ve bölge kalkınma ajansları iş birliği için toplandı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İdaresi ile kalkınma ajansları arasında koordinasyon ve iş birliği toplantısı gerçekleştirildi.

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van illerinden oluşan DAP Bölgesinde faaliyet gösteren kalkınma ajansları, DAP İdaresi ev sahipliğinde Erzurum’da bir araya geldi. 2020 yılı Yatırım Programının görüşüldüğü toplantıda, 2021-2023 yıllarını kapsayan yeni DAP Eylem Planının stratejik çerçevesinin belirlenmesi yönünde de iş birliği alanları ele alındı.

DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıya Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) temsilcileriyle DAP İdaresi koordinatörleri ve uzmanları katıldı.
 
Toplantının öğleden önce gerçekleştirilen birinci bölümünde DAP İdaresinin 2020 yatırım programı ile 5 kalkınma ajansının 2020 çalışma programı sunumları yer aldı. Bu kapsamda, 2020 yılında DAP İdaresi ile kalkınma ajansları arasında ortak yapılabilecek çalışmalar ve iş birlikleri alanlarının belirlenmesi, bölge illeri için öncelik oluşturan alanlar ve projeler değerlendirildi.

Öğleden sonra gerçekleşen ve 2021-2023 yıllarını kapsayan Eylem Planı stratejik çerçevesinin belirlenmesi yönündeki ikinci oturuma ise DAP İdare Başkanı Adnan Demir de katıldı. Demir burada yaptığı konuşmada desteklenen projelerle bölgede ekonomik büyüme, sosyal gelişme ve istihdam artışını ajanslarla birlikte sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Ortak çalışma arzusuna vurgu yapan Demir, “Tespit ettiğiniz olgunlaşmış proje fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu fikirleriniz bizim için kıymetlidir. Bölgenin rekabet gücünü yükseltmek, katma değeri yüksek ürünlere yönelmek ve oluşturulan katma değerin önemli bir kısmının bölgede kalmasını sağlamak için tespitleriniz varsa beraber çalışabiliriz. Bazı teklif çağrılarında uygun yatırım alanlarının belirlenmesinde istişare yapmamızda fayda var. Bu şekilde birbirimizin tamamlayıcısı oluruz. Bizler, öncelikli müdahale alanlarını belirlediğimiz projeleri destekliyoruz, yalnız küçük dokunuşlarla küçük işletme tesislerini bizim üzerimizden rahatça kurabiliriz. Yeni üretimden çok var olanı katma değeri yüksek bir üretime nasıl alabiliriz bunu birlikte düşünmemiz lazım. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra, DAP İdaresi tarafından Eylem Planının hazırlık aşamaları ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunum sonrası, ajanslar tarafından 2021-2023 DAP Eylem Planında stratejik çerçeveye altlık oluşturacak amaç, hedef ve bunlara ilişkin eylemlere ilişkin öneri ve teklifler paylaşıldı. Hemfikir kalınan konularda işbirliği sağlanacağı yönünde görüş bildirildi.

Kaynak: DAP İdaresi

23.01.2020 Perşembe