HABERLER

Hakkari ili SOGEP projelerinin imzaları atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) başvuru sonuçları Bakanlık tarafından 30 Aralık 2019 tarihinde ilan edildi. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinden Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan ve Bakanlık tarafından desteklenmeye hak kazanan 6 projenin toplam bütçesi 8.288.521,40 TL olup toplam hibe tutarı ise 6.630.000 TL'dir. 

Bu bağlamda, Hakkari Valiliği tarafından Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan "Engelleri Üreterek Aşıyorum" ve "Hakkari’de Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu" projeleri hayata geçiriliyor.
 
Hakkari Valiliği ve İl Özel İdaresince yürütülecek 2,5 milyon lira toplam bütçeli projelerin tanıtımı için Hakkari Valiliği toplantı salonunda bir program düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan V. İdris Akbıyık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Valilik ve İl Özel İdaresi olarak projeler hazırladıklarını söyledi. Hazırlanan 2 projenin DAKA tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulduğunu ve kabul edildiğini ifade eden Vali Akbıyık, şunları kaydetti: "DAKA bölgesinde toplam 6 proje kabul edildi. Bu projeler içerisinde en yüksek payı Hakkari aldı. Destek almaya hak kazanan projelerimiz "Engelleri Üreterek Aşıyorum" ve "Hakkari’de Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu" projeleridir. Hayata geçireceğimiz projelerimizin amacı, toplumdaki dezavantajlı grupların istihdama daha fazla katılımını sağlamak ve üretkenliğini artırmaktır. Projelerimizden bir tanesi engellilere yönelik. İlimizde çok sayıda engelli vatandaşımız var. Engelleri Üreterek Aşıyorum projesi ile yaklaşık 100 engelli vatandaşımıza istihdam oluşturacağız, iş kazandıracağız. Hakkarimizi tanıtacak hediyelik eşyalar, değişik üretimlerde bulunacaklar. Bildiğiniz gibi İş Geliştirme Merkezimizde uygun yerlerimizde mevcut. Diğer projemiz ise Hakkari’de Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu projesidir. Bu projenin bütçesi 1.890.600 TL’dir. Bu projenin 1.500.000 TL bütçesini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile DAKA sağlayacak. Geri kalan kısmı ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. Bu projeyle de 150’ye yakın kadınlarımıza ve engellilerimize istihdam sağlamış olacağız. Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu projemizin amacı, Hakkari kiliminin tanıtımını ve yaşamasını sağlamak, ilimizin en büyük sorunu olan işsizliğe bir çözüm bulmaktır. Biliyorsunuz Hakkari ilimiz kilimi ile tanınan, bilinen bir vilayetimiz. Projelerimizin toplam tutarı 2,5 milyon lira civarındadır. Bu projelerin sonucunda hedefimiz 250 kişiye istihdam oluşturmaktır. Bu da ağırlıklı olarak engelli vatandaşlarımız ve kadınlardan oluşacak. Tabii, bu projeleri sadece Hakkari merkezinde uygulamıyoruz. Engellilere yönelik projemizi Hakkari merkez ve Yüksekova’da, kilimle ilgili olan projemizi de Hakkari merkez, Çukurca ve Yüksekova’da uygulayacağız. "

"Hedefimiz 2020 yılında Hakkari’de 2000 kişiye iş istihdamı oluşturmak"

Hedeflerinin 2020 yılında Hakkari’de 2000 kişiye istihdam oluşturmak olduğunu ifade eden Vali Akbıyık, konuşmasını şöyle sürdürdü: "LC Waikiki ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bir iş adamı tarafından İlimizde bir tekstil fabrikası kuruluyor. Bununla ilgili gerekli anlaşmalar imzaladı. İlimizde kurulacak olan tekstil fabrikası için önümüzdeki ay inşallah işçi alımı başlayacak. En az 500 kişiyi burada istihdam etmeyi hedefliyoruz. 250 kişiyi de bu projelerimizle istihdam etmiş olacağız. Yine bir iş adamı ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde halıcılık konusunda bir projemiz var. Her mahalleye bir halı atölyesi açarak kadınlarımıza oradan da istihdam sağlayacağız. Halı atölyelerinde de 1000 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyoruz. Ancak bu değişebilir. Diğer oluşturulacak olan projelerde de Hakkarimizde hedefimiz 2020 yılında 2000 kişiye iş imkânı sağlamaktır. Tabii, birçok projemiz var. Mir Kalesinin sosyal anlamda halkımıza kazandırılmasından tutun Hakkari’nin gelişimi, dönüşümü, güzelleştirilmesi ile ilgili hem Hakkari Belediyesi olarak hem de Hakkari Valiliği olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sayın Bakanlarımızın destekleriyle bir değişim, dönüşüm oluşturacağız. Ben bu projelerin desteklenmesinde Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, DAKA Genel Sekreterimize, yine konu ile ilgili Sanayi Bakanlığımızda bulunan Genel Müdürümüze, Bakan Yardımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Tabii ki bu projelerin hazırlanmasında büyük emek harcayan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Hakkari’ye geldiğimizde ilk yaptığımız iş bir proje ofisi kurmaktı. Bu proje ofisi de artık yavaş yavaş meyvelerini veriyor. İstihdama, turizme, Hakkari kültürünün ve tarihinin yaşatılmasına dönük güzel projelerimiz var. İnşallah bu projeler artarak önümüzdeki süreçte devam edecektir. Yine Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak DAKA’ya sunulan maden izabe tesisi ile ilgili projemiz de bitme aşamasında. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile DAKA’nın ilimizdeki bütün projelerimize desteği, katkısı var. Biliyorsunuz yine DAKA’nın desteği ile kayak merkezindeki pist uzunluğunu 3500 metreye çıkardık. Yine telesiyej yapıldı. Ayrıca burada sporcu kamp eğitim merkezi ve konaklama tesisi yapıyoruz. Bunda da büyük pay İl Özel İdaremizde olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve DAKA’nın desteği ile bunun da ihalesini yaptık. Kış mevsiminin bitmesiyle bu yatırım da ilimize kazandırılacak. Bunun açıklamasını daha önce de yapmıştık. Gençlik ve Spor Bakanlığımız yine 41 milyon 500 bin lira değerinde ilimiz merkez, ilçelerimizde ve beldelerde en az ikişer adet tesis yapacak. Bu da ilimiz için çok önemli. İlimizde hayata geçireceğimiz projelerimiz hayırlı uğurlu olsun."

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise SOGEP kapsamında bölgede 6 projenin desteklenmeye hak kazandığını söyledi. Projelerden en yüksek bütçeli olanların Hakkari’ye ait olduğunu belirten Güray, "İnşallah bu projeler sonunda programın esas hedef kitlesi olan kadınlar, engelliler ve gençler için yeni istihdam alanları oluşacak. Hayırlı, uğurlu olsun." dedi.

Daha sonra Vali ve Belediye Başkan V. İdris Akbıyık ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, hayata geçirilecek olan "Engelleri Üreterek Aşıyorum" ve Hakkari’de Geleneksel El Sanatlarının Modernizasyonu ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu" projelerinin destek sözleşmeleri karşılıklı olarak imzaladı. Programda Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı ve ilgili kurum müdürleri de hazır bulundular.

Kaynak: Hakkari Valiliği


22.01.2020 Çarşamba