HABERLER

"Ben Girişimciyim" Yarışması başladı!
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Van Teknokent ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) iş birliğiyle "Ben Girişimciyim" iş fikri yarışmasının protokolü imzalandı. 

Teknokent Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreni, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve Van Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Öğr. Gör. Bilgin Yazlık’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Törende konuşan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, 'Ben Girişimciyim' yarışmasıyla Van başta olmak üzere Bitlis, Hakkari ve Muş'ta nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, girişimciler tarafından piyasalarda rekabet edebilen yenilikçi ve teknoloji düzeyi yüksek olan ürünlerin oluşumunun hızlandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Bu yarışmayla başvuruları alınacak yenilikçi iş fikirleri arasından en başarılı olanların seçilerek bir prototipe dönüştürülmesi için eğitim, mentörlük ve finans desteği sağlanacağını belirten Prof. Dr. Şevli, ayrıca iş fikri sahibi girişimci adaylarına Van Teknokent tarafından işletilen "Start One" Kuluçka Merkezinde ön kuluçka ve kuluçka hizmetlerinin de ücretsiz olarak sunulacağını ifade etti.

Rektör Şevli, üniversitede Van'da ve bölgede var olan nitelikli girişimcileri aradıklarını dile getirerek şunları söyledi:

"İş fikrine güvenen herkesi yarışmaya başvurmaya davet ediyorum. Van Teknokent'in yeni döneminin ilk adımlarından olan bu yarışmanın devamında Start One kuluçka programını başlatacağız. Bölgemizdeki teknoloji tabanlı tüm girişimcilere hizmet vermeyi amaç ediniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, teknoloji tabanlı, gerçekleştirilebilir, yenilikçi ve ticari değere sahip iş fikri sahibi, başvuru tarihi itibariyle 18 yaşından gün almış, halihazırda herhangi bir şirketin ortaklık yapısında yer almayan, en az 2 üyeli bir takım sahibi olan herkesin başvuru yapabileceği yarışmanın son başvuru tarihi 29 Şubat 2020’dir. Yarışmaya başvurular bengirisimciyim.com adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir."

DAKA Genel Sekreteri Güray ise, "Kalkınma ajansları olarak koordinasyonunda bulunduğumuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak teknoloji tabanlı girişimciliği, yeni teknolojilerin ve ürünlerin geliştirilmesini ve bu ürünlerin ticarileşerek yerel, bölgesel ve ulusal ekonomimize katkıda bulunmasını sağlayacak çalışmalar yürütmekteyiz. 


Bu çalışmalardan bir tanesi olan “Ben Girişimciyim” iş fikri yarışması ile de başta Van olmak üzere bölge genelindeki, teknoloji geliştirme içerikli ticari değer taşıyan projeleri olan girişimci adaylarının takımlar halinde projelerini hayata geçirmelerinin teşvik edilmesini amaçlamaktayız. Ayrıca, yeterli miktarda finans kaynağı bulamadığı için iş fikrinin prototipini üretemeyen girişimci adayı takımlar, bu yarışma sayesinde projelerinin ilk doğrulama versiyonlarını geliştirme fırsatı bulacaklardır. Böylece, Van Teknokentimiz ile birlikte bölgemizde girişimcilik ekosisteminin en önemli bileşeni olan girişimcilerimize ulaşıp, onları destekleyerek ilimizin ve bölgemizin bu alandaki potansiyelini harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Bu yarışma, iş fikrinin önce bir prototipe, ardından da ülkemize katma değer oluşturacak nihai ürüne dönüştürülmesine altyapı hazırlamayı amaçlamaktadır. Yarışma çıktısı olarak kamu fonları, melek yatırım ağları ya da risk sermayedarları gibi özel fon kaynaklarından yatırım alabilecek seviyeye gelmiş, olgunlaşmış ve teknoloji üretebilen yeni şirketlerin TRB2 Bölgesi illerinde kurulmasına katkı sağlanacaktır. Bu kapsamda, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde öğrenim gören öğrencilerin de yarışmaya katılmaları ve Start One Kuluçka merkezi avantajlarını kullanmaları teşvik edilecektir.” dedi.

Konuşmalarından ardından Rektör Şevli ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından protokolün imzalanmasıyla program sona erdi.

Yarışma hakkında detaylı bilgi ve başvuru için: http://www.bengirisimciyim.com/

Kaynak: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi


 

17.01.2020 Cuma