HABERLER

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı kapsamında Van’da sosyal girişimcilik eğitimi
Sosyal girişimciliğin bilinirliğini artırmak, sosyal girişimlerin kendi aralarında olduğu kadar kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla olan iş birliklerini de çoğaltmak ve sektörün kapasitesini geliştirmek amacıyla yürütülen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi kapsamında Van’da sosyal girişimcilik eğitimi gerçekleştirdi.

Vehbi Koç Vakfı liderliğinde, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Ashoka Türkiye, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği (SIID), Sürdürülebilir Kalkınma İçin Yenilikçi Çözümler Derneği (SKYÇD), TED Üniversitesi, Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ve Social Enterprise UK (İngiltere) ortaklığında yürütülen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının iştirakçilerinden olduğu Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi kapsamında Van’da sosyal girişimcilik eğitimi düzenlendi.

Van’daki eğitim, Temmuz ayında Koç Üniversitesinde gerçekleştirilen #TSGA Sosyal Girişimcilik Eğitmen Eğitimine katılan, farklı yerel kurumlarda çalışan 5 Vanlı eğitmen tarafından gerçekleştirildi.

AMAÇ SOSYAL GİRİŞİMCİLİK BİLİNCİNİ ARTIRMAK
Eğitimler hakkında konuşan KUSİF Yönetici Direktörü Dr. Gonca Ongan, sosyal ve çevresel problemlere çözüm geliştirmeyi girişimlerinin var oluşunun odağına koyan sosyal girişimlerin sürdürülebilir bir iş modeli geliştirerek ticari faaliyet ile gelir elde ettiğini kaydetti. Ongan, “Elde ettikleri karı tekrar misyonlarına ulaşmaya yönelik faaliyetlere yatıran sosyal girişimler gelir elde eden, ancak kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak sınıflandırılabilmektedir. Sosyal girişimler problemlere çözüm geliştirerek sosyal etki ve değer yaratırken aynı zamanda iş modelleriyle ekonomik değer yaratırlar. Avrupa Birliğindeki tüm işletmelerin % 10’unu oluşturan sosyal işletmeler, 11 milyon insana istihdam olanağı sağlamaktadır. Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi, ülkemizde sosyal girişimcilik bilincinin artırılmasını ve ülkemizdeki sosyal girişimcilerin sayısının artmasını hedeflemektedir.” şeklinde konuştu.

2 GÜNLÜK EĞİTİM SONA ERDİ
Ongan, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının Van’daki Selahaddin Eyyubi Toplantı Salonunda verilen ve 2 gün süren eğitimde 25 katılımcı sosyal inovasyon, sosyal girişimciliğin farklı modelleri, sosyal etki, gelir ve iş modeli geliştirme gibi sosyal girişimciliğin olmazsa olmazı olarak kabul edilen alanlarda bilgilendirildiler. Formel olmayan eğitim metotlarının kullanıldığı eğitimlerde katılımcıların sosyal girişimcilik potansiyellerinin geliştirilmesi, bu alana dair farkındalıklarının artırılması ve akıllarındaki sosyal girişimcilik projelerini gerçekleştirmek için aradıkları desteğe erişecekleri yolları keşfetmeleri hedeflendi.” dedi.

PİLOT İLLER ARASINDA VAN DA VAR
Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi kapsamında daha önce Kayseri’de ve Gaziantep’te eğitimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Ongan, “Üçüncüsü Van’da düzenlenen sosyal girişimcilik eğitimleri ilerleyen günlerde diğer proje illeri olan Samsun ve Bursa’da da düzenlenecek. Proje etkinliklerinden haberdar olmak isteyen ve Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler, projenin internet adresi olan www.sosyalgirisimcilikagi.org adresini ziyaret edebilir; projenin Twitter, Instagram, LinkedIn ve Facebook’taki @SosyalGirisimTR ismiyle ulaşabilecekleri sosyal medya hesaplarını takip edebilirler.” diye konuştu.

PROGRAM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTE
Ongan son olarak şunları söyledi: “Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi, Sivil Toplum Destek Programı – Kamu ve STK’lar Arasında İş Birliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı altında yürütülüyor. Sivil Toplum Destek Programı altında yürütülen Kamu ve STK’lar Arasında İş Birliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) 2014 programı kapsamında finanse edilmektedir. Program, mali ve idari açıdan güçlü ve daha önce proje deneyimi olan sivil toplum kuruluşlarının geliştirecekleri ortaklıkları ve ağları destekleyerek bu ortaklıklar ve ağlar vasıtasıyla kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Hibe programı kapsamında 10 sivil toplum kuruluşu yaklaşık 4.300.000 Avro hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Program T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Sözleşme Makamı ise Merkezi Finans ve İhale Birimidir.”

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

04.12.2019 Çarşamba