HABERLER

Hasköy'de Öğretmenlere Robotik ve Kodlama Eğitimi
Muş Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede görev yapan öğretmenlere robotik ve kodlama eğitimi verildi.
 
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Öğretmenlerimiz Robotik ve Kodlama Eğitimiyle Geleceğimizi Kodluyor" projesi kapsamında ilçedeki görevli öğretmenlere yönelik olarak robotik kodlama kursu gerçekleştirdi. Hasköy ilçesinde gerçekleştirilen kursa 24 öğretmen katıldı.
 
Hasköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, eğitimleri ziyaret ederek buradaki etkinliklere katıldı. Verilen kurs hakkında açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bozyel, "İlçemizde görev yapan öğretmenlerimiz genç, yeniliklere açık, çalışkan, idealist öğretmenlerdir. Eğitime katılan öğretmenlerimiz sıfırdan başlayıp ileri düzey kod yazmanın mantığını, temel elektrik bilgisi ve Arduino kullanılarak proje devresinin kurulumunu ve robotların nasıl çalıştığını, çeşitli sensörleri nasıl kullanacaklarını öğrenecekler.”
 
Milli Eğitim Bakanlığımızın ''Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye'' sloganıyla açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonunda öğretmenlerin mesleki gelişiminin artırılması ve okullarda robotik ve kodlama eğitiminin de içinde yer aldığı tasarım-beceri atölyelerinin kurulması ile ilgili çalışmaların gerekliliği belirtilmektedir. Bu eğitim öğretmenlerimizin mesleki gelişimini artıracak ve her okulda açılması planlanan tasarım-beceri atölyelerinde çalışacak donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sunacaktır. Öğretmenlerimizin robotik kodlama eğitmen eğitimi alması ve ilçemizde görev yapan diğer öğretmenlere öğretmesi ve sonrasında ilçemizdeki öğrencilerin robotik ve kodlama eğitimi alması özelde ilçemizin ve ilimizin, genelde ise ülkemizin eğitim düzeyinin artması ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır.
 
Ajans Press'in Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye’de bilgisayar başında geçirilen süre günde ortalama 7 saat olarak belirlenmiştir. WeAreSocial firmasının yayınladığı 2017 raporlarına göre nüfusun % 74'ü internet ve sosyal medya kullanıyor. Rapora göre ortalama 48 milyon kişi sosyal medya kullanıyor ve günde ortalama 3 saat sosyal medya için ayrılıyor. TÜİK’in yapmış olduğu araştırmaya göre 6-15 yaş arası çocuklarımızın %45,6'sı internet kullanıyor. Ancak bu çocukların yalnızca % 1'i ileri düzey bilgisayar bilgisine sahip. Ömer Halisdemir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zekihan Hazar'ın ortaokul öğrencilerine yönelik Dijital Oyun Bağımlılığı araştırmasında öğrencilerin % 26'sının dijital oyun bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgisayar başında bu kadar zaman geçiren gençlerimize bakınca ‘Acaba ne üretiyoruz?’ diye kendimize sorduğumuzda aslında hiçbir şey cevabı oldukça üzücüdür.

Ayrıca sektörel olarak bakarsak; marka değerlendirme kuruluşu BrandFinance'ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27,4 milyar dolar, ancak bu rakam teknoloji markalarının % 10 bile değil. Bu yüzden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın başlattığı Dev Yazılım Hamlesi Projesine kulak verip ülkemiz için katma değer üretecek bilgisayar başında zaman tüketen, sadece oyuna ve sosyal medyaya zaman ayıran bir gençlik yerine üreten, sorunların farkında olan, girişim hamlesi yapabilecek nesiller yetiştirmek ihtiyaç olmuştur. Dijital dünyada, yatırım yapan büyük markaların kurucularına bakıldığında bu kişilerin küçük yaşlarda tanıştıkları bilgisayar ve aldıkları yazılım eğitimiyle birlikte mevcut girişimleri bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Eğitim verirken çocukların ileriki yaşamlarında gelecekleri seviyeyi en başından kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden bu eğitim, Türkiye'nin her yerindeki tüm çocuklara ulaşmalıdır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde Hasköy ilçemizde öğrenim gören öğrencilerin de robotik ve kodlama eğitimi almaya hakları olduğu bir gerçektir. Onların bu eğitimi alabilmesi için alana hâkim, nitelikli eğitim verebilecek eğitmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ilçemizdeki bu projemize destek olmuştur. Kalkınma ajansımıza destekleri için teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Muş Manşet

04.12.2019 Çarşamba