HABERLER

DAKA Romanya ve Macaristan Çalışma Ziyaretini Tamamladı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi Nurettin YILMAZ, Yönetim Kurulu üyelerinden Hakkari Valisi Muammer TÜRKER, Muş Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Van Valisi Münir KARALOĞLU, Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl BEDİRHANOĞLU, Muş İl Genel Meclis Başkanı Abdulbaki ALP, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ ve DAKA uzmanlarından oluşan heyet, 23-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Romanya-Macaristan çalışma ziyaretini tamamladı.

Ziyaret kapsamında ilk olarak Romanya’nın Timişoara kentindeki RDA West Kalkınma Ajansına ziyaret gerçekleştirilerek Ajans faaliyetleri ve kurumsal yapısına ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. 

Daha sonra RDA West Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve West Region Bölgesi Başkanı Constantin OSTAFICIUC ile Timiş Bölge Konseyi binasında bir görüşme gerçekleştirildi. Burada taraflar arasında; ortak projeler/eşleştirme projeleri geliştirme, uluslararası projeler ve programlar vesilesiyle ilişkilerini güçlendirme, kurumsal kapasitenin ve personel kapasitesinin geliştirilmesi, periyodik olarak karşılıklı çalışma ziyaretleri ve/veya eğitimler organize edilmesi konularında görüş birliğine varılarak bir işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolün imzalanmasından sonra Ajans desteğiyle kurulan Timişoara Teknoloji ve Sanayi Parkı (PITT), PITT bünyesindeki bazı şirketler ve “Theresia Surlarının Rehabilitasyonu” adlı turizm projesi ziyaret edilerek Romanya ziyareti tamamlandı.

DAKA heyeti, ertesi gün Macaristan’ın Pecs şehrindeki South Transdanubian (Güney Tuna Bölgesi) Kalkınma Ajansını (STRDA) ziyaret ederek Ajans Genel Sekreteri György MÁRTON’dan bölge ve Ajans faaliyetleri, desteklenen projeler ve Pecs 2010 Avrupa Kültür Başkenti Programı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili detaylı bilgi aldı. DAKA ve STRDA karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için gerekli adımların atılması konusunda mutabakata vardılar.


31.05.2010 Pazartesi