HABERLER

İreç Şehbazi'den Van'da Mevlana Konferansı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Sosyoloji Bölümü ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından organize edilen "Mevlana'nın Gözünden Barış ve Hoşgörü" konferansı verildi.
 
Van YYÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda geçekleştirilen programın açılışında konuşan Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç Dr. Suvat Parin, DAKA’nın güzel işler yaptığına dikkat çekerek, “Klasik kalkınma ajansı tanımının dışına çıkarak sadece ekonomiye endeksli bir kalkınma öngörmüyor, işin içine sosyal ve kültürel etkinlikleri de katan bir boyutu dikkate alarak çalışmalar yapıyor. Bu bizim açımızdan önemlidir. İkincisi, yanı başımızda önemli bir kültür, kadim bir medeniyet var. Onunla yeni kanallar açmanın arayışı içinde. Dolayısıyla, bugünkü programın ve bundan sonraki programların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun mimarı DAKA ve DAKA İran Masası Koordinatörü Oğuz Tuncay Görür Bey ve ekibidir. Biz de Sosyoloji bölümü olarak buraya eklemlendik. Çok fazla söze gerek yok, modern dünyada, modern dünyanın bu hızına bu karmaşasına farklı bir ses olarak Mevlana'nın buradaki düşüncelerini bir Mevlana uzmanından dinlemek çok güzel olacak. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

DAKA İran Masası Koordinatörü Oğuz Tuncay Görür ise İran Masası hakkında bilgiler vererek Mevlana’nın iki toplum için olan önemine dikkat çekti. .
Görür’ün ardından İran’dan gelen Mevlana uzmanı Dr. İreç Şehbazi, "Mevlana'nın Gözünden Barış ve Hoşgörü" konulu bir konferans verdi. Program İranlı sanatçı Saber Suri tarafından verilen ud konseri ile sona erdi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’tan oluşan TRB2 Bölgesinde faaliyet gösteren DAKA bünyesinde çalışmalarını yürüten DAKA İran Masası, iki ülkenin özellikle sınır bölgeleri arasında tanışma, işbirliği ve tecrübe paylaşımı için çalışmalar gerçekleştiriyor ve iki ülkeyi birbirine tanıtıcı yayınlar hazırlıyor.

Kaynak: Prestij Haber Merkezi

18.10.2019 Cuma