HABERLER

Yönetim Kurulu Toplantısı Van'da Gerçekleştirildi

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu toplantısı, DAKA Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi Nurettin YILMAZ başkanlığında 13 Mayıs 2010 tarihinde saat 10:00’da Ajans Merkez Hizmet Binası Cilo Toplantı Salonu'nda gerçekleştiridi.

Toplantıda DAKA’nın 2010 yılı itibarı ile gerçekleştirdiği faaliyetler ile devam etmekte olan KOBİ Mali Destek Programı Proje Teklif Çağrısı’nda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen aşama görüşüldü.

Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi Nurettin YILMAZ'ın yanısıra Yönetim Kurulu üyeleri Hakkari Valisi Muammer TÜRKER, Muş Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi ALAYDIN, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl BEDİRHANOĞLU, Bitlis İl Genel Meclis Başkanı Mirza IRMAK, Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Ferzinde YILMAZ, Muş İl Genel Meclis Başkanı Abdulbaki ALP, Van İl Genel Meclis Başkanı Semira VARLI, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut TEZCAN, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet ŞEN ve Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus SİNECEM ile DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ, PYB Birim Başkanı Mehmet Emin ÇAKAY ve DAKA uzmanları katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi Nurettin YILMAZ toplantı öncesinde basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı:

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Mayıs Ayı Olağan Yönetim Kurulu toplantısına hoş geldiniz. Bilindiği üzere, Yönetim Kurulu toplantılarımız, Ajansın sorumluluk alanına giren TRB 2 Bölge illerinde dönüşümlü olarak yapılmaktadır. Bugün de, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu olarak 2010 yılı üçüncü olağan toplantısını Van ilinde gerçekleştirmekteyiz.

Bugünkü gündemimizde Ajansımızın Şubat ayı Yönetim Kurulunda kabul edilen çalışma programında öngörülen faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için belirtilen alanlarda Genel Sekreterliğin yetkilendirilmesi konuları görüşülecektir. Ayrıca devam etmekte olan KOBİ mali teklif çağrısı sürecinde gelinen aşamayı ve diğer faaliyetleri değerlendireceğiz.

Değerli arkadaşlar, Ajansımızın son yönetim kurulu toplantısından bugüne kadar devam eden faaliyetlerine kısaca değinmek istiyorum. Bu faaliyetlerden ilki, devam etmekte olan, KOBİ Mali destek programıdır. Bilindiği gibi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2009 yılı KOBİ Mali Destek Programı kapsamında 30 Aralık 2009 tarihinde başlayan proje teklif çağrısı dönemi 30 Mart 2010 tarihinde saat 17.00 itibarı ile sona ermiştir. Ajansımıza  bu kapsamda toplam 549 proje başvurusu yapılmış olup bu başvuruların 275 tanesi son gün gerçekleştirilmiştir. Projelerin Bağımsız Değerlendirme süreci devam etmekte olup sonuçlar Haziran ayı Yönetim Kurulunda görüşülüp karara bağlanacaktır.

Ajansımızın bir diğer faaliyeti ise Hollanda Kıdemli Uzmanlar Kuruluşu PUM ile Ajans arasında imzalanan temsilcilik anlaşmasıdır. Dünyanın 78 farklı ülkesindeki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) başta tarım ve gıda sektörü olmak üzere değişik sektörlerde danışmanlık desteği sağlayan PUM, gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için KOBİ’lere dünya çapında 250, ülkemizde 11 yerel temsilcisi ve toplamda 3500 kıdemli uzmanı ile ücretsiz olarak teknik bilgi ve danışmanlık hizmeti veren bir yardım kuruluşudur.

Ajansımız Antalya’da gerçekleştirilen YÖREX “Yöresel Ürünler Fuarı”na katılım gerçekleştirmiştir.   28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla birincisi düzenlenen ve her yıl düzenli olarak organize edilecek olan fuar, yöresinin adıyla anılan tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünlerini kamuoyuna mal etmek, ulusal ve küresel alanda tanıtmak, ticarileştirmek, markalaştırmak, katma değerini arttırmak ve krizin etkilerini aşmak amacıyla organize edilmiştir. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden üreticilerin katıldığı fuarda Ajans tarafından organize edilen ortak stand büyük ilgi görmüş, katılımcı iş adamlarımız ulusal ve uluslararası bağlantılar gerçekleştirmişlerdir.

Ajansın Bölgenin tanıtımı amacıyla destek verdiği bir başka fuar katılımı ise 7-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen BATUMI EXPO 2010 fuarıdır. Bu fuarda bölgemizin özellikle turizm değerlerinin tanıtımı sağlanmıştır.

Hakkari Valiliği ve Hakkari Üniversitesi tarafından organize edilen “Hakkari’nin Ekonomik ve Sosyal Fırsatlarının Tanıtımı ve Kardeşlik Köprüsü Projesi”, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen bir diğer önemli faaliyetimizdir. Proje kapsamında Hakkarili işadamlarından oluşan 45 kişilik heyet ile 10-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında Malatya, Kayseri ve Ankara illerinin Ticaret ve Sanayi Odaları ve sanayi bölgeleri ziyaret edilerek muhtemel işbirlikleri ve tecrübe paylaşımları sağlanacaktır.

Ajansımızın Bölgeye olumlu katkısı olan bu tür faaliyet ve destekleri önümüzdeki aylarda artarak devam edecektir. Faaliyet ve desteklerinin Bölgemiz üzerindeki etkileri ise ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bu vesile ile bugün alacağımız tüm kararların hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.


13.05.2010 Perşembe