HABERLER

Hakkari'de Fizibilite Raporu Hazırlama Teknikleri anlatılıyor
Hakkari’de fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanması ve desteklenmiş projelerin yatırım kapasitesinin artırılması amacıyla “Fizibilite Hazırlama Eğitimi Projesi” kapsamında kamu personellerine ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine yönelik eğitimler verilmeye başladı.
 
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Hakkari Valiliği İl Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan "Fizibilite Hazırlama Eğitimi" projesi kapsamında kentteki kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 20 kişilik bir hedef gruba yönelik olarak Valilik Konferans Salonu’nda fizibilite hazırlama konuları hakkında 5 gün sürecek bilgilendirme eğitimleri verilmeye başlandı.
 
Uzman eğitmen Ümit Şahin tarafından verilen eğitimle ilgili olarak bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Müdürü ve İl Proje Koordinasyon Merkez Müdürü Murat Koca, verilecek eğitimlerde amaçlarının daha doğru ve nitelikli hazırlanmış fizibilite raporları ile desteklenmiş projelerle, ilin yatırım kapasitesinin artırılması ve kaynakların daha fazlasının Hakkari’ye çekilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.
 
Müdür Koca: “İyi hazırlanmış, doğru analizler barındıran fizibilite raporları, yatırım kapasitesini geliştirmiş olacak”
 
Fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanmasının önemine dikkat çeken Müdür Koca, “Kamu kurum ve kuruluşlarında proje planlaması, analizi ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesine, kurumsal kapasitenin artırılmasına yönelik talepler gün geçtikçe artmaktadır. Kaynakların daha doğru ve rantabl kullanımı aşamalarından birini oluşturan fizibilite raporlarının daha nitelikli hazırlanması ihtiyacı bu kapsamında öne çıkmaktadır. İlde önemli yatırım kararlarının verilmesi, iyi hazırlanmış, doğru analizler barındıran ve sağlıklı verilere dayanan bir fizibilite raporu sayesinde mümkün olmaktadır. Proje ile gerçekleştirilecek eğitimlerle hedef grup, öncelikli olarak proje hazırlama ve bunları yatırıma çevirebilme kapasitelerini geliştirmiş olacaklardır. Bu kişilerin çalıştığı kamu kurum ve kuruluşları da yatırıma yönelik projelerinin fizibilitelerinin daha doğru ve rantabl hazırlanması ile hem yatırım gerçekleştirme kapasitelerini artırmış olacak, hem de kaynakların daha doğru olarak kullanılmasını katkı sağlamış olacaklardır. Daha fazla projeyi hayata geçirebileceklerdir. Eğitimle birlikte sivil toplum kuruluşları da hazırlayacakları fizibilite raporları ile ilin yatırım yapma kapasitesini geliştirmiş olacaktır. Hazırlanacak iyi fizibilitelerle eldeki öz kaynakların daha doğru kullanımı sağlanacak, ortaya çıkarılacak yatırımların hayata geçirilme yüzdesi artmış olacaktır. Böylece yatırımlarla öncelikli olarak ilin ekonomik ve sosyal yapısına, işgücü kapasitesine ve gelişmişlik düzeyinin beklenen değerlere ulaşmasına katkı sağlanmış olacaktır.” dedi.

Kaynak: Hakkari İl Sesi Gazetesi

16.09.2019 Pazartesi