HABERLER

PUM (Netherlands Senior Experts), DAKA'nın Girişimiyle Bitlis'te

DAKA Genel Sekreteri Dr.Emin Yaşar DEMİRCİ, PUM Türkiye Koordinatörü Mieke SCHRIJYER, Ajans uzmanları Mustafa TOKER ve M. Ali YILDIRIM 5 Mayıs Çarşamba günü Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Davut TEZCAN (DAKA Yönetim Kurulu Üyesi) ve Tatvan Ticaret Sanayi Odası Başkanı Bilal DAĞDAĞAN’a (DAKA Kalkınma Kurulu Başkanı) ziyarette bulundular.

Dünyanın 78 farklı ülkesindeki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) başta tarım ve gıda sektörü olmak üzere değişik sektörlerde danışmanlık desteği sağlayan PUM, gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için KOBİ’lere dünya çapında 250, ülkemizde 11 yerel temsilcisi ve toplamda 3500 kıdemli uzmanı ile ücretsiz olarak teknik bilgi ve danışmanlık hizmeti veren bir yardım kuruluşudur. 

Bu kapsamda önce Tatvan Ticaret Sanayi Odası Başkanı DAĞDAĞAN’ın  Tatvan ilçesine bağlı Adabağ Köyü’nde 5 bin hektarlık alan üzerine kurulan, 700 civarında büyükbaş hayvanın bulunduğu, modern besicilik metodları ve sağım ünitesi kullanılan çiftliği ziyaret edilerek işletmede yürütülen faaliyetler hakkında yerinde bilgi alındı. Ziyaret esnasında bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara ilişkin muhtemel çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Daha sonra, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı TEZCAN ile  gerçekleştirilen ve oldukça verimli geçen görüşme esnasında ise TEZCAN; Bitlis’teki işletme sayısı, profili ve hangi konularda PUM’un desteğine ihtiyaç duyulabileceği hakkında birtakım bilgiler verdi. Görüşmenin ilerleyen bölümlerinde ise PUM yetkilisi tarafından faaliyetlerine ilişkin bir sunum yapıldı ve Bitlis’te söz konusu danışmanlık hizmetinden yararlanabilecek firmalar konusunda bazı değerlendirmeler yapıldı.


10.05.2010 Pazartesi