HABERLER

Van Urartu Müzesi kapılarını açtı
Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerde hasar gören Van Müzesi, Van Kalesi'nin güneyinde yapılan yeni Van Urartu Müzesi binası olarak törenle ziyarete açıldı.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında tamamı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle yaklaşık 21 milyon TL harcama ile üstyapı, altyapı ve çevre düzenleme işleri 2015 yılında tamamlanan ve 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı 10 milyon TL finansman desteği ile başlatılan teşhir ve tanzim işleri ise 2019 Ağustos ayında tamamlanan Van Urartu Müzesi, düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.
 
2012 yılında temelleri atılan ve Türkiye'nin en büyük müzeleri arasında yerini alan müze, Van Kalesi mevkiinde 54 bin metrekare alan üzerinde 13 bin metrekare kapalı alan olarak inşa edildi. Ziyaretçi kapasitesi yıllık 1,5 milyon kişi olarak planlanan Van Urartu Müzesi, 23 sergi holüyle Urartuların tüm yönleriyle tanınmasına olanak sağlıyor. Yaklaşık 100 bin eser sergileme kapasitesi bulunan müzede Neolitik, Kalkolitik, Tunç çağları, Erken Demir Çağı, başta Urartu olmak üzere İskit, Roma, Bizans, Fenike, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 2 bin 524 eser ziyaretçilere sunuldu.
 
Türkiye'nin en büyük müzelerinden birini inşa etmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Van tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tarihi eserlerden Van'ın tarihi zenginlikleri anlaşılmaktadır. İlimiz Urartu uygarlığına da başkentlik yapmıştır. Her bir köşesinde Urartu medeniyetine ait izler bulmak mümkündür. Van Kalesi, Toprakkale, Çavuştepe, Aşağı ve Yukarı Anzaf kaleleri, Ayanıs ve Körzüt Kalesi bunlara verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metre kare kapalı alan olarak inşa edilen müze, üstyapı, altyapı ve çevre düzenlemesi ile 20,9 milyon liraya mal olmuştur. Van Müze Müdürlüğümüz 2017 yılı Aralık ayında buradaki yeni hizmet binasına taşınmış olup 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı 10 milyon lira finansman desteği ile başlatılan teşhir ve tanzim işi, 2019 Ağustos ayında tamamlanmıştır. Müzemizin eser sergileme kapasitesi 100 bin, ziyaretçi kapasitesi yıllık 1,5 milyon kişidir. Müze binamız 23 sergi holünden oluşuyor. Sergilenen eserler çoğunlukla canlandırmaya yönelik olacak. Ayrıca çocuklarımızın eğitimi için arkeopark alanlarının yapılması planlanıyor. Bu sayede çocuklarımız 'Tarihi eser nedir, nasıl ortaya çıkar, restorasyonu nasıl yapılır ve müzelere nasıl kazandırılıp sergilenir?' konuları hakkında bilgi edinmiş olacaklar. Urartuların daha yakından ve tüm yönleriyle tanınmasına olanak sağlayan Van Urartu Müzesi, bu görkemli medeniyet başta olmak üzere kadim şehir Van'ımızın binlerce yıllık tarihinde yer eden tüm uygarlıkların mirasını görmeyi mümkün kılıyor" dedi.
 
Van'ın birçok medeniyete av sahipliği yaptığını hatırlatan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, yaşanan bazı talihsizliklere rağmen Van'ın hak ettiği değere kavuşacağını söyledi. Urartu medeniyetine başkentlik yapan Van'ın önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal ise Van'ın geçmişten bu yana önemini kaybetmediğini ve bu önemini ileriki zamanlarda daha iyi yerlere taşıyacağını umduğunu dile getirdi.
 
Geçtiğimiz günlerde Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'a rahmet dileyerek sözlerine başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Van bölgesinin çok özel bir bölge olduğunu söyledi. Van'ın turizm açısından kritik ve stratejik bir önemi olduğuna dikkat çeken Alpaslan, “Bakanlık olarak ülke turizmin gelişmesi açısından özel politikalar ve stratejiler geliştiriyoruz. Van çevresindeki illerle beraber ülke ekonomisinin kalkınmasında ve turizm açısından önemli bir bölgedir. Bunu daha ileriye nasıl taşırız, bunun çalışmalarını ve araştırmalarını yapıyoruz. Van bölgemizde çok tanınan ama tüm dünyada daha iyi bilinmesi açısından da özel bir tanıtım stratejisi uygulanması gereken bir ilimiz” diye konuştu.
 
Van bölgesinin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı üzerinden özel bir tanıtım programına dahil olacak bir bölge olması için çalışmalar yaptıklarını da açıklayan Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
“Müzeler bir ülkenin kültür tarihi açısından son derece önemlidir. Bu bölge de insanlık tarihinin başlangıcından itibaren çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıktan arta kalan eserlerin tüm insanlığın ilgisine ve bilgisine sunulması açısından müzeler son derece önemlidir.”
 
Van'ın tarihi kültürel zengin kaynaklarıyla önemli bir turizm merkezi olduğuna işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de “Bölgemizin öne çıkan alanlarını, konularını, sektörlerini Bakanlıklarımızla işbirliği halinde işliyoruz. Böylece bunları bölge ekonomisine katkı verir hale getirmeye çalışıyoruz. Turizmin çeşitlendirilmesi, bölge ekonomisine ve istihdama katkısının artırılması anlamında bu tarz eserler önemli mihenk taşlarıdır” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Vali Mehmet Emin Bilmez ve beraberindekiler, açılış kurdelesi keserek müzeyi gezdiler.


27.08.2019 Salı