HABERLER

Ulusal Ajans ve IPA Projeleri Yazma ve Uygulama Eğitimi gerçekleştirildi
Muş Alparslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA Projeleri Yazma ve Uygulama Eğitimi gerçekleştirildi.
 
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2019 yılı Teknik Destek Programı kapsamında kabul edilen “TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA Projeleri Yazma ve Uygulama Eğitimi”, Muş Alparslan Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) bünyesinde 1-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında 5 gün süreyle 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
 
Proje uzmanı Mustafa Serkut Kızanlıklı tarafından BAYPUAM personeline ve Üniversitenin diğer birimlerinden görevlendirilen öğretim elemanlarına TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA projeleri tanıtılarak ilgili proje alanlarında uygulamalı eğitimler verildi. Proje döngüsü yönetimi, mantıksal çerçeve yaklaşımı, destek programları ve fonlar, Ulusal Ajans, Erasmus programları ve genel projeler hakkında tekrar bilgilendirme ve uygulamalı proje yazma kısımlarını içeren eğitime muhtelif birimlerden 20 personel katıldı.  
 
Proje kapsamında düzenlenen eğitimin Üniversite ve personel için verimli geçtiğine dikkat çeken BAYPUAM Müdürü Doç. Dr. Bayram Gündüz, “Verilen eğitimlerin sonucunda yurt dışı faaliyetlerin ve etkinliklerin incelenerek bu faaliyet ve etkinliklerden uygun olanların Muş’a ve Üniversitemize uygulanması mümkün olacaktır. Ayrıca, bu proje eğitimi ile ilimizde yer alan STK’ların akademisyenler ile birlikte işbirliği yapmasına olanak sağlanması ve bu bağlamda Ajans ile STK-akademi işbirliğinin güçlendirilmesi de hedeflenmektedir.” dedi.
 
5 günlük eğitim sürecinin sonunda eğitime katılan katılımcılar için sertifika töreni düzenlendi. Sertifika takdim törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevad Selam ve Prof. Dr. Murad Aydın Şanda, BAYPUAM Müdürü Doç. Dr. Bayram Gündüz, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ve Üniversite Genel Sekreter Yardımcısı Ferit Uslu katıldı.
 
Gündüz, Öğretim Görevlisi Sedat Kaya ve başta DAKA olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ederek BAYPUAM bünyesinde mümkün oldukça daha fazla katılımcıyla bu tür eğitimlerin verileceğini ve artarak devam ettirileceğini, bu eğitimlerle bilimsel araştırmalara, yayınlara ve projelere daha çok odaklanılacağını ifade etti.

Kaynak: Muş Alparslan Üniversitesi

24.07.2019 Çarşamba