HABERLER

Hakkari’de Kamu Personeline Siber Güvenlik Temel Seviye Eğitimi
Hakkari’de değişik kurumlarda görev yapan siber güvenlik, bilişim, bilgi işlem ve bilgisayar eğitimi veren kamu personeline yönelik Siber Güvenlik Temel Seviye Eğitimi verilmeye başlandı.
Hakkari Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün proje faydalanıcısı olduğu, Hakkari Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen Siber Güvenlik Temel Seviye Eğitimi, kentteki çeşitli kurumlarda çalışan siber güvenlik, bilişim, bilgi işlem ve bilgisayar eğitimi veren personele verilmeye başlandı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Hakkari Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve İl Proje Koordinasyon Merkezi Müdürü Koca, siber saldırılara karşı önlemler ve yapılması gerekenler hakkında kentteki kamu personeline eğitim verildiğini belirtti. Ülkemizin ve özellikle kamu kurumlarının “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı” doğrultusunda siber güvenlik alanında yetişmiş personel eksiğinin giderilmesinin planlandığını ve alınmakta olan siber güvenlik eğitiminin ilgili personelin siber suçlarla mücadelede etkin rol alması açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti. Son zamanlarda yaşanan siber saldırılara da dikkat çeken Koca, “Dünya genelinde olduğu gibi Hakkari ilimizde de siber tehditlerin ve saldırıların gün geçtikçe artış gösterdiği günümüzde her geçen gün daha da gelişen tehditlere ve saldırılara maruz kalan organizasyonların, kurumların siber güvenlik stratejilerini hayati bir konu olarak ele almaları ve buna yönelik çözümlere her zamankinden daha çok yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu sebeple ilimizde 10 kurumumuzda görev yapan siber güvenlik, bilişim ve bilgi işlem personeli ve bilgisayar eğitimi veren kurumlarımızın personeline yönelik Siber Güvenlik Temel Seviye Eğitimi verilmeye başlandı. Eğitimlerin hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Siber Güvenlik Uzmanı Emre Sürer tarafından Hakkari Üniversitesi fakülte derslikleri binasında verilen eğitim 5 gün boyunca devam edecek. Eğitim çerçevesinde kamu personellerine güncel saldırı teknikleri, siber olaylara müdahale ekibi kurulumu ve yönetimi, merkezi güvenlik izleme ve olay yönetimi, DDoS saldırıları ve korunma yöntemleri hakkında uygulamalı ve pratik bilgiler verilecek.

Kaynak: Hakkari İl Sesi Gazetesi

17.07.2019 Çarşamba