HABERLER

Hakkari’de Muhtarlara Protokol ve Resmi Yazışma Kuralları Eğitimi
Hakkari’de Hakkari İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin faydalanıcısı olduğu, Hakkari İl Proje Koordinasyon Merkezi işbirliği ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Teknik Destek Programı kapsamında 15 mahalle, 36 köy muhtarı olmak üzere toplam 51 muhtara yönelik tasarlanan proje kapsamında köy ve mahalle muhtarları için “Protokol ve Resmi Yazışma Kuralları Eğitimi” başladı.

Hakkari Valiliği Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitimlere il merkezine bağlı mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Uzman iletişimci Hülya Dinçel tarafından verilen eğitimler kapsamında muhtarlara protokol kuralları, yazışma kuralları, etkili iletişim ve sorun çözme becerileri hakkında bilgiler verildi.

Verilen eğitimler hakkında açıklama yapan Hakkari Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve İl Proje Koordinasyon Merkezi Müdürü Murat Koca, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteği ile mahalle ve köy muhtarlarına protokol ve resmi yazışma kuralları hakkında eğitimler verildiğini aktardı.

Müdür Koca: “Bu eğitimleri ilçelerde de yapacağız”
Amaçlarının muhtarların protokol ve resmi yazışma kuralları hakkında bilgi sahibi olmaları olduğunu belirten Koca “Bizler için muhtarlar çok önemli bir noktadalar. Yereldeki en önemli sorunları ve talepleri sizler belirliyorsunuz ve bunları kamu kurumlarıyla sizler paylaşıyorsunuz. O açıdan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteği ile organize ettiğimiz bu eğitimlerin amacı, protokol ve resmi yazışma kurallarına ilişkin bilgi sahibi olmanız. Daha önce planlamak istediğimiz bu eğitimleri seçimler dolayısıyla erteledik. Çünkü muhtarlık görevine yeni başlayan arkadaşlarımızın da bu konuda bilgi sahibi olmaları için şimdi yapmayı planladık. Hakkari merkezde başlattığımız bu eğitimleri ilçelerimizde de yapacağız. Eğitime katılan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Verilen eğitim yerinde bir eğitim”
Sümbül Mahalle Muhtarı Ferdi Aksaç, verilen eğitimlerin yerinde olduğunu belirtti. Eğitimlerde önemli bilgilere sahip olma imkanı bulduklarını anlatan Aksaç “Mahallemizde muhtarlık yarışını kazandıktan sonra göreve başladık. Bu benim ilk yılım. Görevimizi daha etkili yapabilmek adına yapılan bu eğitimi çok yerinde buluyorum. Çünkü bazı konularda hakikaten eksikliklerimiz oluyor. Bu vesileyle vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için resmi yazışmalar hakkında önemli bilgilere sahip olma imkanımız oluyor. Emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

Muhtarlara yönelik başlatılan eğitimlerin 5 gün boyunca devam edeceği belirtildi.

Kaynak: Hakkari İl Sesi Gazetesi

01.07.2019 Pazartesi