HABERLER

Bakan Varank, Van yatırımlarının açılış ve imza törenini gerçekleştirdi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Van’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda uygulanan ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Van Yatırımları Açılış ve İmza Töreni’ne katıldı. 

Düzenlenen törende konuşan Bakan Varank, Bakanlığın uyguladığı tüm politikaların merkezinde yatırım ve üretim olduğunu ifade ederek, “Güçlü kamu özel sektör işbirliği, istikrarlı ve yüksek büyümeyi de beraberinde getiriyor. Biz her zaman çözüm odaklı bir hükümet olduk. Yeni sistemde hızımızı da istekliğimizi de daha fazla arttırdık. Daha çok istihdam oluşturun diye son dönemde birçok yeniliklere imza attık. Aralık 2020’ye kadar işe alacağınız her yeni çalışanın SGK primi ve vergilerini 12 ay boyunca biz ödeyeceğiz. Nisan sonuna kadar her bir ilave istihdamınızın üç ay boyunca maaşını devlet ödeyecek. Çabalarımızı karşılıksız bırakmayın ve işlerinizi büyütmekten çekinmeyin. Üretim tarafında da attığımız önemli adımlarımız var. OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamını geliştirdik ve arsa tahsis sürelerini hızlandırdık. Bakanlığımızın sera yatırım teşviklerini artırdık. Hedefiniz yeni pazarları keşfetmek, yeni ürünler geliştirmek ve üretim süreçlerini iyileştirmek olmalıdır” dedi.

Van'ın sanayicilerinin katkısıyla 16 senede milli gelirini 17 kat artırdığını, kentin ekonomik anlamda güçlendiğini dile getiren Varank, bu başarıda devletin sunduğu katkıların da büyük pay sahibi olduğunu belirtti.
"15 bin Vanlı kardeşimize istihdam imkanları oluşturacağız"
Van'da 55 milyon lira harcayarak Tekstilkent'i kurduklarını ve burada 15 büyük firmanın 2 bin kişiye iş imkanı sağladığını ifade eden Varank, "İlimizde istihdam oluşturacak yatırımlara önümüzdeki dönemde de hız kesmeden devam edeceğiz. 16 milyon liralık kaynağı buraya aktarıyoruz. İkinci Tekstilkent'i kuruyoruz. 50 fabrikaya ev sahipliği yapacak Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB altyapı projesinin imzasını bugün huzurlarınızda atıyoruz. Bu sayede 15 bin Vanlı kardeşimize yeni istihdam imkanları oluşturacağız.
 
Bu şehir enerjisini gençlerinden alıyor. Biz bu enerjiyi yenilik yapma, icat çıkarma iştahıyla birleştirmek istedik. İşte bunun için Yüzüncü Yıl Üniversitemizde gençlerimiz için “İnnovan Kuluçka ve Girişimcilik Merkezi”ni kuracağız. Bu projenin imzasını da bugün atıyoruz. Hayırlı olsun! Merkezimiz; Ar-Ge çalışmalarının ticari ürüne dönüşmesi, yüksek katma değerli üretim ve girişimcilik potansiyelinin ortaya çıkmasına hizmet edecek. Genç kardeşlerimizin azmiyle ve çalışkanlığıyla, Van doğunun parlayan yıldızı olacak. " ifadelerini kullandı.
 
Van için büyük hayallerinin bulunduğunu, bunu gerçekleştirmenin temel şartının güven ve istikrar olduğunun altını çizen Varank, huzurun, güvenin olmadığı yerde kalkınmanın olamayacağını söyledi.
 
Programda konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak inandığımız, altını doldurarak hazırladığımız, paydaşlarla birlikte hayata geçirmek için yola çıktığımız projelerimiz Bakanlığımız tarafından kabul gördü. Bugün sözleşmesini imzalayacağımız iki projemizin toplam bütçesi, 22 milyon TL’dir. 22 milyon TL’lik projemizi hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilecek projelerin imza töreni gerçekleştirildi ve tamamlanan Tekstilkent projesinin açılış kurdelesi kesildi. Program basına kapalı olarak gerçekleştirilen sanayicilerle istişare toplantısı ile sona erdi.


10.03.2019 Pazar