HABERLER

İpekyolu'nda Teknoloji Trendleri ve Dijital Yolculuk Semineri
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan 2018 Yılı Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen Geleceği Kodlayan 65 Vanlı projesi kapsamında Van İpekyolu Belediyesi, Van ilini bilişim ve dijitale taşıma yolculuğunda Türkiye Bilişim Derneği ile birlikte “Teknoloji Trendler ve Van’ın Dijital Yolculuğu” adlı seminer düzenledi.
 
İpekyolu Belediyesi konferans salonunda verilen 3 saatlik seminere bilişim uzmanları, öğretmenler, akademisyenler, girişimciler, satış-pazarlama yöneticileri, İK uzmanları, kurumların orta ve üst düzey yöneticileri, üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.
 
Açılış konuşmalarının ardından 31. Dönem Türkiye Bilişim Derneği Başkanı ve 32. Dönem Onur Kurulu Üyesi, Hacettepe Mezunları Derneği Başkanı İlker Tabak, Türkiye’nin dijital gündemi nedir ve sizin gündeminiz ne olmalıdır, istihdam ve girişimcilik fırsatları konusunda Ankara’dan görüntülü canlı yayın ile bağlanarak katılımcıları bilgilendirdi. Türkiye’nin bilişim alanında nitelikli eleman açığının çok fazla olduğunu belirten Tabak “Van’da Bilişim Derneği şubesinin kurulmasıyla Van’ın genç nüfus potansiyeli Türkiye’nin nitelikli bilişim eleman açığının kapanmasında önemli rol oynayacaktır. Van yakın coğrafyanın bilişim üssü olacak ve Van’ın bilişim alanındaki çalışmaları, Ankara kamu ve özel sektörleri ile ilişki kurmada köprü olacaktır” dedi.
 
Ardından yine görüntülü canlı yayın bağlantısı ile bağlanan İstanbul’dan beyazperde.com Genel Müdürü ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Google Analytics Kitabı Yazarı M. Yalçın Parmaksız konuşmasında ticareti yeniden düşünmek ve internetten müşteri bulmak, Google’ı işinizde etkin kullanmak ve kariyer fırsatları konularına değindi. Parmaksız ayrıca Van özelinde internet ile girişimcilik fikirleri, gençlerin dijital dünyada alacağı sertifikaların neler olduğu, nasıl alacakları ve sertifika aldıktan sonra Van’da ikamet ederken ulusal ve uluslararası alanda nasıl para kazanılabileceğini anlattı.
 
Seminerde son olarak konuşan Dijital Stratejist ve Geleceği Kodlayan 65 Vanlı Proje Koordinatörü Levent Karadağ ise teknolojide yeni trendler, dünya çocukları geleceğe nasıl hazırlanıyor, Van’dan dünyaya örnek proje ‘Geleceği Kodlayan 65 Vanlı’, Van özelinde bilişim ile girişimcilik ve istihdam politikaları ve Türkiye Bilişim Derneği Van Şubesi 2019 stratejileri gibi konuları ele alarak katılımcıların sorularını cevapladı.  Karadağ ayrıca Türkiye Bilişim Derneği Van şubesinin Türkiye Bilişim Derneği’nin ülke çapındaki 10.000 üyesine yeni üyeler katacağını, Van’ın bilişimle kalkınması için dikkatleri çekmek amacıyla İstanbul ve Ankara’dan teknoloji firmalarıyla ilişki kurulması ve Van’da bilişim ekosistemin geliştirilerek işsizliğe önemli çözümler getirileceğini vurguladı.

16.01.2019 Çarşamba