HABERLER

Peynir Fuarı’nın kazananları ödüllerini aldı
“Doğu Anadolu Peynirleri Bitlis’te Buluşuyor” sloganıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından 1-2 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen "1. Bitlis Peynir Fuarı"ndaki peynir yarışmasında birinci olan üretici, ödülünü Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’tan aldı.

“1.Bitlis Peynir Fuarı” kapsamındaki “Ev Tipi Peynir Kategorisi”nde düzenlenen peynir yarışmasına Van, Bitlis, Hakkari, Muş ve Kars illerinden 12 peynir üreticisi katıldı. Sahrap Soysal ve İlhan Koçulu gibi önemli isimlerin jüride yer aldığı yarışmada Hakkari merkeze bağlı Ağaçdibi Köyü’nden Emine Adıyaman’ın Menengiçli Peyniri birincilik ödülü, yine Hakkari merkeze bağlı Pınarca Köyü’nden Meryem Pala’nın Sirik (Yabani Sarımsaklı) Peyniri ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

Hakkari Valisinin eşi Hanımefendi Dr. Funda Toprak, Hakkari Tarım İl Müdür Yardımcısı İdris Uğur Uce ve DAKA Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turgay’ın da katıldığı ödül töreninde birinci Emine Adıyaman’a yarım altın, mansiyon sahibi Meryem Pala’ya ise çeyrek altın takdim edildi. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak ayrıca birinciye 2 adet çeyrek altın, mansiyon sahibine de 1 adet çeyrek altın hediye etti. Plaketlerin verildiği ödül töreni hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.
 
Menengiçli (Kevzan) Peynir nasıl hazırlanır?
Bahar mevsiminde dağlardan sertleşmeden toplanan kevzan (bıttım, menengiç) otu, soğuk bir yerde muhafaza edilir. Süt dönemi gelince mayalanıp kevzanlar karıştırılır ve torbaya döküp mayalanması beklenir. Tuttuktan sonra tuzlanarak kaldırılır.


11.10.2018 Perşembe