HABERLER

DAKA İran Masası turizm temsilcilerini bir araya getirdi
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bünyesinde kurulan İran Masası “Türkiye-İran Sınır Bölgeleri Turizm Temsilcileri İşbirliği” toplantısını Van Elite World Otel’de gerçekleştirdi.

Van ve İran’dan çok sayıda turizmcinin katıldığı toplantıda konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van’ın doğa güzellikleri, gölü, turizm potansiyeli, tarihi mekânları ve inanç özgürlüğü bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade etti. Kamu kurumu ve yöneticileri olarak turizm paydaşlarıyla faydalı işbirliği halinde olduklarını dile getiren Güray, Van’da turizm alt yapısı ve turizm kapasitesinin her gün güçlendiğini kaydetti. Güray, “Van, tüm bölgenin turizm bölgesi olmakta emin adımlarla ilerliyor. Her programda bunu sık sık vurguluyoruz. İran, Van için çok önemi bir konumda. Komşuluk, akrabalık, tarih, kültür anlamında İran bizim en önemli paydaşlarımızdan biri" dedi.

Ortak programda Türkiye ve İran’ın turizm yetkililerini bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirten Halil İbrahim Güray, "DAKA olarak bir kamu kurumuyuz ve amacımız özel sektörü sürekli dinlemek, onlarla bir platformda buluşmak, varsa sorunları çözerek onların önünü açmak. Bu toplantının amacı da o sorunları çözmektir. Van olarak İran’a 300 kilometre sınırımız var. Bölge olarak iki sınır kapımız bulunuyor. Bu nedenle İran’la her türlü ilişkiye önem veriyoruz. Özellikle ticaret noktasında DAKA olarak İran’a has bir birim oluşturduk" ifadelerini kullandı.

İran’ın Urumiye kentinden toplantıya katılan turizm şirketi yetkilisi Ekber Fetrecyi’nin de bir konuşma yapmasının ardından iki ülke turizm temsilcileri karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.


02.10.2018 Salı