HABERLER

DAKA Yönetim Kurulu Hakkâri’de bir araya geldi
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu Toplantısı 20 Eylül 2018 tarihinde DAKA Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi ve Belediye Başkan V. İsmail Ustaoğlu başkanlığında Hakkâri Valiliği’nde gerçekleştirildi. 6’ncısı düzenlenen toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Murat Zorluoğlu, Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Muş Valisi Aziz Yıldırım, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Hakkâri Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, Hakkâri İl Genel Meclis Başkanı Gülüzar İliş, Bitlis İl Genel Meclis Başkanı Cemalettin Kinç, Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Birim Başkanları Mehmet Emin Çakay ve Mustafa Turna, Hakkâri Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay katıldı. Toplantıda ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Daire Başkanı Nuri Barış TARTICI ve Uzman Feyzettin YILMAZ da yer aldı.

Toplantıda, Fizibilite Desteği Programı kapsamında Ajans olarak almış oldukları başvuruları değerlendirip karara bağlayacaklarını ve Ajansın 2019 Çalışma Programı ve Bütçesinin hazırlıklarını başlatacaklarını söyleyen Vali Ustaoğlu, yürütülen Mali Destek Programları kapsamındaki talepleri de görüşeceklerini ifade etti. Bölgemizin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımı adına Ajans olarak katılım sağlayabilecekleri fuarlar hususunu değerlendireceklerini belirten Ustaoğlu, Ajansın 2018 yılının ilk 6 ayının faaliyetlerinin yer aldığı 2018 Yılı Ara Faaliyet Raporunu da görüşeceklerini sözlerine ekleyerek “Tabii, Ajansımız ilk 6 ayda çok önemli faaliyetler gerçekleştirdi:
Bu dönemde bir tanesi 6 milyon TL bütçeli Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu Mali Destek Programı, bir diğeri ise 10 milyon TL bütçeli Yatırım Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı olmak üzere 2 adet mali destek programı duyurusuna çıkıldı. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programını örnek verecek olursak, 13 adet proje başvurusu alındı, bunlardan 5 adedi asil proje olarak destek almaya hak kazandı. Bu projeler ile Bitlis Organize Sanayi Bölgemiz, Muş Organize Sanayi Bölgemiz, Van Organize Sanayi Bölgemiz, Şemdinli Küçük Sanayi Sitemiz ve Bulanık Küçük Sanayi Sitemizin yatırım altyapıları geliştirilecektir. Bölgemizde sanayicilerimizin yatırım yapması ve ülkemizde yapılacak üretimi desteklemek adına her türlü imkânı ve fırsatı kullandığımızın da fiili ifadesidir bu da aslında” dedi.

Son olarak, bu dönemde Güdümlü Proje Desteği kapsamında 2018 yılında sunulan 2 projenin Bakanlıkça kabul görüp uygulanmaya başladığını söyleyen Ustaoğlu, “Bunlardan birisi olan Bitlis İli Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Bitlis ilimizin sokakları başka bir havaya bürünecek, şehrimizin adeta çehresi değişecektir. Bu toplantı vesilesi ile başta kıymetli Genel Müdürümüz olmak üzere Bakanlığımızın kıymetli mensuplarına Ankara dışındaki ajanslarımız arasında ilk olarak bizleri ziyaret etmeleri, destekleri ve toplantımızı teşrifleri için Yönetim Kurulumuz ve Ajansımız adına tekrardan teşekkürlerimi iletiyor, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm İslam Âleminin Aşure gününü kutluyorum” dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise Hakkâri’ye gelen katılımcılara teşekkür ederek DAKA'nın 2018 yılının ilk 6 ayının faaliyetlerinin yer aldığı 2018 Yılı Ara Faaliyet Raporunu görüşeceklerini söyledi.

20.09.2018 Perşembe