HABERLER

Muş Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması Projesi için protokol imzalandı
2018 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen “Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması Projesi”nin sözleşme imza töreni, 21 Haziran 2018 Perşembe günü saat 13:30’da Muş Belediye Başkanı Feyat ASYA ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY’ın katılımıyla Muş Belediye Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Muş Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesi kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreterliği ile protokol hazırlandı. Hazırlanan protokol Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından imza altına alındı.

Muş il merkezi Minare Mahallesi 135. Sokak ve 136. Sokakta yapılacak sokak sağlıklaştırma faaliyetlerini kapsayan “Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması Projesi”nin % 80’lik kısmı DAKA tarafından finanse edilecek.
Proje çerçevesinde, genel olarak il merkezinde turizm potansiyeli oluşturmak, bölgede yeni cazibe merkezlerinin oluşturulmasını sağlamak, kültürel mirası yaşatarak Muş ili ve bölgede turizm gelirlerinde artış sağlamak, bölge ekonomisine ve bölgesel kalkınmaya pozitif katkı sunmak ve nihayetinde Muş, Bitlis, Hakkari ve Van illerinden oluşan TRB2 Bölgesinde zengin kültürel ve tarihi varlığın, yerel kültürün ve doğal güzelliklerin sektöre kazandırılması yoluyla turizm sektöründe arz çeşitliliğini sağlayarak sektörden elde edilen gelirleri artırmak amaçlanıyor.

Proje kapsamında, yapılacak tarihi iyileştirmeler ve restorasyonlar ile ilin kentsel karakterinin güçlendirilmesi, şehrin imajı olabilecek ve marka değeri katacak mimari alanların yenilenmesi, turistik bölgeleri halka açarak hizmet sektörünün yoğunlaştığı kent merkezlerinde tarihi, doğal ve kültürel değerler civarında çevresel düzenlemelerin ve bu değerlere erişimin kolaylaştırılması, proje alanının görsel algılama açısından iyileştirilmesi ve turizme yönelik kullanım alanlarının genişletilmesinin sağlanması hedefleniyor.

İmza töreninde bir konuşma yapan Başkan Asya, DAKA’nın Muş’ta ve bölge illerde çok güzel işlere imza attığını anımsatarak, Muş Belediyesi olarak ajansın imkanlarından faydalanmak için sürekli proje ürettiklerini kaydetti. Etüd ve Proje Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesinin bir kısmının DAKA destekli hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Asya, “Bugün hayalimiz ve hasretimiz olan tarihi çarşılarımızın sağlıklaştırılması kapsamında resmi kayıtlarda 132 ve 133 sokaklar olarak geçen, vatandaşlarımızın Eski Erzurum ve Bitlis Caddeleri olarak adlandırdığı caddelerimizi tarihi dokuları gün yüzüne çıkarmak üzere bir protokol imzalıyoruz. Hazırladığımız projemize destek veren ve bugüne kadar tüm taleplerimizin karşılık bulduğu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Kalkınma Eski Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, bakan yardımcılarımıza ve DAKA Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Gönüllülük esası ile projenin hızlandırılmasında emek veren DAKA Genel Sekreterimiz Halil İbrahim Güray ve çalışma arkadaşları ile belediyemizin Etüd ve Proje Müdürü Metin Yoldaş’a ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesini çok önemsediklerini belirten Başkan Asya, “Bu projemizle şehrin estetiğine ve güzelliğine katkı sunacağına inanıyoruz. Kadim şehir Muş’un geçmiş bin yılını gelecek bin yıla taşımak ve Sultan Alparslan’ın şanına yakışır bir şekilde yapmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bunları kamu kurumlarımız, siyasilerimiz, meslek odalarımız ve esnaflarımız ile el birliği yaparak hayata geçiriyoruz. Bir kez daha katkı sunan herkese şükranlarımı sunar, projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Asya’nın konuşmasının ardından protokol karşılıklı imzalandı. Başkan Asya, ziyaret ve protokol anısına DAKA Genel Sekreteri Güray’a bir fincan takımı hediye etti.

03.07.2018 Salı