HABERLER

Tarihi Bitlis Çarşısının görünümü DAKA desteğiyle iyileştirilecek
2018 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen ve Bitlis Belediye Başkanlığı tarafından yürütülecek olan “Bitlis İli Sokak Sağlıklaştırma Projesi”nin % 75’lik kısmı DAKA tarafından finanse edilecek. Bitlis ilinin tarihi güzelliklerini mevcut gizlenmişliğinden kurtarıp turizmi canlandırarak insan sirkülasyonunu artırmak, bölge halkını da çekerek esnafın iş potansiyelini artırmak ve böylelikle şehri tarihi ve ticareti ile ölü ruhundan kurtarmayı ve tarihteki hak ettiği değere ulaşmasını sağlamak, projenin temel hedefleri arasında. Proje kapsamında, Tarihi Bitlis Çarşısında 8 sokakta sağlıklaştırma yapılması planlanmış olup rölöve, restorasyon, restitüsyon, altyapı ve çevre düzenleme projeleri hazırlatılarak dükkanların cephe ve çatıları yeniden tasarlanacak ve köhne görüntülerinden kurtarılıp sağlıklaştırma işlemleri başlatılacak. Sokaklar için çevre düzenlemesi projeleri tasarlanırken engelli geçişlerine uygun olarak projelendirme yapılacak ve uygulanacak. Proje ile ayrıca proje alanı içerisinde bulunan tahribata uğramış tarihi tescilli yapıların restorasyonlarının yapılması da planlanıyor.
 
Projenin tamamlanması ile Bitlis'in kültür turizmi potansiyeli artırılarak kentte turizmin çeşitlenmesi ve daha geniş bir alana yayılması sağlanmış olacak. Böylelikle, turizm sektöründe istihdama ve ekonomik gelişmeye katkı sağlanacak.
 
Tarihi Bitlis Çarşısının canlandırılması kapsamında ilk proje, yine DAKA tarafından 2015 Yılı Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmişti.


21.06.2018 Perşembe