HABERLER

DAKA 2018 yılı ilk Yönetim Kurulu toplantısı Van ve Hakkari’de gerçekleştirildi
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının 2018 yılı ilk Yönetim Kurulu toplantısı Van’da ve video konferans sistemi ile Hakkari’de gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Van’dan Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Muş Valisi Aziz Yıldırım, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz ve Hakkari’den video konferans bağlantısı ile Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Gülüzar İliş katıldı. Toplantıya Ajans adına Genel Sekreter Halil İbrahim Güray, birim başkanları Mehmet Emin Çakay, Mustafa Turna ve Hakkari’den Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay katıldı. 
 
Toplantının açılışında Ajansın gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulunan Van Valisi Murat Zorluoğlu, DAKA tarafından dört ili kapsayacak şekilde 2009’dan itibaren çok önemli hizmetler yapıldığını söyledi. Günümüze kadar 13 mali destek programı kapsamında 4 ilde toplam 200 projeye toplam 85.7 milyon lira hibe desteği sağlandığını açıklayan Zorluoğlu, eş finansmanların da dahil edilmesiyle bölgede gerçekleştirilen yatırımların toplam tutarının 157 milyon lirayı bulduğunu kaydetti. Kuruluşundan bu yana DAKA’nın 6 Doğrudan Faaliyet Destek Programı açtığına da değinen Vali Zorluoğlu, bu kapsamda Ajans bünyesindeki dört ilde 72 farklı proje için 4.6 milyon lira destek sağlandığını dile getirdi. 2011 yılından bugüne DAKA tarafından ayrıca Teknik Destek programlarının da uygulandığını ifade eden Zorluoğlu sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bu program kapsamında illerimizde 329 Teknik Destek projesi gerçekleştirildi. 3 milyon lira tutarında bir kaynak kullanıldı. Son dönemde kalkınma ajansları tarafından hayata geçirilen güdümlü projeler var. Bu çerçevede 2017 yılında Ajansımız tarafından sunulan dört güdümlü projemiz var. Bunlar Kalkınma Bakanlığımız tarafından onaylandı ve geçtiğimiz günlerde sayın Valilerimizin başkanlığında protokolleri imzalandı. Bu çerçevede 2018 yılı içerisinde toplam destek tutarı 8 milyon (eş finansmanla 10.6 milyon) lirayı bulan bir maliyetle Hakkari’de kış sporları kapasite geliştirme projesi var. Bu projenin Hakkari’mizde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Yine Muş ilimizde lazer kesim makinesi ortak kullanım atölyesi projesi imzalanarak uygulamaya geçmiştir.”
 
Van’dan müracaat edilen güdümlü projelerden de söz eden Zorluoğlu, Van Kent Müzesi projesini 2018 yılı sonunda hayata geçirmeyi hedeflediklerini, bu projenin 4.5 milyon lirasının DAKA’dan, 3 milyon lirasının ise Büyükşehir Belediyesinden temin edileceğini bildirdi. Bir diğer proje olan Van Tekstilkent 2. etap projesine de değinen Vali Zorluoğlu, bu projenin maliyetini ise 5 milyon lira olarak açıkladı. 
 
Türkiye genelinde 26 kalkınma ajansı bulunduğunu hatırlatan Vali Zorluoğlu şunları söyledi:
 
“Bu 26 ajansın 2017 yılında toplam 11 güdümlü projesi Kalkınma Bakanlığımız tarafından kabul edildi. Memnuniyetle söyleyeyim; bunların 4’ü Van’dan sunulan projeler. Ben Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte bu güdümlü projelerin şartlarına uygun bir şekilde ve vaktinde hazırlanmasında emeği geçen Genel Sekreterliğimizi ve ekibini tebrik ediyorum. 2018 yılı içerisinde de DAKA yine bölge illerinde kalkınmaya ve gelişmeye destek verecek. Çok önemli çalışmaların içerisinde olacak. Ajansımız proaktif bir şekilde çalışan ve illerimizde yatırımcılara çok önemli kolaylıklar sağlayan, işini en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olan bir teşkilat. DAKA’mızın Genel Sekreterinden destek elemanlarına kadar tüm personeline teşekkür ederim. İnşaallah 2018 yılı DAKA ve illerimiz açısından önemli gelişmelerin olduğu bir yıl olsun.”

Zorluoğlu, 2018 yılı için dönem başkanlığını Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’na devrederken dönem başkanlığı görevini devralan Ustaoğlu da 2018 yılının DAKA açısından hayırlara vesile olmasını temenni ederek, toplantı gündemine ilişkin bilgilendirmeyi Yönetim Kurulu üyeleriyle paylaştı.   
 
Basına kapalı olarak devam eden toplantıda 2018 yılı Ajans çalışma programı ve bütçesi, Ajans organizasyon yapısı, personel, 2018 yılı mali destek programları, desteklenen projeler ile ilgili hususlar görüşüldü ve 2017 yılı faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.


15.02.2018 Perşembe