HABERLER

Van yerel basınında matbaacılık sektörü mevcut durumu arama toplantısı yapıldı
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen “Van İli Yerel Basınında Matbaacılık Sektörünün Mevcut Durumu Fizibilite Çalışması” projesinin arama toplantısı gerçekleştirildi.

Van ili matbaacılık sektörünün yerel gazeteciliğin günümüz ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmasının nedenleri ve çözüm önerilerinin ortaya konması amacıyla 8 Şubat 2018 tarihinde Vangölü Gazeteciler Cemiyeti toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Basın İlan Kurumu Van Şube Müdürü Çetin Yılmaz, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fatih Sevinç, Van merkezde faaliyet gösteren Şehrivan, Bölge, Vansesi, Van Olay, Prestij gazeteleri ile ilçelerde faaliyet gösteren Gevaş Sesi ve Bahçesaray Sesi gazetesi temsilcileri ile Basın İlan Kurumu Müdürlüğü uzmanları katıldı.

Toplantı sonucunda Van ilinde matbaacılık sektöründeki temel sorunların nedenlerinin ve çözüm önerilerinin ortaya konulması için hazırlanacak olan fizibilite çalışması sonucunda bu problemlerin giderilebilmesi için ildeki 15 gazetenin eşgüdümlü çalışması ve ilerleyen dönemde yüksek teknolojili ileri düzeyde üretim yapabilen, sadece Van ili değil çevre illere de hizmet edebilecek matbaa işletmesi kurulması konusunda mutabık kalındı.

Prof. Dr. Can Bilgili’nin danışmanlığında yürütülen toplantıda Van ilinde faaliyet gösteren matbaa firmalarının bilgi ve teknolojik altyapılarının mevcut durumlarının ortaya konulabilmesi ve niteliklerinin tespit edilmesi amacıyla teknik ve ekonomik değerlendirmeler yapıldı.

Çalışmanın sonucunda hazırlanacak raporun Van ilinde yapılması planlanan ileri teknolojili yeni matbaa yatırımı için yol gösterici olması bekleniyor.


10.02.2018 Cumartesi