HABERLER

DAKA Artık Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Ailesinin Bir Üyesi

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ, DAKA’nın, Avrupa genelinde 150 üyeye sahip örgütlenmiş bir kuruluş olan ve kısaca EURADA olarak bilinen Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Birliği’ne üye olduğunu ifade etti.

EURADA (Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Birliği)
Dr. DEMİRCİ, 1991 yılında Belçika’nın Brüksel kentinde kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan EURADA’nın amacının “Avrupa Komisyonu servisleri ile diyalog, üyeleri olan bölgesel kalkınma ajansları arasında iyi uygulamaların değişimi ve ulusötesi işbirliği yoluyla bölgesel ekonomik kalkınmayı desteklemek” olduğunu belirtti.

DAKA Genel Sekreteri, “bölgesel kalkınma ajanslarını bünyesinde bulunduran EURADA’nın Çin, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de güçlü uluslararası ekonomik kalkınma ağları mevcut. Üyeler bu bölgelerdeki faaliyetlere kolaylıkla erişebilmektedir.” dedi.

Küreselle Yerel Arasında Bağlantı Sağlıyor
Dr. DEMİRCİ, EURADA’nın Ajansa, üye ajansların birbirleri ile bağlantı kurmasına yardımcı olmak, politikalar ve trendler hakkında güncel haberler edinmek, EURADA ağı içerisinde iyi uygulamaları paylaşmak gibi konularda fayda getireceğini kaydetti.

Dr. DEMİRCİ son olarak, “üyeliğimizin bağlantılar kurulmasını kolaylaştırıcı konferanslar, seminerler ve çalıştaylar gibi etkinliklere katılım ve iş ortakları bulmak için EURADA ağına erişim konularında Ajansımıza yararları olacağını ümit ediyoruz” dedi.


10.03.2010 Çarşamba