HABERLER

Tekstilkent büyük rağbet görüyor
Cazibe Merkezleri kapsamında 2013 yılında 57 milyon bütçe ile projelendirilen Tekstilkent Van’ın istihdamına büyük bir katkı sağlıyor. Tekstilkent kurulurken hedef 10 bin istihdam olarak açıklanmıştı.32 adet fabrika olarak inşa edilen alanın yarısı dolmuş durumda.Şuanda10 fabrikada istihdam sayısı ise 2 binlere yaklaştı. Tekstilkenti proje aşamasında destekleyen ve yer tahsisleri konusunda yetkilendirilen Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ile konuştuk. Güray merak edilen sorularımıza cevap verdi.
 
Tekstilkent’le ilgili Bilgi Verebilir misiniz?
Van Tekstilkent Projesi, Kalkınma Bakanlığı’nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Van Uygulaması kapsamında desteklenen ve yapımına 2013 yılında başlanan, bütçesi yaklaşık 57 milyon TL olan, ilimiz istihdamına ve ekonomisine katkı sağlamaya başlayan en önemli projemizdir. Proje kapsamında 300 dönüm alan üzerinde 22 adet 1.200 metrekare, 10 adet 2.400 metrekare kapalı alana sahip, toplam 32 adet fabrika binası inşa edilmiştir. Ayrıca 3.600 metre kare sosyal tesis inşaatı da tamamlanmıştır. Hâlihazırda 13 firma ile sözleşme imzalanmış olup 10 firma üretim yapmakta ve bazı firmalara tahsis edilen ek fabrikalarla birlikte 5 firma da makine kurulumu yapmaya devam etmektedir. 2 firmaya ise fabrika binası tahsisi için yer rezervasyonu yapılmıştır. Van Tekstilkent’te, 32 adet fabrika binasında toplam 15 firmanın üretim yapacağını öngörmekteyiz. Rezervasyonlarla birlikte Tekstilkent’te doluluk oranı % 100’e ulaşmış durumdadır.
 
Tekstilkent’e yeni başvuru var mı?
2017 yılında Van Tekstilkent için başvuru yapan firma sayısı 10’u aşmıştır. Ancak Tekstilkent’te yer kalmadığından bize başvuru yapan firmaları şehir içindeki kiralık tesislere ve Van Organize Sanayi Bölgesi’ne kanalize etmekteyiz. Bu şekilde toplam 3 firma yatırım kararı almıştır. Bu firmalardan ikisi şehir merkezinde ve Van Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapmış olup diğer firmaya ise Van İŞGEM’de yer tahsisi sağlanması için girişimlerimiz devam etmektedir. Tekstilkent dışında il ve ilçelerimizde üretim yapmaya başlayan tekstil firmalarının sayısı artmaya devam etmektedir.
 
Tekstilkent’te istihdam durumu nedir?
Halihazırda Van Tekstilkent’te üretim yapmakta olan 10 firmanın sağladığı toplam istihdam sayısı 1.197 kişidir. Makine kurulumu yapan firmaların üretime geçmesi ile yıl sonunda istihdam sayısının 1.750-2.000 kişiye ulaşmasını beklemekteyiz. 2018 yılı sonunda ise firmaların tam kapasiteye ulaşması ile istihdam sayısının tek vardiyada 2.500-3.000 kişiye ulaşmasını öngörmekteyiz.
 
Tekstilkent’te ileriye dönük hedefleriniz nelerdir?
Van Tekstilkent’te yol asfaltlama ve aydınlatma çalışması devam etmekte olup yapım işinin 15 Kasım 2017 tarihinde biteceğini öngörmekteyiz. Yol çalışması planlarımıza uygun olarak devam etmektedir. Yol çalışmasının tamamlanması ile bu yıl sonunda Van Tekstilkent 1. Etap çalışması, üstyapı ve altyapı olarak bütünüyle tamamlanmış olacaktır. 2018 yılı ilkbaharında 1. Etap kısmının çevre düzenlemesi kapsamında ağaçlandırma faaliyetimiz olacaktır.
 
269 dekar alana sahip Tekstilkent 2. Etap kısmının fizibilite çalışmasını başlatmış bulunuyoruz. Fizibilite sonucunda 2. Etap kısmının yaklaşık maliyeti belirlenmiş olacaktır. Tekstilkent 2. Etap’ta firmalara sadece arsa tahsisi yapmayı planlıyoruz. Altyapı projelerinin finansmanı için Kalkınma Bakanlığı ile gerekli görüşmeleri başlattık.
Van Tekstilkent’in Organize Sanayi Bölgesi statüsü kazanması için 2014 yılı sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Başvurumuzun işleme alınması için Islah OSB statüsünde mevzuat değişikliğinin yapılması gerekmektedir ve bu kapsamda ilgili kurumlar nezdinde çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Van Tekstilkent OSB hüviyeti kazanacaktır.
 
Tekstilkent’in Van Ekonomisine katkısı nedir?
Van Tekstilkent’te, hâlihazırda 1.200 kişi istihdam edilmektedir. Bu sayı her ay istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Tekstilkent’teki firmalarımız 2018 yılında tam kapasiteye ulaştığında tek vardiya için yaklaşık 2.500-3.000 kişilik doğrudan istihdam sağlanmış olacaktır. Sadece işçilerimize ödenecek asgari ücretler üzerinden bile hesap yaptığımızda sağlanacak istihdam sayesinde, il ekonomisine aylık 3,5 milyon TL doğrudan ekonomik katkı sağlanacaktır. Bu hesaplamaya yan hizmetler ve sektörler ile dolaylı istihdamlar dâhil değildir. Ayrıca, Tekstilkent’te üretim yapan firmaların ihracat yapmaya başlamasıyla, Van ilimizin ihracat değeri de her yıl önemli oranda artacaktır. Van Tekstilkent ile başlayan kümelenme süreci ve ilimizin sahip olduğu yüksek genç işgücü sayesinde Van ili Türkiye’nin önemli bir tekstil üretim merkezi olmaya adaydır. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 23 il içerisinde yer alan Van ilimiz, özellikle tekstil sektöründe desteklenmeye uygun görülen 5 ilden birisi olarak belirlenmiştir. Van Tekstilkent 2. Etap’ın devreye girmesiyle ve Tekstilkent dışına kanalize edilecek firmalarla birlikte orta vadede yaklaşık 10 bin kişilik doğrudan istihdam sağlamayı hedeflemekteyiz. Sektörlere yapılacak yatırımlarla dışarıya verdiğimiz göç oranı da doğrudan azalacaktır. Ajansımız bu hedeflere ulaşabilmek için gerekli çalışmaları ve eylem planlarını azimle yürütmektedir.

Kaynak: Van Ekonomist Dergisi

22.11.2017 Çarşamba