HABERLER

Eski Van Şehri Müze Kent Projesi için El Birliği
Van Kalesi’nin güneyinde yer alan Eski Van Şehri, devam eden arkeolojik kazılar ve DAP İdaresi destekli projelerle gün yüzüne çıkarılıyor.
 
Eski Van Şehri’nde Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında kentin sivil mimarisine yönelik önemli bulgular elde ediliyor. Toprak altından çıkarılan kamu binaları DAP İdaresi destekli projelerle koruma ve canlandırma projelerinin uygulama alanları olacak.
 
DAKA hizmet binasında DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Eski Van Şehri Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar, Van Müzesi Müdürü Erol Uslu, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Necmettin Bayhan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu ve Doç. Dr. Suvat Parin’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, kazı çalışmalarına destek verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Hep ‘Van medeniyetler şehridir’ diyoruz ama artık bu yetmiyor. Bu potansiyelin harekete geçirilmesi gerekiyor. Van Gölü Havzası’nın bir destinasyon haline getirilmesi için Van Gölü Havzası’nı bütün olarak düşündüğümüzde aslında elimizde çok ciddi bir kaynak var. Çok ciddi bir hazinenin üzerindeyiz. Ama bunu işlememiz gerekiyor. Biz de tüm ilgili paydaşlar ve kurumlarla, üniversitelerle, hocalarımızla, aktörlerimizle koordinasyon içinde inşaallah kısa sürede önemli adımlar atmayı planlıyoruz. Orada şimdi yapılan bir kazı çalışması var. Buradaki amaç eski Van şehrinin ortaya çıkarılmasıdır. DAKA olarak destek veriyoruz. İyi bir kazı ekibi var. Onlarla koordineli bir şekilde çalışmayı sürdürüyoruz. Artık somut adım atmanın zamanı geldi. DAKA olarak elimizi taşın altına koyduk. Gerekli koordinasyonla kısa zamanda bu çalışmaları sonlandıracağız.”
 
İkinci sırada söz alan DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, kazı çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, “Projelendirme ve finansman desteğimiz var. Kazı desteğimiz var. Urartu 3 bin yıllık bir medeniyet, somut bir şey ile ortaya çıkaracağız. Van Denizi etrafındaki güzellikleri ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu çalışmaları eşgüdümlü yapıyoruz. Eski Van şehrini ayağa kaldırmak için DAKA ile birlikte bunu yapıyoruz. Eski Van Şehri’ni alıyoruz, tamamıyla ayağa kaldıracağız şeklinde bir taahhüdümüz yok. Ama taahhüdümüz şu. Eski Van şehrinin ayağa kaldırılması için gerekli olan ön şartı biz kalkınma ajansımızla birlikte yapıyoruz ve inanıyoruz ki bu safhayı yaptıktan sonra süreç daha kolay olacaktır ki bundan önceki tecrübeler de bunu gösteriyor. Bu anlamıyla attığımız adımın küçük ama Van için önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Artık somut bir şeyle insanların önüne çıkacağız. Tek Van şehri ile kalmıyor, etrafını tamamıyla ortak bir şekilde ayağa kaldırarak hep birlikte bir pazarlamayı, hep birlikte tarihimize sahip çıkmayı, bir yandan da bütün dünya vatandaşlarıyla Van Gölümüzün, Van Denizimizin etrafının güzelliklerini paylaşmayı hedefliyoruz.” diyen Güler, Van Kalesi yürüyüş yolu ve Gevaş’taki çalışmalarda da finansman desteği sağladıklarını ifade etti.
 
Eski Van Şehri Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar’ın sunumuyla devam eden toplantıda Konyar, Eski Van Şehri’nin tarihi kaynakları, yapılan kazı çalışmaları ve DAP projesi çerçevesinde yapılacaklar hakkında bilgi verdi. Projenin ilk aşamasında bu projenin gerekliliği ve sürdürülebilirliği noktasında tespit ve araştırma çalışmalarının yapılacağını belirten Konyar, sanat tarihi, tarih, mimarlık, sosyoloji, antropoloji, turizm, peyzaj mimarlığı alanlarında 5 üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla bir “bilim kurulu” oluşturulduğunu belirtti.

Doç. Dr. Konyar, Van’ın 7000 yıllık bir geçmişi olduğunu birçok kültürel katmana ve medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek bu çok katmanlı kentte mutlaka disiplinlerarası bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini, bu çerçevede Eski Van Şehri’ne tekil yapıların restorasyonundan çok kent dokusunu tümüyle ele alan bütüncül bir anlayışla yaklaşılması gerektiğini özellikle belirtti. Bu noktada sadece bilim adamlarının değil kentin bütün paydaşlarının ortak hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Konyar çalışmaların birinci aşamasında hazırlanacak fizibilite çalışmalarının Eski Van’a yaklaşım stratejisini belirleyeceğini ve yine hazırlanacak animasyon filminin de bu yaklaşıma bir alt zemin oluşturacağını belirtti. Eski Van’ın tümüyle ayağa kaldırılmasının müzecilik, restorasyon ve sürdürülebilirlik açısından uygun olmayacağını, bunun yerine kentten örneklemelerle kimi alanlarda canlandırma yapılması, kimi alanlarda kazılarla desteklenen konservasyon projelerinin uygulanmasının gerekli, bilimsel ve çağdaş bir yaklaşım olacağını belirtti. Bu kapsamda yaklaşık 45 hektarlık alana yayılan bu kentin bir açık hava müzesi olarak değerlendirilmesi, bu bağlamda kazı, restorasyon, rekonstrüksiyon ve çevre düzenleme çalışmalarının planlandığını anlattı ve bu konuda hazırlanan harita, animasyon, çizim, örnek canlandırma ve diğer görsel malzemeleri toplantıya katılanlarla paylaştı.  
 
Toplantıda ayrıca Eski Van Şehri’nin müze kent olarak ziyarete açılması üzerine oluşturulan projenin de bilgilendirmesi yapıldı. Bu kapsamda kentin orijinal yol dokularına ağırlık verilerek oluşturulacak yürüyüş rotaları, seyir terasları ve rekreasyon alanlarıyla kentin yaşayan bir müze olarak turistler ve yerel halk ile bütünlüğünün sağlanmasının amaçlandığı aktarıldı.

Son olarak YYÜ Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu da yaptığı sunumda kazı çalışmalarının bir müze özelliğinde olması ve tüm yapıları ayağa kaldırmak yerine herkesin beklediğini bulabileceği bir çalışmanın benimsenmesi gerektiğini ifade eden Alaeddinoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Ben de turizm alanında nasıl kullanabiliriz bununla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Kültür turizmi açısından Urartu medeniyeti son derece önemlidir. Dünyanın dördüncü büyük medeniyetidir. Medeniyet olmak öyle kolay olmuyor. Bu açıdan Van çevresinde çok büyük bir tarih var. Hepsini ortaya çıkarmak çok zor. Tüm binaları ayağa kaldırmak yerine bir müze gibi düşünmek lazım. Bu müze içinde noktalar olmalı. İnsanlara beklentilerini vermiş oluruz bu şekilde. İki çeşit turist vardır, seçkin ve gezici. Burada seçkin turistlere yönelik bir çalışma olmalı, gezici turisti ne yapsanız içeri sokamazsınız. Yapılacak kazılarda belli bir noktayı ortaya çıkarıp sonrasında noktalar halinde bir tarz benimsenebilir. Ayrıca eski Van şehrini kıyıya kadar yaşatmalıyız.”

Konuşma ve sunumların ardından heyet olarak kazı alanı ziyaret edilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Yaklaşık 7000 metrekarelik kazılmış alan üzerinde açığa çıkarılmış binaların nasıl canlandırılabileceği, yeniden işlevlendirilmesi konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Doç. Dr. Erkan Konyar, kentin özellikle Miri Ambar ve Hüsrev Paşa Hanı’nın yeniden işlevlendirilmesi konusuna değindi. Bu bölgede yer alacak bir konaklama tesisinin önemi üzerinde duruldu ve bu hususta en uygun ve işlevsel alan olan Hüsrev Paşa Hanı’nın restore edilerek bir tesise dönüştürülmesi vurgulandı.

Kaynak:
Prestij Gazetesi Adil Harmancı
Doç. Dr. Erkan Konyar


16.10.2017 Pazartesi