HABERLER

Yardım Masaları Uygulaması ile YDO'ların Kurumsallaşma Süreci Başlıyor
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı “2009 KOBİ Mali Destek Programı” kapsamındaki teknik destek faaliyetleri devam ediyor. Daha önce Bitlis, Hakkâri, Muş ve Van illerinde bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri düzenleyen DAKA uzmanları, 01-19 Mart 2010 tarihleri arasında Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası, Bitlis İl Özel İdaresi, Muş Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi ve Van Ajans binasında kuracakları Yardım Masaları ile proje sahiplerine teknik destek sağlayacaklar.
Konu ile ilgili basına açıklamalarda bulunan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ “Bildiğiniz gibi merkezimiz Van'da bulunmaktadır, ancak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da diğer illerimizde teklif çağrısına ilişkin bilgilendirmelerimiz devam edecektir. Daha önce 4 il ve 25 ilçemizde yaklaşık 4000 kişinin katılımları ile bilgilendirme toplantılarını, ardından 12 il ve bazı ilçe merkezinde yaklaşık 500 kişinin katılımları ile de Proje Hazırlama Eğitimlerini gerçekleştirdik. Şimdi de teknik desteklerimizin son halkası olan ve 4 il merkezlerimizde oluşturacağımız Yardım Masaları ile proje sahiplerine yardımcı oluyoruz. Bu desteğimiz il merkezlerinde 3 hafta sürecek ve özellikle Bitlis, Hakkâri ve Muş illerine daha fazla uzman desteği sağlayarak paydaşlarımızın proje hazırlamaları konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Kuracağımız Yardım Masalarında uzmanlarımız proje yazmayacaklar veya proje yazımına yardımcı olmayacaklardır (Bu durum kanunen yasak). Ancak tamamlanmış veya tamamlanma aşamasına gelmiş bulunan projelerin son teknik kontrolleri yapılacak ve varsa uygun maliyet ve benzeri konulardaki sorulara cevaplar verilecektir. Yardım Masaları ile illerimizde kuracağımız DAKA Yatırım Destek Ofislerinin kurulmasını da başlatmış oluyoruz. Dolayısıyla bu günden itibaren Bitlis, Hakkâri ve Muş illerimizde oluşturulan Yardım Masalarındaki uzmanlarımız bu illerdeki Yatırım Destek Ofislerinin kurumsallaşma sürecini de başlatmış olacaklardır” dedi.

Devamında Proje sahiplerine çağrıda bulunarak 01 – 19 Mart 2010 tarihlerinde il merkezlerinde belirtilen merkezlerdeki Yardım Masalarına danışarak projelerinin son teknik kontrollerinin yapılmasını istedi.


01.03.2010 Pazartesi