HABERLER

AB destekli etki değerlendirme projemizin web sitesi açıldı
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı çerçevesinde yürütülen “Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Ajansları Gelişiyor Projesi” kapsamında http://www.proje-etki.org/ sayfası açılmıştır.

Projenin ortakları, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Kalkınma Analitiği Derneği ve Londra merkezli Institute For Fiscal Studies (IFS)'dir.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinden 5 kalkınma ajansı (Dicle Kalkınma Ajansı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Serhat Kalkınma Ajansı) iştirakçi olarak projeye dahil olmuşlardır.

Projenin hedefleri, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’daki kalkınma ajanslarında nicel etki değerlendirme yöntemleri konusunda bilgi sahibi personel sayısını ve kapasitelerini artırmak, etki değerlendirme yöntemleri kaynakçasını zenginleştirmek ve kalkınma ajansları arasında yeni yöntemlere hakim değerlendirici ve izleyici uzmanlar ağı oluşturmaktır.

Proje kapsamında 8 kalkınma ajansından ve ilgili başka kamu kurumlarından 70 kadar personele Türkiye’de Erzurum, Trabzon ve Mardin'de 2 günlük ve  6 kalkınma ajansı ile Kalkınma Analitiği Derneği’nden 24 personele İngiltere’de Londra’da 5 günlük Niteliksel ve Niceliksel Etki Değerlendirmesi konularında eğitimler verilmiştir.

Proje kapsamında “Etki Değerlendirmesi Referans El Kitabı” hazırlanmaktadır. Ayrıca kalkınma ajanslarının desteklerine yönelik metodoloji hazırlanması çalışmaları yürütülmektedir. Proje sürecini ve sağladığı kazanımları anlatan bir proje videosu hazırlanmaktadır.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı hakkında detaylı bilgi için:
http://www.siviltoplumdiyalogu.org/

07.02.2017 Salı