HABERLER

Güçbirliği Platformu’nun gündemi “Kent Kütüphanesi, Stadyum ve Otogar” oldu
Van Güçbirliği Platformu’nun üçüncü toplantısı geçtiğimiz cuma günü Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Konuk Evi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Van Güç Birliği Mütevelli Heyet Başkanı ve Ak Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, Van Valisi İbrahim Taşyapan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Güçbirliği heyet üyeleri ve ihtisas kurulu başkanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Atalay, öncelikli olarak eğitim konusunun ele alınacağını, akabinde genel konulara değinileceğini belirtti. Atalay, mütevelli heyeti toplantısının aslında mayıs ayı olarak planlandığını, ancak siyasetteki gelişmeler ve rektör beyin programı nedeniyle bugün gerçekleştirebildiklerini söyleyerek, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Açılış değerlendirmelerinde bulunan Van Valisi İbrahim Taşyapan, çeşitli alanlarda 8 ihtisas komisyonunun oluşturulduğunu ve bu komisyonların Güçbirliği Platformu’nun oluşumundan itibaren 21 kez toplandığını belirtti. Mütevelli Heyet Toplantısı’ndaki projeleri hayata geçirebilmek için Yönetim Kurulunun ise 7 kez toplandığını söyleyen Taşyapan, bu çerçevede “Kapıköy Sınır Kapısının Açılması” projesi başta olmak üzere diğer projeleri de görüştüklerini belirtti. Taşyapan, yönetim kurulunun yaptığı toplantılar hakkında bilgiler verildiğini, eylem planlarının hazırlandığını ve ilgili kurumların görevlendirildiğini ifade etti.
Taşyapan’ın ardından Van Güç Birliği Platformu Eğitim, Gençlik ve Spor İhtisas Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yayla, eğitim alanındaki sorun ve sıkıntıları slayt sunum eşliğinde heyet üyelerine anlattı. Yayla, sunumunun birinci bölümünde Van ilinin genel profilini çıkardıklarını, Van nüfusunun bir milyon 96 olduğunu, 48 bin 100 göç verildiğini, 30 bin 500 göç alındığını, temel ve orta öğretimde 311 bin 761 öğrenci olduğunu, nüfusa göre öğrenci oranının yüzde 28,55 olduğunu (Türkiye ortalaması yüzde 19,95), bu oranın çok yüksek olduğunu, bin 379 okul, 10 bin 201 derslik, okul öncesinde 19 bin 718 öğrenci, 119 bin 270 ilkokul, 100 bin 166 ortaokul öğrencisi, 28 bin 353 meslek lisesi öğrencisi, 5 bin 556 özel okul öğrencisi, toplamda 311 bin 761 öğrenci olduğunu söyledi.

Sunumunun iki ve üçüncü bölümlerini de anlatan Yayla, öğretmen sorununa çözüm önerileri olarak, öğretmenlerin Van’da ortalama 14 ay kaldığını, bunun aidiyet duygusunun gelişmesini engellediğini, çözüm önerisi olarak öğretmen sayısının yetersiz olduğu kırsal kesimlerde 5 yıl çakılı kalmak şartıyla sözleşmeli öğretmen atanmasını, açık olan yerlere atanan öğretmenlere farklı ücret, pozitif ayrımcılık uygulanmasını, öğretmenlerin lojman ihtiyacının karşılanması ya da kira tutarında bir destek ödemesi yapılmasını, öğretmen evleri ve sosyal alanların iyileştirilmesini saydı. Bir başka öneri olarak Yayla, büyükşehir olduktan sonra özel idarenin kapatılmasıyla okulların bakım onarımının eksik kaldığını, belediyelere aktarılan eğitim katkı paylarının Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aktarılarak bu amaçla kullanılabileceğini ifade etti.
Yayla, devam eden projelerle ilgili olarak “Van İli Ortaokul ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması” projesinin DAKA Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında uygulandığını, 10 bin anket çalışması uygulandığını, 5 ilçede paydaşlarla odak grup görüşmeleri yapıldığını, Mersin ve Bursa’ya çalışma ziyaretleri gerçekleştirildiğini ve bir rapor hazırlandığını ifade etti. Yine DAKA’dan bir sınav merkezi projesinin geçtiği, bu kapsamda öğrencilere deneme sınavları yapılacağını belirtti.
 
Yayla öneri olarak, Van Şehir Stadyumu’nun yapılmasını, Van İl Şehir Kütüphanesi’nin kurulmasını ve YYÜ kurum geliştirme ödeneğinin yükseltilmesi önerdi. Üniversite sınavlarında Van’ın 77’nci sırada olduğunu ifade eden Yayla, Milli Eğitim verilerine göre öğretmenlerin ortalama kalış süresinin 14 ay olduğunu belirtti.
Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise 14 bin 700 kadrolu öğretmenleri olduğunu, Bakanlığın Van’a öğretmen atamalarındaki pozitif ayrımının aşikar bir şekilde görüldüğünü, bu yıl 500-600 civarı öğretmen açığı beklediklerini, kadrolu öğretmen doluluk oranının yüzde 80 civarında olduğunu, özellikle sınıf öğretmeni açığı yaşadıklarını, çakılı sözleşme önerisinin iyi bir öneri olduğunu ifade etti.
Kırekin’den sonra söz alan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, deprem sürecinde Van’ın hızlı bir şekilde ayağa kalktığını, bunda Beşir Bey’in katkılarının çok olduğunu, üniversite binalarının birçoğunun elden geçtiğini, 16 fakülte, 9 MYO, 4 yüksekokul, 5 enstitü, 1 konservatuvar olduğunu, bin 700 civarı öğretim elemanı olduğunu, 30 bin civarı öğrenci, bin üzeri yabancı öğrenci, 30 üniversite ile işbirliği anlaşması olduğunu, 10 farklı ülkeden yabancı öğrenci olduğunu söyledi.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllık 400 milyonluk bakım onarım bütçesi olduğunu, DAP bölgesindeki 14 ile bunun sadece 30 milyonunun tahsis edildiğini, paranın öncelikle il merkezleri için kullanıldığını, kırsal kesimdeki okullara para kalmadığını, SESKAP programının pilot olarak uygulandığını, bu konuda bir finansman modelini Kalkınma Bakanlığı ile görüşeceklerini, ancak kurumların/kaymakamlıkların da teknik destek/eleman desteği vermesi gerektiğini, il kütüphanesi eksikliğinin doğru bir tespit olduğunu, Kalkınma Bakanlığı’nın Türkiye için böyle bir çalışması olduğunu, Erzurum’da bunu yapmak istediklerini ancak başarısız olduklarını, Van’da yapabileceklerini, ancak şart olarak şehrin en güzel, merkezi yerinin tahsis edilmesi gerektiğini, kuru bina olarak 5 dönüm, rekreasyon alanı da olursa (tercihen) 10 dönüm bir alanın gerekli olduğunu, tiyatro ve müzenin komplekse dahil olmayacağını, böyle bir alan tahsis edilmesi halinde projesini DAP’ın hazırlayabileceğini ifade etmiştir.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, bir yıl önce genel müdürden stadyumun TOKİ’ye yaptırılacağı yönünde görüşünü aldığını, şu anda Türkiye’de sadece birkaç stadyumun yapılmakta olduğunu, diğerlerinin beklemede olduğunu, 29 il için protokol yapıldığını, Van’ın buna dahil olmadığını, ancak Van’a sıcak bakıldığını, Van için ayrı bir protokol yapılabileceğini, il müdürlüğü olarak kendilerinin de üniversite arazisini istediklerini, ildeki tesislerin yetersizliği bakımından 60 branşın 43’ünde faal olmalarının iyi bir durum olduğunu, ancak katılımın düşük olmasının kötü olduğunu, arsa ve taşınmaz ile ilgili sorunlarının had safhada olduğunu belirtti.

OSB Başkanı Şemsettin Bozkurt, yeni otogarın galericiler sitesi karşısına yapılmasının trafiği daha da felç edeceğini, stadyum için de bunun geçerli olduğunu, buna müdahil olunması gerektiğini belirtti. İŞGEM Genel Müdürü Mahmut Gedik ise otogar ile ilgili geçmişte bir çözüm ürettiklerini, Van Ekonomi Konseyi olarak daha önce Belediyeyi ikna ettiklerini, ihalenin iptal edildiğini, Valiliğin Erçiş yolunda otogar ve sebze hali olarak bir yer tahsis etme sözü verdiğini, ancak daha sonra vazgeçildiğini söyledi.

Van eğitim raporunun soru ve taleplere göre detaylandırılması gerektiğini, bunu ilgili yerlere ileteceklerini, raporu Yönetim Kurulu’nun değerlendireceğini ve eylem planı çıkaracaklarını, Eylül-Ekim gibi ilçelere ve köylere uzanacak bir bilinçlendirme kampanyası gerçekleştirebileceklerini, bu konuda çalışmalarını teklif ettiklerini söyleyen Atalay, stadyum konusunu derleyip toparlamaları olgunlaştırmaları gerektiğini, konuyu Gençlik Spor Bakanı ile de görüştüğünü ama ellerinde bir rapor olursa daha iyi olacağını, Van’a da Spor Bakanı’nın iline (Samsun) yapılan stadyum gibi bir stadyum yapılması gerektiğini ve Vali Bey’e otogar dosyasının ne durumda olduğunu araştırılmasını tavsiye ederek, Belediye ile tekrar görüşülebileceğini söyledi.

Atalay ayrıca, sınır kapısının yenilenmesi meselesini takip ettiklerini, temmuz ayı içinde temel atılacağını, Çevre Yolu için torba yasada yapılan bir düzenleme ile bazı engellerin aşıldığını, Karayollarının takip ettiğini, esnafın borçları ile ilgili görüşmelerinin devam ettiğini, diyaloğun sıkı tutularak şehrin meselelerinin takip edilmesi gerektiğini söyledi.
Güçbirliği Platformu’nun bazı Mütevelli Heyet Üyelerinin de söz aldığı toplantı, Van Güç Birliği Mütevelli Heyet Başkanı ve Ak Parti Van Milletvekili Beşir Atalay’ın kapanış konuşması ile sona erdi.
 


21.06.2016 Salı