HABERLER

Bölgenin ilk işaret dili ile girişimcilik eğitimi Hakkari’de
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve KOSGEB işbirliğiyle, iş kurmak isteyen girişimciler için hazırlanan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” 7 Mart’ta Hakkari’de başladı. Engelli ve kadın girişimci adayların yoğunlukta olduğu ve bölgede bir ilkin gerçekleştirildiği kursta, ilk kez işaret dili tercümanı eşliğinde, işitme engelli girişimci adaylarına da uygulamalı girişimcilik eğitimi veriliyor.

Bu kapsamda eğitimlerine devam eden kursu Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş ve Hakkari İl Genel Meclisi Başkanı Lokman Özdemir dün ziyaret etti. Kursiyerlerle ve eğitmen M. Alper Gürbüz ile sohbet eden Hakkari Valisi Canbolat, kursiyerleri girişimci ruhları ve gelecekte Hakkari’ye yapacakları faydalar için tebrik etti. Eğitmen ve DAKA personelinden kurs ile ilgili bilgi alan Vali Canbolat, TSO Başkanı Taş ve İl Genel Meclisi Başkanı Özdemir, DAKA personeline Hakkari’de engellilik ve diğer alanlardaki sağduyulu çalışmalarının devamı konusunda güvendiklerini belirttiler.

Yapılmakta olan toplam 70 saatlik uygulamalı eğitimde kursiyerler, temel pazarlama-finans, iş planı gibi konularla beraber; KOSGEB destekleri, diğer fon ve hibe kaynaklarına erişim konusunda da bilgi sahibi oluyorlar. Eğitimi başarıyla tamamlayan engelli girişimci adayları, KOSGEB’den yüzde 90 oranıyla faydalanabilecekleri 50 bin TL’lik desteğin yanı sıra, İŞKUR’dan da 36 bin TL’lik hibe desteğinden de yararlanabilecekler.
 

01.04.2016 Cuma