HABERLER

7000 yıllık tarih yeniden canlandırılıyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2015 yılı Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı (KÖAP03) kapsamında Bitlis Belediyesi tarafından başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan proje için ilk adımlar atıldı.
 
Sözleşmesi, Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan ve DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci arasında imzalanan projede,  UNESCO tarafından kırılgan miras olarak tanımlanabilecek nitelikte olan Bitlis Kalesi ve Çarşısı’nın restore edilerek daha etkin şekilde korunması, gerçekte bu varlıkların toplumsal kalkınmanın temelleri olduğu gerçeğinin uluslararası ve ulusal farkındalığını oluşturması, rölöve, restitüsyon, restorasyon, çevre düzenlemesi, altyapı projelerini hazırlayıp uygulama işini tamamlayarak halkın ortak kullanımına açık, nitelikli ve sağlıklı kentsel mekanların geliştirilmesi ile yurttaşların kentsel yaşam kalitelerinin artırılmasını sağlamak amaçlanıyor. 
 
Proje, daha önce Bitlis Belediyesi, Çekül Vakfı ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı ortaklığı ile başvurusu yapılan ve 2011 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenen “Bitlis Kentsel Tasarım Projeler Paketi” parçalarından biri olması ve önceki programların sonuçları üzerine inşa edildiğinden sürdürülebilirlik açısından ayrı bir önem taşıyor.
 
Bitlis İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün ve İl Özel İdaresi’nin ortak olduğu ve DAKA’nın %70 hibe desteğiyle toplam bütçesi 3 milyon 630 bin TL olan projenin 24 ayda tamamlanması ön görülüyor.


28.01.2016 Perşembe